‘Ben öldürdüm' diyecektim

  • Giriş : 22.01.2007 / 00:00:00

Samast, “Yazılarını internette okudum. Kanıma dokundu. İstanbul’a gittim vurdum. Trabzon’a dönünce, bayrağımı açıp ’Ben öldürdüm’ diye bağıracaktım. Zaten kaçmıyordum” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yakalandığı otogarın hemen yakınındaki Jandarma Karakolu’na götürülerek sorguya alınan 17 yaşındaki katil, peşpeşe yöneltilen sorulardan bunalınca iki eliyle yüzünü kapatarak derin bir nefes aldı ve “Hiç şey yapmaya gerek yok abi . Gittim, direkman vurdum” diyerek tüm cinayeti soğukkanlılıkla anlattı...

Bayrakla şov yaptı
Montunun sol cebindeki küçük boy Türk bayrağını çıkarıp güvenlik güçlerinin kamerasına poz veren Ogün Samast, bayrağı öptükten sonra yeniden katlayıp cebine koydu. Samast, cinayet sırasında bu bayrağın üzerinde olduğunu söyledi. Trabzon’da amatör kümedeki ‘Yeni Pelitlispor’da Futbol oynadığını ve 4 yıldır Kick Boks yaptığını anlattı, ifade verirken iki kez izin isteyerek sigara içti.

‘İstanbul’a 3 gün önce gittim’
Cinayeti tek başına işlediğini ileri süren Ogün Samast, Trabzon’da internet kafede sörf yaparken, Agos Gazetesi Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in Türkler için söylediklerini okuduğunu anlattı: “Yazıları ve televizyonlardaki konuşmaları kanıma dokunuyordu. Kendisini internetten de takip ediyordum. Yorumları zoruma gidiyordu. ‘Ben Türkiyeliyim. Ama Türk kanı pis kandır’dediği için öldürmeye karar verdim. Bu iş için İstanbul’a 3 gün önceden gittim. Bugün olsa yine yaparım. Pişman değilim.”

‘Cuma namazından çıkıp ’
“17 Ocak Çarşamba Trabzon’dan İstanbul’a hareket ettim. 18 Ocak Perşembe günü öğleden sonra Esenler Otogarı’na vardım. Geceyi sokakta geçirdikten sonra, 19 Ocak Cuma sabahı otobüsle Şişli’ye gittim. Agos Gazetesi’ne gidip Hrant Dink’le görüşmek istedim, ancak görüşemedim. Cuma namazı yaklaşmıştı. Şişli Camii’ne gidip cuma namazını kıldıktan sonra yeniden Agos Gazetesi’ne önüne gittim.”

‘Beni karşısında görünce irkildi’
“Hrant Dink, binadan çıkıp bir bankaya girdi. Bankadan çıkıp gazeteye doğru gitti. Bu sırada karşılaştık, beni görünce irkildi. Tam emin olamadığım için harekete geçmedim. Ama 10 dakika sonra yine gazeteden çıktı. Arkasından yanaştım ve 1 metre mesafeden peş peşe ateş ettim.”

‘Cinayet gecesi otogarda yattım’
“Üzerimdekileri hiç değiştirmedim. Sadece otogarın tuvaletinde tıraş oldum. O gece de otogarda sabahladım ve ertesi gün otobüse bindim. Bir yolcunun elindeki gazetede de, cinayetli ilgili haberleri görüp okudum.”

‘Kaçmıyordum yine yaparım’
“Trabzon’a ulaşınca, sol cebimde taşıdığım bayrağımı açacaktım ve ’Ben öldürdüm’ diye bağıracaktım. Kaçmıyordum. Pişman değilim, yine olsa, yine yaparım.” Samast, cinayet sırasında da üzerinde taşıdığı 50x70 santim ebatlarındaki Türk Bayrağı’nı da polise teslim etmemek için uzun süre direndi.

‘Cebimi kaybettim bu silah benim’
Beyaz beresi ve cinayet silahı üzerinde çıkan Ogün Samast’ın cep telefonu yanında değildi, sadece sim kartı vardı. Cep telefonunu kaybettiğini öne süren zanlı, piyasada 2. el fiyatı 1.250 YTL olan silahın kendisine ait olduğunu savundu ve “Trabzon’da herkesin silahı vardır” dedi.

İki sekreter teşhis etti
Ogün Samast ile Trabzon’da gözaltına alınan Yasin Hayal, Ahmet İskender, Ersin Yolcu ve Zeynel Abidin Yolcu’nun Çarşamba gününe kadar İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorgulanacak. Agos Gazetesi’nde görevli iki sekreter, dün katil zanlısı Ogün Samast’ın gözaltında tutulduğu Terörle Şube Müdürlüğü’ne geldi ve cinayet öncesi geldiği Agos Gazetesi’nde Hrant Dink’i soran Samast’ı teşhis etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious