Bengi: "AA önemli kilometre taşı"

Bengi:
  • Giriş : 30.10.2008 / 09:28:00

Anadolu Ajansı Genel Müdürü Dr. Hilmi Bengi, Anadolu Ajansı'nın kuruluşunun, cumhuriyete giden yolda önemli bir kilometre taşı olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bengi, "Atatürk'ün kafasında tasarladığı çağdaş yönetim biçimi cumhuriyetle idare edilecek yeni Türk devletinin kurumsal yapısını hayata geçirmeden önce bu konuda kamuoyu oluşturulmasını sağlayacak Haber Ajansını kurduğunu" söyledi.

AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Hilmi Bengi, Ankara Rotary Kulübü tarafndan düzenlenen Cumhuriyet Balosu'nda yaptığı konuşmada, AA'nın kuruluş tarihçesini ve Atatürk'ün basına verdiği önemi anlattı.

Mustafa Kemal'in daha öğrencilik yıllarında yayıncılık faaliyetlerine ilgi duyduğunu kaydeden Bengi, Atatürk'ün Mondros Mütarekesi'nin hemen ardından Ali Fethi Okyar ile milli mücadeleye destek sağlamak amacıyla "Minber" adlı gazeteyi çıkarmaya başladıklarını belirtti.

Atatürk'ün, ajansların rolünü çok iyi bildiğine dikkati çeken Dr. Bengi, "Türk Devleti'nin ilk milli kurumu Anadolu Ajansı'nın" Cumhuriyet kurulmadan önce 6 Nisan 1920'de yayın hayatına başladığını anımsattı.

AA'nın kuruluş genelgesine de değinen Bengi, bu belgede bugün dahi haber ajansları için çok önemli olan "doğru habercilik" ilkesinin yer aldığına işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*