'Benden şeytan bile korkar'

  • Giriş : 18.01.2007 / 00:00:00

Beşiktaş'ın başaralı savunmacısı Baki Mercimek'ten iddialı açıkmalar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şeytan bile benden korkar
Beşiktaş defansının yıldızı, "Türkiye’de en çekindiğim forvet Fatih Tekke’ydi, Allah’tan gitti. İdolüm olmadı, ama yıldız olmayı aklıma koymuştum" dedi.

Beşiktaş’ın defanstaki yıldız oyuncusu Baki Mercimek siyah beyazlı takıma kalıcı olmaya geldiğini ifade ederek çarpıcı açıklamalarda bulundu. Baki, "Türkiye’de çekindiğim forvet oyuncusu yok. Fatih Tekke forvetler içerisinde en tehlikelisiydi Allah’tan gitti. Türkiye’de korktuğum forvet oyuncusu bulunmuyor. Ben Of’luyum benden şeytan bile korkar. Beşiktaş defansına ikinci yarıda kolay kolay gol atamazlar" dedi.

Futbola 5 yaşında başladığını belirten Baki, "1.5 yaşındayken babamı kaybettim. Amcam Murat Mercimek benim babam, arkadaşım, her şeyim oldu" dedi ve başladı anlatmaya...

"5 yaşında DWV Amsterdam’da amatör takımda futbola başladım. 8 yaşına geldiğimde Ajax’a istediler. 18 yaşına kadar Ajax’ta oynadım. 18 yaşımda Haarlem’e 6 aylığına transfer oldum. Ardından Sunderland’a geçtim. Defans ve orta alanda joker gibi oynadım. Beni keşfeden Danimarka Milli Takımı’nın yıldız oyuncusu Lerby’di.

Yıldızlarla yetiştim
Ajax alt yapısında oynarken A takımdaki Bergkamp, Kanu, Kluivert, Van Der Saar, De Boer ile her gün antrenmanlardaydık. Onların arasında oynayarak şampiyonluk havası ile büyüdüm. Hiçbir zaman idolüm olmadı. Ama önemli bir oyuncu olacağımı aklıma koymuştum. Yetenekliyim. Her mevkide oynamaya hazırım. Sağda yada solda oynamışım, kaprisim olmaz.

Her profesyonel futbolcunun profesyonel menajeri olması şart. Lerby 9 yaşımdan beri benim Futbol yaşamımdan geleceğe olan yatırımla ilgili herşeyle ilgileniyor. Hatalarımı, oyun stilimi anlatıyor.

Gençlerbirliği Teknik Direktörü Ersun Yanal beni transfer etti. Ersun Yanal ve Fatih Terim’in futbolumun gelişmesinde katkıları çok büyük.

Leverkusen maçını unutamam
Annem Berrin Kaplan çok ünlü bir yazar. 4 romanı vardı. ’Hak etmediğim kadar yalnızım", ’İmamın kızı, Süreyya’ romanlarından ikisi. Amcam Murat Mercimek de futbolcuydu. Tecrübesiyle beni yönlendirdi. Onunla görüşmeden güne başlamam. Of’luyuz. Balaban köyünden. Hollanda’da yaşamama rağmen amcam kültürümüzü, dinimizi asla unutturmadı.

Türkiye’ye G.Birliği’ne geldiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Eşine ender rastlanacak süper tesis ve yapıya sahip. Erdil Arpacı arayıp Beşiktaş’a transferim gündeme geldiğinde dünyalar benim oldu. Hedefim olan takıma geldim. Kendimle barışığım.

UEFA Kupası her takım için vitrin. Gruptan çıksaydık, camia için kazanç olurdu. Leverkusen maçında çaresizdim, penaltı yapmak zorunda kaldım. Kırılma Leverkusen maçıydı. O maç aklıma geldiğinde korkudan titriyorum.

Fenerbahçe strese girecek
Jean Tigana takımı çok iyi çalıştırıyor. Sıcak diyaloğu var. Tigana’yı Hollanda’da beni çalıştıran İngiliz Peter Reid’e benzetiyorum. Basit ve kaliteli futbola özen veriyor. Yaratıcılığa özgürlük tanıyor. Defans olarak en büyük eksiğimiz ve hatalarım yan toplar ile ölü toplar. Rakiplerin serbest vuruşlarında zayıf kalıyoruz. Serbest vuruşlara dikkat. Runje en iyi arkadaşım, kaliteli futbolcu. Kaybetmeyi hazmedemiyor. Lig ve kupada en büyük rakibimiz F.Bahçe. Ama liderlikleri sürekli olmayacak. Derby maçlarını kazanan şampiyon olur. F.Bahçe’den daha şanslıyız. Çünkü onlar strese girecek, bizim ise sıkıntımız yok."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious