Bendit; 'DTP'yi kapatmak teröre yarar'

Bendit; 'DTP'yi kapatmak teröre yarar'.13942
  • Giriş : 21.11.2007 / 09:17:00
  • Güncelleme : 21.11.2007 / 13:08:07

Bendit, DTP'nin kapatılmasının büyük bir hata olacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Eş Başkanı Daniel Cohn Bendit, Demokratik Toplum Partisi'nin kapatılmasının büyük bir hata olacağını belirterek, terör örgütü PKK ile aralarına mesafe koymaları için Kürt siyasi temsilcilerine zaman verilmesi gerektiğini söyledi.

Bendit, bu konuda Kuzey İrlanda'nın bağımsızlığı için mücadele eden IRA ile siyasi kanadı Sinn Fein'in geldiği noktayı örnek gösterdi.

Zaman'ın davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Cohn Bendit, gündemdeki konulara ilişkin soruları cevaplandırdı. DTP'lilere PKK ile aralarına mesafe koymaları çağrısında bulunan Bendit, "Onlara işlerini yapmaları için bir şans verilmeli. DTP'yi kapatırsanız tüm Kürtleri PKK'yı desteklemeye itersiniz. Bu durum ise çok çok yanlış olur.'' diye konuştu. DTP üzerine baskı yapmanın onları PKK ile birlikteliğe yönelteceğini savunan Kızıl Danny lakaplı siyasetçi, "Siyaset zekası, onların ayrılmasını sağlamaktır. Onların istediği de bu tuzak. Sizin de zeki olmanız lazım.'' ifadelerini kullandı.

Sinn Fein, IRA'yı zamanla dışladı

Fransız siyasetçi, Türkiye'nin PKK ve terörizmle mücadele etmesi gerektiğini; ancak siyasi zemine de şans tanınması gerektiğini vurgulayarak DTP'nin Meclis'te temsil edilmesinin önemli bir siyasi şans olduğunu söyledi. Bu konuda, Kuzey İrlanda'nın bağımsızlığı için mücadele eden IRA'nın yaşadığı süreci örnek gösterdi: "Herkes, Sinn Fein ile IRA'nın bağını biliyordu. Ancak bugün artık yok. Onlar da başlangıçta IRA'yı kınıyoruz demediler. Bu yavaş yavaş gerçekleşti. Siyasi temsil, bir özerklik elde etti ve sonra IRA'yı yavaş yavaş geriye gönderdi.'' Türkiye'nin Iraklı Kürtlerle iyi ilişkiler içinde olması gerektiğini de savunan Fransız siyasetçi, "Eğer Kürt tarafı PKK'nın kendileri için problem olduğunu anlarsa onlara karşı savaşır.'' şeklinde konuştu. Sınır ötesi operasyona karşı çıkan Bendit, uzmanların Irak'ın kuzeyindeki dağlık bölgede PKK'yı alt etmenin sadece tecritle mümkün olduğuna dair uyarılarını hatırlattı: "Operasyon bir sembol olur ve hiçbir şey çözmez. Yarın İran sınırda sorun var derse, o da girerse başka ülkeler de Irak'a girerse ne olur? Eğer Irak'ın bölünmesini istiyorsanız, bağımsız Kürt devleti kurulabilir. O zaman size iyi şanslar."

DTP davası AİHM'den döner

Cohn Bendit, DTP'nin kapatılması halinde AB'nin nasıl bir tepki göstereceğinin sorulması üzerine de, "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde kaybedersiniz. Bir kez daha kaybedersiniz. Eğer biri terörist faaliyetlerde bulunuyorsa tutuklar ve hapse atarsınız.'' dedi. Kürt alfabesi konusundaki son tartışmalara da değinen Bendit, "Dünyada kimseye, Kürt belediye başkanının anadilinde konuşabildiğini, ancak yazamadığını anlatamazsınız. Bunlar gülünç şeyler.'' ifadelerini kullandı. AB'nin terörle mücadele konusunda Türkiye ile beklenen işbirliğini yapmadığına ilişkin eleştirilere de değinen Yeşiller Eşbaşkanı, "Avrupa'da hukukun üstünlüğü var. Eğer birileri sığınma hakkı elde etmişse iadeleri mümkün olamaz. Bazen terörist gruplar da hukukun üstünlüğüyle oynuyorlar. Ancak hukukun üstünlüğünü kurban etmek söz konusu olamaz. Terörle mücadele; ancak hukukun üstünlüğünden taviz vermeden.'' diye ekledi. Selçuk Gültaşlı, Celil Sağır, İstanbul

En iyi çözüm Öcalan'ı Küba'ya göndermek

Avrupalı parlamenter Daniel Cohn Bendit, PKK terörünü bitirmek için Türkiye'nin terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan'ı serbest bırakarak Küba gibi üçüncü bir ülkeye göndermesini önerdi. Yeşiller Eşbaşkanı Bendit, İmralı adasında tutulan Öcalan'ın PKK'yı hâlâ yönetmesine ilişkin durumun hatırlatılması üzerine, teröristbaşına başka bir ülkede özgür bir yaşam sürme şansı verildiği takdirde büyük ihtimalle kendisini öldüreceğini söyledi. Bendit, PKK'nın devam eden gerilimden ve Türk ordusuyla çarpışmaktan ciddi kazançları olduğunu aktarırken, "Ona, 'ABD'ye ya da İran'a gidebilirsin' derseniz, büyük ihtimalle bu ülkelere gitmek yerine kendini öldürecektir." dedi. Bendit, daha sonra gülerek, Öcalan'ın komünist Küba'ya gönderilmesinin iyi olacağını söyledi.

Avrupa'daki en büyük sorun İslamofobi

Avrupa Birliği'nin terör deyince sadece 'İslami' olanını baz aldığı; ama PKK hakkında bir şey demediği yolundaki bir soru üzerine Bendit, Avrupa genelinde İslamofobi (İslam korkusu) olduğunu kabul etmek gerektiğini ifade etti. Daniel Cohn Bendit, ''Bu, Avrupa'daki en büyük sorun. Sadece İslami terör ya da PKK terörü yok, Bask ve İrlanda terörü de var. Farklı türlerde terörizm var. Ama hepsi terör yapıyor.'' dedi.

Kızıl Danny, 11 Eylül saldırılarının oluşturduğu korkudan kurtulmanın yolunun Müslümanları uzaklaştırmak değil, aksine demokrasiyle bütünleşmiş bir Türkiye'yi üye yapmaktan geçtiğini vurguladı. AB konusunda Türkiye'deki bilgi eksikliğine işaret eden Bendit, "Türk halkı artık kendisiyle ilgili birçok kararın Ankara'dan değil, AB çerçevesinde verilebileceğini anlamalı."dedi. Bendit, AB'nin Türkiye'nin adaylığını, Türk göçmenlerle yaşadığı problemler çerçevesinden değerlendirmesinden kaynaklanan sıkıntıya da dikkat çekti.

Sarkozy, Türkiye'nin üyeliğine engel olmaz

Cohn Bendit'e göre Fransa lideri Nicolas Sarkozy üyeliğin önünde engel sayılmaz. Bendit, bunu iki sebebe bağlıyor. Öncelikle Sarkozy iki dönem başkanlık ideali taşıyor. Bu da 10 sene demek. Bendit, "Bu demek ki 15 sene sonra Sarkozy karşımızda olmayacak." diyor. Siyasetin biraz da futbola benzediğini düşünen Kızıl Danny, ikinci sebebi de biraz şans biraz da uygun zamanlama olarak görüyor. Şartların öngörülenin tam aksi yönünde gelişebileceğini belirten Bendit, "Türkiye'nin Norveç'i yeneceğini; ama Malta'ya yenileceğini kim bilebilirdi. Sarkozy tuhaf bir adam, sert ve haşin ama şartların değiştiğini koklarsa ona göre pozisyonunu belirler." şeklinde konuşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious