Benim annem güzel annem

  • Giriş : 13.05.2006 / 00:00:00

Yarın anneler günü. 'Cennetin ayakları altında olduğu' müjdelenen annelerin günü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Amerikalı Anna Jarvis'in 1905 Mayısının ikinci Pazar günü ölen annesini andığı bir törende her tarafı karanfillerle süsler. Herkesi etkileyen törenin ardından Jarvis'in önderliğinde bugünün anneler günü olması için resmi düzeyde girişimlerde bulunulur. Tüm dünyada kutlanan anneler gününün mimarı Jarvis, tüketim kültüründen öyle rahatsız olur ki yıllar sonra kabul ettirdiği günün karşısında kampanyalar yürütür.

ÇİÇEK YETMEZ Mİ?

Türkiye'de de anneler günü hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor. Birçok firma anneler günü kampanyaları düzenleyerek, annelerini bu özel günde mutlu etmek isteyen çocuklara çeşitli seçenekler sunuyor. "Bir çiçek, bir öpücük yeter" sözleri de popüler kültürün yarattığı tüketimle karşılaştırıldığında ağırlığını yitiriyor. Alışveriş merkezleri annelerini memnun etmek isteyenlerle dolup taşarken, bir de annesini mutlu edemeyeceğini düşünen çocuklarla dolu bir ülke burası.

PARAM YOK hedİye alamadım

Çalışan çocukların büyük çoğunluğu Pazar günü kutlanacak, 14 Mayıs 'Anneler Günü'nde annelerini sevindiremiyor. Gerekçe ise hep aynı: Parasızlık. Müslüm Saluk da Türkiye'de annesine hediye alamayacak durumda olan yüzbinlerce çocuktan sadece biri. Sokaktan topladığı kağıtları satarak aile bütçesine katkıda bulunan Hacı İlbey İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Saluk, çok sevdiği annesine hediye alamamanın burukluğunu yaşıyor. Saluk, ileride para kazanırsa, annesinin çok istediği ve bir türlü sahip olamadığı dikiş makinası alacağını söylüyor.

Jarvis pişman olmuştu

Anneler gününün tüm dünyada kabul edilmesini sağlayan Jarvis, söz konusu gün kendi çıkış noktasından uzaklaşmaya başlayınca yaşananları eleştirmeye başlar. Jarvis'e göre Anneler günü duygu günü olmalıdır. Ancak iş çığrından çıkmış ve tüketim kültürünün altında ezilerek, kâr amaçlı bir gün haline gelmiştir. Kutlama kartı üreticileri, şeker, çikolata ve çiçekciler bu işten yüksek miktarda kâr yapmaya başlar. İş öyle bir boyuta gelir ki Anna Jarvis'e, sattıkları her karanfil için komisyon ödemeyi önerenler bile çıkar. Kendisine hakaret edildiğini düşünen Jarvis, "Ben kâr değil, bir duygu günü olsun istemiştim" der ve kendi bayramının ticarileşmesine karşı kampanyalar düzenler. Servetinin büyük kısmını bu kampanyalarda yitiren Jarvis, ticareti yenemez.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious