‘Beni öldürün, konuşmayacağım'

  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

Adana'da yakalanan ve taşıdığı bebek çantasında 2 el bombası ile 9 kilo 750 gram A4 plastik patlayıcı ele geçirilen PKK'lı kadın terörist adliyeye sevk edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgusunda konuşmayıp, sadece, “Beni öldürün, konuşmayacağım'' demekle yetinen teröristin kimliği belirlenemedi.
Kuzey Irak'ta 7 yıl silahlı eylemlere katılıp dağda kalan ancak, örgüte ‘işe yaramaz hale geldiği’ gerekçesiyle gözden çıkarıldığı öne sürülen kadın teröristin, bomba eğitimi alıp, kanlı eylem için Adana'ya gönderildiği istihbaratı üzerine polis, 2 gün önce bir internet kafede kadın teröristi ‘chat yaparken' yakaladı. Örgütten elektronik posta ile talimat beklerken ele geçen kadın teröristin taşıdığı bebek çantasının içinde ise 2 el bombası ile 9 kilo 750 gram A4 plastik patlayıcı ele geçirildi.
Üzerinden ‘Mebruke Binici’ adına düzenlenmiş sahte nüfus cüzdanı çıkan kadın teröristin gerçek kimliği parmak izi araştırması ve sabıka kayıtlarının incelenmesine rağmen belirlenemedi. Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde 2 gün süren sorgulamada soruları yanıtsız bırakıp, susan terörist, bu tutumuyla polisi şaşırttı. Kanlı eylemini yerine getiremeden yakalandığı için utanç duyduğunu ifade eden kadın teröristin nezarethanede kendine zarar vereceği düşünülerek 24 saat boyunca ekipler bulunduğu nezarethanenin önünde nöbet tutup, kameradan takip etti. Eylem talimatını kimden aldığı, nereden, nasıl geldiği ve temasa geçtiği örgüt üyeleri hakkında bilgi vermeyen bombacının ağzından çıkan tek söz ise “Beni öldürün, konuşmayacağım'' oldu.

2 DÜZENEK HAZIRLAMIŞ
‘Canlı bomba' olarak da eylem yapabileceği sanılan kadın teröristin taşıdığı bebek çantasında bombalı saldırılar için 2 düzenek hazırlandığı belirlendi. Plastik bidonlara yerleştirilmiş A-4 plastik patlayıcının altına 4 elektronik ateşleme fünyesi koyduğu anlaşıldı. İki düzenekten birini hedeflediği yere bırakıp, ateşlemeyi planlayan teröristin, diğer düzenekteki ateşleyiciyi de cebinde taşıdığı elektrik devre anahtarı yardımıyla yapacağı, kadın teröristin ilk bombalı saldırının ardından, cebindeki anahtarla ikinci düzeneği ateşleyip, kendini de öldürmeyi planladığı belirtildi.
PKK'lı kadın teröristin bulunduğu internet kafeye giren sivil polislerin, aynı anda kadının kolları, ayakları ve gövdesinden tutup, hareket kabiliyetini sıfıra indirerek, etkisiz hale getirdiği bildirildi. Teröristin taşıdığı bebek çantasındaki el bombalarının da savunma tipi olduğu, polisle karşı karşıya gelmesi durumunda kullanabileceği anlaşıldı.
Gözaltında tutulduğu 2 gün boyunca soruları yanıtsız bırakan terörist, bugün adliyeye sevk edildi. Geniş güvenlik önlemi altında Emniyet Müdürlüğü’nden çıkartılan bombacı, ağır ceza davalarına bakan savcılıktaki ifadesinin ardından tutuklanma talebiyle nöbetçi ağır ceza mahkemesine sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious