Beni görevden aldılar, O'nu da alsınlar

Beni görevden aldılar, O'nu da alsınlar.10162
  • Giriş : 24.06.2009 / 23:40:00

12 Eylül Darbecileri için hazırladığı iddianameden dolayı meslekten ihraç edilen Kayasu'dan açıklamalar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Deniz Baykal'ın partisinin grup toplantısında, "12 Eylül darbecilerini yargılayalım" demesi üzerine başlayan tartışma devam ediyor.

Baykal gibi 12 Eylül darbecilerinin yargılanmasını isteyen ve bir iddianame hazırlayan Adana Eski Cumhuriyet Savcısı Sacit Kayasu son tartışmaları değerlendirdi. Kendisinin o dönemde çok zorluklar yaşadığını belirten Kayasu, "Ben eğer suç işlediysem Baykal'da suç işliyor, o da görevden alınmalı." dedi.

"AKP VE CHP SAMİMİ DEĞİL"

Ak Parti ve CHP'yi samimi olmamakla suçlayan Kayasu görevden alındığı döneme dikkat çekerek o zaman görevde AKP hükümeti vardı diyor ve ekliyor: "Eğer samimi olsalardı görevden alınmamam için çaba sarf ederlerdi."

"15. MADDENİN DEĞİŞMESİ GEREKMİYOR"

15. Maddenin değiştirilmesine gerek olmadığını belirten Kayasu, "15. Maddenin değiştirilmesine hiç gerek yok. Geçici 15. madde ne yapıyor darbecilerin yargılanmasını engelliyor deniliyor. Darbeciler zaman aşımı müddetince yargılanır darbe 1980 yılında oldu. 20 yıl zaman aşımı müddeti var. Böylece 2000 yılında zaman aşımı bitmiştir. Bu saatten sonra 15. madde kalsa ne olur, kalmasa ne olur." dedi.

"İDDİANAME DARBECİLERİ RAHATSIZ ETTİ"

Kendisinin hazırladığı iddianamenin zaman aşımını 10 yıl daha uzattığını asıl sorunun buradan kaynaklandığını belirten Sacit Kayasu şunları söyledi, "Burada problem şu! Geçici 15. madde sorun değil, ortada darbeciler için hazırlanmış bir iddianame var. Bu iddianame ile zaman aşımı 10 yıl daha uzadı. Üzerinde durulması gereken bu. Yoksa 15. madde kalmış kalkmış bunlar hiç fark etmez.

"KANUN 90 GÜN SONRA ÇIKARILDI"

Çıkarılan kanunun 12 Aralık 1980 yılında çıkarıldığına darbenin ise 12 Eylül 1980 yılında yapıldığına dikkat çeken savcı Kayasu bu konunun geçmişe hükmedemiyeceğini söyledi. Kayasu, "Şimdi 12 Aralık 1980'de çıkan bir kanun, 12 Eylül 1980 yapılan bir şeyi koruma altına alamaz. Alır nasıl alır? Kanun der ki Kenan Evren ve arkadaşları yargılanamaz o zaman kanun var deriz ama böyle bir madde yok." dedi. Hukuksal olarak darbecilerin karşısında olunması gerektiğini vurgulayan Kayasu ne olursa olsun AKP ve CHP'ye sahip çıkılmasının önemli olduğunu söyledi.

"GÖREVİME DÖNEMİYORUM"

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin görevini iade ettiğini söyleyen Sacit Kayasu başvuru yapmasına rağmen görevine hala dönemediğini söyledi. Yetkililere seslenen Kayasu, "Haber bekliyorum" dedi.

8SÜTUN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*