Bengi: AA markası kolay yaratılmadı

Bengi: AA markası kolay yaratılmadı.10805
  • Giriş : 11.07.2009 / 02:30:00
  • Güncelleme : 10.07.2009 / 23:43:25

Bengi: ''Anadolu Ajansı'nın en büyük sermayesi doğruluktur, güvenilirliktir. AA markası kolay yaratılmamıştır."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Silah altında, milli mücadele döneminde başlayan bu haber yolculuğumuz 89 yıldır sarsıntısız bir şekilde bu günlere kadar gelmiştir. Bu algıya kimsenin zarar vermeye hakkı yoktur'' dedi.

WOW İstanbul Oteli'nde düzenlenen ''İletişim Türkiye'09 Medya ve İletişim Zirvesi'' çerçevesinde düzenlenen ''Medya Yayıncılığında Sorumluluk Tartışmaları'' konulu panelde konuşan Bengi, AA'nın üzerinde sanki kara bulut dolaştığını, yol kazasına uğradıklarını söyledi.

Bengi, dün akşam bir kurum çalışanının trafik kazasında hayatını kaybettiğini belirterek, ''Dün gencecik bir arkadaşımızı, Fidan'ımızı kaybettik. 25 yaşında trafik kazasına kurban verdik. Kendisine Allah'tan rahmet diliyoruz'' dedi.

Bunun dışında AA bünyesinde mesleki yol kazası yaşandığını da dile getiren Bengi, bu yol kazası sebebiyle de iki çalışanlarıyla yollarını ayırmak durumunda kaldıklarını söyledi.

Bengi, geçtiği görüntülerle Moskova'da Anadolu Ajansı'nın etkinliğinin tüm dünyaya yayılmasını sağlayan çok başarılı bir muhabirle, tarih konusundaki dikkatsizlik sebebiyle Moskova'daki bir yıl önceki etkinliğe ilişkin yanlış haber vermesi nedeniyle yollarını ayırmak durumunda kaldıklarını belirtti.

Yine Parlamento Bürosu'nda çok başarılı buldukları için müdür yardımcılığı ve redaktörlük unvanıyla ödüllendirdikleri bir arkadaşlarının önüne gelen metni tam irdelemeden ve doğrulatmadan, kesin teyidini almadan yayına vermesi sebebiyle yollarını ayırmaya karar verdiklerini anlatan Bengi, bu kararları şu sebeple aldıklarını açıkladı:

''Anadolu Ajansı doğru ve güvenilir habercilikle, sorumluluk bilinci içinde görevini yapmaya çalışan ve 89 yıldır 'Anadolu Ajansı geçtiyse doğrudur' imajını belleklere yerleştiren bir kurum. Kimsenin bu yüce kurumun itibarını, imajını bu şekilde olumsuz etkilenmesine yol açacak davranışlar içinde bulunmaması gerekiyor. O sebeple içimiz kan ağlasa da bu arkadaşlarımızla yollarımızı ayırmaya kararı verdik.

Gerçekten bizim en büyük hazinemiz, Anadolu Ajansı'nın en büyük sermayesi doğruluktur, güvenilirliktir. AA markası kolay yaratılmamıştır. Silah altında Milli Mücadele döneminde başlayan bu haber yolculuğumuz 89 yıldır sarsıntısız bir şekilde bu günlere kadar gelmiştir. Bu süre içinde Anadolu Ajansı hep doğruyu ileten kurum olarak algılanmıştır. Bu algıya kimsenin zarar verme hakkı yoktur.''

-''DOĞRU HABER HIZLI HABERCİLİKTEN ÖNDE GELİR''-

Genel Müdür Bengi, Atatürk'ün 6 Nisan 1920'de yayımladığı genelgede belirttiği ''Kamuoyunun en doğru iç ve dış haberle aydınlatılması amacıyla Anadolu Ajansı kuruldu'' temel ilkesini gözeterek bugünlere geldiklerini kaydetti.

AA'nın kamusal sorumluluğu, kamuoyunu doğru haber ile aydınlatma ve bilgilendirme sorumluluğu bulunduğunu dile getiren Bengi, ''O bakımdan bizim için doğru haber hızlı habercilikten önde gelir'' dedi.

Bengi, bir ajans yöneticisi olarak özellikle bu teknoloji çağında anlık haberlerin iletildiği bir ortamda, hızlı haberciliğin ne kadar önemli olduğunu en iyi bilenlerden birisi olduğunu, ancak ''hızlı haber ileteyim'' derken, doğru habercilik ilkesinden ödün vermeye haklarının olmadığını söyledi.

AA olarak kamusal sorumlulukları yanında yasal sorumluluklarının da bulunduğunu, Anayasa'nın 133. maddesinin Anadolu Ajansı'nın tarafsızlığını güvence altına aldığını dile getiren Bengi, ''Bizim, Türk basınının her kesiminden abonelerimiz var. O nedenle bizim haberleri objektif ve tarafsız iletme gibi bir sorumluluğumuz da var'' dedi.

AA'nın ticari bir kuruluş olduğunu, Ajansın kamuoyunda bilinenin aksine bir devlet ajansı değil, devlet hisselerinin de bulunduğu bir anonim şirket olduğunu kaydeden Bengi, bu nedenle ticari ilişki içinde oldukları abonelerine karşı sorumlulukları bulunduğunu bunları da yerine getirmeleri gerektiğini söyledi.

Bengi, toplumun haber alma hürriyeti dolayısıyla AA'nın toplumu bilgilendirme sorumluluğu bulunduğunu belirterek, ''O bakımdan yükümüz büyük'' diye konuştu.

-''DEVLET AJANSI ALGISI''-

AA'nın abonelerine 700'ü genel bültenden, 800'ü de yerel basına yönelik il bülteninden olmak üzere her gün yaklaşık bin 500 haber geçtiğini kaydeden Bengi, her gün bir cilti bulan bu haberler içinde mutlaka gözden kaçan, hata ile yayına verilen haberlerin de olabileceğini kaydetti.

Bengi, ''Yeter ki bu hata bizi kamuoyunda güç duruma düşürmesin, yeter ki bir kasıt veya önyargı olmasın'' dedi

''Devlet ajansı'' algısından kaynaklandığı için AA'nın verdiği haberin, özellikle yurt dışında ülkenin resmi açıklaması olmasa bile sanki resmi yetkililerin gayri resmi açıklaması gibi algılandığını dile getiren Bengi ''Bu nedenle ne kadar 'devlet ajansı değiliz' desek de algı bu şekilde olduğu için, geçilen haberler bu şekilde algılanıyor'' diye konuştu.

Bengi, kurum bünyesinde eğitsel çalışma başlatacaklarını belirterek, ''Bu yaşadığımız yol kazalarından sonra 'acaba neler yapabiliriz'i de kendi aramızda değerlendirmeye çalışıyoruz. Eylül ayından itibaren faaliyete geçirmeyi planladığımız kategorilere dönük yeni bir habercilik formatı içinde bundan sonraki çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Haber Denetim Birimini daha aktif hale getireceğiz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*