'Beni hayal kırıklığına uğrattınız'

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası (Sağlık İş) Genel Başkanı Mustafa Başoğlu, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Basın Kulübü'nde yaptığı değerlendirmeler karşısında büyük hayal kırıklığına uğradığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir dönem Demirel'in Başdanışmanlığı görevini üstlenen Sağlık İş Genel Başkanı Başoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Süleyman Demirel'in Basın Kulübü'nde yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Demirel'in açıklamaları karşısında hayal kırıklığına uğradığını belirten Başoğlu, "Sayın Demirel yasakçı küçük azınlığın yanında yer alarak, özgürlükçü büyük çoğunluğu karşısına almış, başörtülü Müslüman Türk kızlarını 'Gitsinler Suudi Arabistan'da okusunlar' demek suretiyle ülkeden kovmuştur" dedi.

Başoğlu, Demirel'e tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "Milletvekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak birlikte çalıştığım 9. Cumhurbaşkanı Sayın Demirel'in bir televizyon programında yaptığı açıklamaları dinlerken 'Bu, yasaklara karşı çıkan özgürlükleri savunan eski Demirel olamaz, bu başörtüsüne karşı çıkan, dini vecibelerini yerine getiren Türk vatandaşlarının haklarını savunan Demirel olamaz' dedim. Sayın Süleyman Demirel bu konuşması ile yasakçı küçük bir azınlığın yanında yer almış, özgürlükçü büyük çoğunluğun karşısına

geçmiştir. Sayın Demirel'den 'Artık Türkiye'de askeri darbe olmaz, olursa karşısında beni bulur' demesini beklerken, darbe mağduru Sayın Demirel'in darbeye karşı bir tavır sergileyememesini de üzüntü ile karşıladım."

"YILLARCA KENDİSİNE İRTİCACI BAŞBAKAN DENİLDİ, ŞİMDİ BU SUÇLAMALARI YAPIYOR"

Demirel'in bu noktaya gelmesi için haklı bir sebep olmadığını savunan Başoğlu, yıllarca 'sağcı başbakan, irticacı başbakan' diye suçlanan Demirel'in, bu gün bu suçlamalara hak verir bir konuma gelmesini hayretle karşıladığını kaydetti.

1 Mayıs tarihinin işçilerin birlik ve dayanışma günü olduğuna işaret eden Başoğlu, "Türkiye'de ne yazık ki 1 Mayıs Günü'nü amacına uygun bir şekilde düzenlemek mümkün olamamıştır. Bazı çevreler 1 Mayıs'tan yararlanarak tahripkar tavırlar sergilemişler, çiçekleri koparıp, dükkanlara, bankalara zarar vermişler, milli serveti hiçe saymışlardır" dedi.

İşçilerin çözüm bekleyen bir çok sorunu olduğuna değinen Başoğlu şöyle devam etti: "İşsizlik, gelir dağılımı bozukluğu sendikaya üye olanların işten atılarak cezalandırılması, toplu sözleşme ve grev hakkının işlevsizleşmesi, özelleştirme mağduru yeni işçilerin ortaya çıkması, işçilerin canını yakan uygulamalardır. Şimdi bunlara kıdem tazminatı v e işsizlik sigortasında yapılması planlanan yeni düzenlemeler eklenecektir. Hükümeti uyarıyorum; işçilere altından kalkamayacakları yeni yükler yüklenmemelidir. 1 Mayıs'ın birlik ve dayanışma günü olduğu unutulmamalıdır. Böyle bir günde işçiler, birlik ve dayanışmalarını bozacak davranışlardan kaçınmalı, işçi ve memur konfederasyonları aralarındaki ayrılıkları bırakıp, birlikte güç gösterip, sorunlara sahip çıkmalıdırlar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious