'Ben de çok rahatsızım' HÜRRİYET

  • Giriş : 08.06.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan’ın ani bir kararla davet ettiği Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök ile dün gerçekleştirdiği zirvede, Eryaman Operasyonu’yla ilgili gelişmeler değerlendirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ANKARA Eryaman’daki evlerinde büyük miktarda patlayıcı ile yakalanan subayların gözaltına alınmasıyla başlayan operasyon hakkında Genelkurmay’a geç haber verilmesi nedeniyle askerle polis arasında başgösteren gerginliğe Başbakan Tayyip Erdoğan el koydu.

Erdoğan önceki gün ani bir kararla davet ettiği Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’le Başbakanlık’ta bir saat 25 dakika süren bir görüşme yaptı. AKP kaynaklarına göre, Başbakan bu görüşmede iki önemli mesaj verdi:

TSK OPERASYONU

YOK Başbakan, birkaç Türk Silahlı Kuvvetleri mensubunun suça karışmasının Türk ordusunun tamamına mal edilemeyeceği görüşünü aktardı ve "Soruşturma tamamen bizim dışımızda yürüyor. Savcılık ve polis tespit ettiği suç ve suçluların üzerine gidiyor. Ancak bu meselenin TSK’ya karşı bir operasyon gibi algılanması beni de rahatsız ediyor açıkçası" mesajını verdi. Erdoğan, Eryaman operasyonu sırasında polis ve asker gerginliği çıktığı yolundaki haberlerin de kendisini üzdüğünü tekrarladı.

30 Ağustos’ta Özkök’ün emekliliğe ayrılması ile birlikte Genelkurmay başkanlığına kimin atanacağı yolundaki başkent senaryoları da dolaylı şekilde gündeme geldi. Erdoğan, "Teamüllere uyarız, uymak istemeyenle birlikte olmayız" diyerek Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın atanmasına itiraz etmeyeceğini bir kez daha dile getirdi. Başbakan’ın Özkök’e 30 Ağustos güvencesini, CHP Lideri Deniz Baykal’ın salı günkü grup konuşmasında yaptığı "Sakın, 30 Ağustos’a yönelik bir kriz planlaması içinde olmayın. Sakın ha!" uyarısından bir gün sonra vermesi de dikkati çekti.

Başbakanlık daha önce Erdoğan’ın kendisine bağlı birim yöneticileriyle görüşmelerinin ardından hiç bir açıklama yapmamıştı. Dün bir ilk yaşandı ve çok kısa bir basın duyurusu yayınlandı. Görüşmenin Erdoğan’ın davetiyle gerçekleştiği vurgulandı.

ŞEMDİNLİ VE KOCATEPE BEYANI

Eryaman operasyonu öncesinde de Genelkurmay’da bir rahatsızlık yaşanıyordu. Bu rahatsızlık, Şemdinli olayları ve sonrasında hazırlanan iddianame ile başladı. Şemdinli iddianamesine Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın adının karıştırılmasıyla yaşanan gerginlik, Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya hakkında ihraç kararı verilmesi üzerine yatıştı. Bu gelişmede Orgeneral Büyükanıt ile Başbakan Erdoğan’ın, 24 Mart’ta yaptığı ikili görüşme de önemli rol oynadı.

Bu gelişmeler yaşanırken gerçekleşen Danıştay saldırısı da gerginliği artırmış, Özkök, Kocatepe Camii’nde bazı bakanlara karşı gösterilen tepkiler için "Gösterilen reaksiyon, halkın duyarlılığı hakikaten takdir edici. Ancak bu bir tek güne, bir tek olaya bir reaksiyon olarak kalmamalı, daimilik kazanmalı" diyerek Başbakan Erdoğan’ın eleştirisine hedef olmuştu. Ardından Danıştay saldırısı soruşturmasında bir ucu yine orduya uzandığı öne sürülen "çete" arayışlarına girilmesi ve bu konuda yayınlanan senaryolar da olumsuz havaya katkıda bulundu.

Bir üsteğmen daha tutuklandı

ERYAMAN operasyonu kapsamında dün de Özel Kuvvetler’de görevli Kara Pilot Üsteğmen Yakup Yayla, çıkarıldığı 11. Ağır Ceza Mahkemesi nöbetçi hakimi tarafından tutuklandı. Böylece davadaki tutuklu sayısı 5’e yükseldi. Yüzbaşı Murat Eren, astsubay Yasin Yaman, astsubay Erkut Taş ile birlikte mühimmatın elegeçirildiği evin sahibi olan Yunis Akkaya, "Ülke birliğini bozmaya yönelik örgüt kurma ve "patlayıcı madde bulundurma" suçlarından daha önce tutuklanmıştı.

Yayla, Merkez Komutanlığında görevli bir üsteğmen tarafından terör ve organize suçlara bakmakla görevli Ankara Cumhuriyet Savcılığına getirildi. Cumhuriyet Savcıları Dilaver Kahveci ve Salim Demirci tarafından sorgulanan Yayla, tutuklanması istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi ve tutuklandı. Yayla’nın, Eryaman’daki eve, patlayıcı götürenler arasında bulunduğu ileri sürülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious