'Beni eleştirenlerin asıl hedefi Blair'

'Beni eleştirenlerin asıl hedefi Blair'.14438
  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

İngiltere Başbakan Yardımcısı; "Beni eleştirenlerin asıl hedefi Blair" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiltere'de yapılan yerel seçimlerden önce sekreteri ile ilişkisi ortaya çıkması sonrası İşçi Partisi'nin seçimlerde oy kaybetmesine neden olan Başbakan Yardımcısı John Prescott, kendisini eleştirenlerin asıl hedeflerinin Başbakan Tony Blair olduğunu savundu.
İngiliz The Guardian gazetesine konuşan Prescott, kendisini eleştirenlerin hedeflerinin Blair'i emekliye ayrılmaya zorlamak olduğunu iddia etti. Prescott, "Eleştirilere hedef olan bir kalkanım." şeklinde konuştu. Seçimlerden yenilgi ile çıkmasının ardından Blair, kabinede yaptığı değişikliğe gitmişti. Blair, Prescott yetkilerini alırken görevinde kalmasına olanak sağlamıştı.


Prescott, kriket oynarken fotoğrafının çekildiği resmi dinlenme evini bırakabileceğini belirtti. Başbakan Yardımcısı Prescott, Blair yurtdışı gezisi yaparken yerine bakıyor ancak kriket oynarken görüntülenmesi eleştirilere neden oldu. Prescott, Başbakan Blair yurtdışına gitmeden 2 gün önce bu fotoğrafın çekildiğini savundu.

Başbakan Blair geçen sene yapılan genel seçimler sırasında bir sonraki genel seçimlerde olmayacağını belirterek görev süresi sırasında görevinden ayrılacağını söylemişti. İçişleri eski Bakanı Charles Clarke'in sınırdışı edilmeyi bekleyen zanlıları serbest bıraktığının ortaya çıkmasının ve Prescott'un gizli ilişkilerinin ayyuka çıkmasının ardından Blair'in bir takvim belirterek görevinden ayrılması için baskılar yapılıyordu. Yerel seçimlerdeki kötü performansın ardından İşçi Partisi'ndeki muhalif vekillerde imza toplayarak Blair'in takvim belirlemesi için adım atmıştı. Bu gelişmelere rağmen Blair, takvim belirleme isteklerine karşı çıkarak kabul etmedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious