'Ben vatan hizmeti yaptım'

  • Giriş : 29.04.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Terörle Mücadele Yasası'nın; Abdullah Öcalan'ın serbest kalmasına neden olabilecek 6. maddesini deşifre ederek vatan hizmeti yaptığını savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kim soktu? Herkes ben sokmadım diyor. Peki kim soktu kardeşim ben mi soktum?" dedi.
Bilkent Üniversitesi 'nde bir öğrenci kulubünün düzenlediği "Girişimcilik" konulu panele katılarak bir konuşma yapan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, proğramın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan'ın "Benim vatana ihanet ettiğim imasında bulundu. Bu nedenle Baykal'a küskünüm" sözlerini değerlendiren Baykal, Başbakan'ın bu tavrına hem sevindiğini hem de üzüldüğünü söyledi. Baykal, "Türkiye'nin Başbakanı'nı anamuhalefet partisinin liderine küskün olması iyi değildir. Başbakan'ın küskün olması onun moralini bozar, başarısını engeller. Böyle bir etki yaratmak istemem. Başbakanımızın bir an önce huzuru, güvenini kazanmasını dilerim, buna bir katkım olursa memnuniyetle yaparım" dedi.

Baykal, Erdoğan'ın bu tepkisinin kendisinin haklılığını göstermesi nedeniyle sevindiğini de söyledi. Ortada bir tasarı olduğunu ve bu tasarıda Başbakan'ın, Bakanlar Kurulu'nun imzasının olduğunu kaydeden Baykal, "Bu tasarıda izah edilmesi güç bir madde var. Bu tasarı oraya nasıl girdi? kim soktu? daha bu aydınlatılmadı. Bunun neye yol açabileceğine ilişkin bizim değerlendirmemiz ortada. Bundan önce yaşanmış olan aflar da ortada. Bunları söyledik ve ciddi bir vatan hizmeti yaptık. Bunun çok önemli olduğuna inanıyorum" diye konuştu. Başbakan Erdoğan'ın kendi uyarıları nedeniyle harekete geçme kararlılığında olduğunu memnuniyetle gördüklerini belirten Baykal, zaten bunu sağlamak istediklerini ifade etti.

TMK tasarısını Meclis'e sevk edilince gördüklerini ifade eden Baykal, tasarı Meclis'e gelmeden olağanüstü bir toplantı yapmak istediklerini ancak hükümet tarafından engellendiğini belirtti. Başbakan Erdoğan'ın, bundan sonra imza attığı tasarıları daha ciddi incelemesi gerektiğinin altını çizen Deniz Baykal, "Önemli bir yanlış yapıldı ancak bu yanlışlığın düzeltileceğinin açıklanmasını olumlu buluyorum" dedi. TMK'nın 6. maddesinin terör örgütünün kurucu ve liderlerine Pişmanlık Yasası gereğince tahliye ve af imkanı getirdiğini tekrarlayan Baykal, "Kimler bundan yararlanır tam incelemedik ama bunun Öcalan bakımından çok ciddi bir durum oluşturduğu açık" dedi.


SEN BANA HAKARET EDERSEN BİRİ DE ÇIKAR SANA HAKARET EDER


Başbakan'ın kendisine gösterdiği tepkide iki önemli unsur olduğunu anlatan Baykal, bunlardan ilkinin Başbakan'ın kızgınlık, hınç ve hakaret ihtiyacı olduğunu kaydetti. CHP lideri Baykal, "Yanlış yapmışsın tamam ama bana hakaret etme ihtiyacını niye hissediyorsun. Sen bana hakaret edersen birisi de çıkar sana hakaret eder. Senin hakaretten dokunulmazlığın mı var?" dedi. Baykal, konuyu saptırmak istemediğini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: "6. maddeye gel diyorum 6. maddeye. O madde oraya nasıl girdi. Kim soktu? Herkes ben sokmadım diyor. Peki kim soktu kardeşim ben mi soktum?Sen bunun hesabını ver. Altında senin imzan var. Sen bunun hasabını ver. Düzelteceğiz diyorsanız tamam düzeltin ve bir daha da bunu yapmayın"


BAŞBAKAN'IN BU YAPTIĞI VATANA HİZMET DEĞİL


Başbakan Erdoğan'a "Vatana ihanet ediyor" demediğini vurgulayan Baykal, "Vatan ihaneti varmıdır yok mudur bilmiyorum ama Başbakan'ın koyduğu bu maddeyle vatana hizmet etmediğini çok iyi biliyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious