Beni Enis Çelik olarak değerlendirin

  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

Bakan Çelik'in oğlu Enis Çelik, bazı basın yayın organlarında üniversite giriş sınavındaki başarısına yönelik çıkan haberlere tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Enis Çelik, aldığı puanlarla devlet veya özel üniversitelerde dört yıllık lisans programı tercihi yapabileceğini belirtti.

Enis Çelik, öncelikle sınava hazırlandığı alanın sözel yani Türkçe-Sosyal alanı olduğunu ve burada barajı geçtiğini belirterek, "Sözel-1 den olsun Sözel-2 den olsun 4 yıllık lisans programlarını seçebiliyorum beni sayısal ve eşit ağırlık olarak değerlendirmeye almışlar. Bu doğru değil" dedi.

Çelik, ayrıca 1 ay önce sınavdan çıktıktan sonra kendisine "sınavı nasıl buldunuz?" sorusunun yöneltildiğini ve kendisinin alanındaki soruların yüzde 80'ini doğru cevapladığını ifade ettiğini söyledi. Çelik, bazı yanlışların doğruları götürmesi ile birlikte yüzde 70'lik bir başarı yakaladığını ifade etti. Çelik, sonuçta eski sınav sistemine göre 300 ve yeni sistemde 200 tam puan alarak 4 yıllık lisans programlarını seçebilme hakkını kazandığını kaydetti.

Kendisinin daha çok Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in oğlu olarak değerlendirilmesini eleştiren Enis Çelik, "Beni, babamdan çok, beni Enis Çelik olarak değerlendirmelerini istiyorum. Yani bir bakan çocuğu olmuşsunuz bunlar önemli şeyler değil. Çünkü benim babam üniversite sınavlarında derece yaptığında benim babamın babası bakan değildi. Şimdi benim de durumum ortadadır. Şimdi ben 4 yıllık lisans programlarını seçebiliyorum. Sözel alanından girdim. Sözelden hazırlandım. İnşallah güzel bir üniversiteye de yerleşeceğim" şeklinde konuştu.

Üniversiteye yerleşme veya yerleşmemenin, veya herhangi bir bölümü bitirmenin önemli olmadığını kaydeden Çelik, "İnsanın ne olduğu önemlidir. Karakteri önemlidir. Ben, babamdan çok, bir bakan çocuğu olmaktan çok, Enis Çelik olmaktan çok, Enis olarak değerlendirilmeye alınmak istiyorum" dedi.

Babasından okulunun mezuniyet töreninde istediği Audi marka otomobili alıp almadığı sorusuna karşılık ise Enis Çelik, "Dört yıllık lisans programlarına girebiliyorum. İnşallah güzel bir yerde gelecek. Onun dahilinde babamın tabii bir sözü var. Araba sözü var. İnşallah o da yerine gelecek" diye konuştu.

Mezun olduğu Ahmet Ulusoy Liselerine teşekkür eden Enis Çelik, okulunun ve öğretmenlerinin kendisine çok yardımcı olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in sözel bölüm öğrencisi oğlu Enis Çelik, SAY 1 ve EA 1 puanlarında 185 barajını geçemedi. SAY 1'de 152. 059, EA 1'de 177.610 puan alan Çelik, SÖZ 1'den ise 203.846 puan aldı. Enis Çelik'in SAY 2 ve EA 2 puanı hesaplanmadı. SÖZ 2 puanı 197.381 olan Enis Çelik'in ağırlık ortaöğretim başarı puanı eklendiğinde ise bu puanı 267.259'a çıktı. Enis Çelik'in bu puan türünden yüzdelik dilimi ise yüzde 63.

Öte yandan Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın oğlu Ramazan Akdağ, SÖZ 1 puanında Türkiye 979'uncusu oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious