Ben yolsuzluk yaptıysam herkes yapmıştır

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Tayvan ana muhalefet partisi Milliyetçi Parti'nin (KMT) lideri Ma Yingjiu hakkındaki yolsuzluk iddialarını reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bugün yabancı basının temsilcileriyle bir araya gelen Ma, hakkındaki yolsuzluk iddiaları ve gündemle ilgili açıklamalar yaptı. Ma "Özel bütçeden para almak için şahsi banka hesabını kullandın, bu yolsuzluktur diyorlar. Bunlar saçmalık." dedi. Ma, "6 bin 500 memur var. Hemen hepsi yaptıkları harcamaların karşılığını almak için bu yolu kullanıyorlar." sözlerini sarfetti. İktidar partisini suçlayan Ma " Dikkatleri Cumhrbaşkanı Chen Shuibian'in üzerinden çekmeye çalışıyorlar. Bütün dünyaya Ma Yingjiu'nun da yolsuzluklara bulaşmış olduğunu göstermek istiyorlar" iddiasında bulundu. Taipei Savcılığı 3 Ekim'de Cumhurbaşkanı'nı eşini yolsuzluktan mahkemeye sevketmişti. Ma kendini savunarak " Benim yaptığım Başbakan Su Zhenchang ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Lü Xiulian'in yaptıklarıyla aynı. Ben yolsuzluk yaptıysam herkes yapmıştır" dedi.

Ma, Cumhurbaşkanı hakkında verilen azil önergesiyle ilgili olarak da açıklamalarda bulundu. " Azil önergesinin meclisten geçmesinin zor olduğunu biliyorum" diyen Ma sözlerine " Önerge başarılı olmazsa hükümet hakkında güvenoylamasına gitmeyeceğiz" şeklinde devam etti. Ma "Hükümeti devirmek Cumhurbaşkanı ve çevresindekilere değil sadece Başbakan'a zarar verir" dedi.

Ana muhalefet lideri ABD'den alınacak silahlar hakında da açıklama yaptı. Meclisin konuyla ilgili kararını olumlu karşılıyan Ma, " Bu karar KMT'nin yeşil - sarı - kırmızı politikasıyla uyumlu" dedi. Ma, partisi KMT'nin politikasını " C-3 Patriot füzelerine evet, denizaltı bütçesine sınırlama, füze korunma sistemlerine hayır" şeklinde tanımladı.

Ma, yaklaşık 40 gün sonra Belediye Başkanlığı görevini devredecek. Siyasi gözlemciler Ma'nın 2008'de yapılacak Cumhurbaşkanılığı seçimlerinde KMT'nin adayı olmasını bekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious