Benim askerim kodumu oturtacak

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Erman Toroğlu önceki akşam canlı yayında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ü "demokrat" olmakla eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şansal Büyüka ile birlikte Lig TV'deki "Maraton" adlı programda Futbol maçlarını yorumlayan ve zaman zaman farklı konulara ilişkin yaptığı açıklamalarla dikkat çeken Erman Toroğlu, bu kez canlı yayında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ü "demokrat" olduğu gerekçesiyle eleştirdi.

Özkök'ün görevinin sona erdiğini anımsatan Toroğlu, "Ama ben çok demokratik bir Genelkurmay Başkanı istemiyorum abi. Benim askerim kodu mu oturtacak, vurdu mu oturtacak" dedi.
Pazar gecesi yayımlanan Maraton programında Ankaraspor - Galatasaray karşılaşmasından önce Ankara'da yapılan ve büyük çoğunluğu gazilerden oluşan Ampute Milli Takımı'nın maç görüntüleri ekrana taşındı.

Büyüka, terör örgütüne karşı savaşırken kolunu ve bacağını yitiren gazilerin önünde saygıyla eğildiğini söyledikten sonra sözü alan Toroğlu, "Ben Futbol dışında bazı konularda konuşmak istiyorum" dedi.
Büyüka, "Tehlikeli mi konuşacaksın, tehlikesiz mi hocam?" sorusunu yöneltti. Toroğlu da, "Ne kadar tehlikeli, ne kadar tehlikesiz bilmiyorum ama konuşacağım" dedikten sonra sert bir ifadeyle şunları söyledi:

'Asker isterim abi'

"Hep top konuşacak değiliz ya. Çok spekülasyonlar yapıldı, şu oldu, bu oldu. Ama Genelkurmay Başkanı değişti, sevgili Büyükanıt Paşa oldu. Ben Erman Toroğlu olarak değil bir Türk vatandaşı olarak konuşuyorum ve şunu istiyorum. Ben, Genelkurmay Başkanı'nı asker isterim abi. Askerin manası bende farklıdır. Sayın Hilmi Özkök Paşa ayrıldı, onun için diyorlar ki, çok demokratik, çok beyefendi, çok efendi. Tamam öyle olsun. Ama ben çok demokratik bir Genelkurmay Başkanı istemiyorum abi."

'Yumruğunu masaya vuracak'

Çok demokratik, çok kibar bir dışişleri bakanı ya da başbakan isteyebileceğini ifade eden Toroğlu, şöyle devam etti:
"Siyasiysen, çok anlayışlı, çok demokratik, çok esnek olabilirsin. Ama benim Genelkurmay başkanım yumruğunu masaya vuracak abi. Ben asker Genelkurmay başkanı istiyorum, çok anlayışlı, çok beyefendi, çok demokratik Genelkurmay başkanı istemiyorum abi. Bilmiyorum mesaji verebiliyor muyum?

Ben bu çocukları seyretmeyeceğim abi. Öyle sivil toplum örgütleri, yok çok içeri girdin, çok dışarı çıktın...

Ben girerim abi, ben çıkarım abi. Ben askerim abi. Sokaktaki insan da asker gibi adam istiyor abi. Yumruğunu koyacak, 'Ben bunu yapıyorum lan' diyecek asker istiyor."

'Demokratikmiş, hadi yaa...'

Büyüka'nın "Peki hocam" diyerek sakinleştirmeye çalıştığı Toroğlu, yüksek sesle sürdürdüğü sözlerini şöyle noktaladı:

"Benim askerim yumuşak inişe geçmeyecek. Benim askerim kodu mu oturtacak, vurdu mu oturtacak. Sonra görüyorum, 'Vatan sağolsun, millet sağolsun...' Adamın gencecik çocuğu gidiyor. Bir tanesinin çocuğu gitse ne olur be? Vatan sağolsun da, çocuklar burada işte. Bunlar yarı ölü.
Bunların hayalleri de ölüyor. Yok, demokratikmiş Genelkurmay başkanı! Hadi yaa! Demokratik olmasın abi Genelkurmay başkanı, kusura bakmayın. Herhalde anlattım anlatabileceğimi, bir kademe daha gidersem olmayacak."

Bunun üzerine Büyüka, "Yok hocam. Allah aşkına" dedikten sonra Toroğlu'nun sakinleşmesi için araya önceden hazırlanan bir VTR girdi. Ardından program normal akışında devam etti.

Maç yayınını federasyon istemiş

"Maraton"u Erman Toroğlu ile birlikte sunan ve aynı zamanda Lig TV'nin Genel Yayın Yönetmeni olan Şansal Büyüka, Lig TV'deki programda yayınladıkları gaziler Futbol karşılaşmasını duygu sömürüsü yapmak amacıyla değil, Türkiye Futbol Federasyonu istediği için ekrana getirdiklerini söyledi.

Toroğlu'nun görüntüleri canlı yayında seyircilerle birlikte izlediğini vurgulayan Büyüka, "Erman'ın o konuşması spontane bir konuşmaydı. Erman o kaseti hiç seyretmemişti. Yayınlanacak tüm kasetleri önceden izlerim, o kaseti izlediğimde Erman şirkette yoktu" dedi. "Ankaraspor - Galatasaray kasetini anonslarken izleyicinin çok duygulanacağını söyledim" diye konuşan Büyüka, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Erman, spontane konuştu"

"Erman'a da 'bu kaseti çok dikkatli seyret' dedim. Orada gaziler var, orada 20 gün önce şehit olanlar bir askerin, 'Hakan'ın formasını istiyorum' diye babasına lafı var. Hepsi üstüste gelince, kaset insanı ağlatacak bir kasetti. Tek kollu bir kaleci, tek bacaklı futbolcu hepsi bunların PKK teröründe kolunu, bacağını kaybedenler. Erman da etkilendi.. Erman'ın konuşması tamamen spontane gelişti. Erman'ın o konuşma için asla bir hazırlık yok."
Birlikte yaptıkları her canlı yayında olduğu gibi Toroğlu'nun Genelkurmay ve demokrasi üzerine görüş beyan ederken, acaba ne diyecek diye endişe taşıdığına dikkat çeken Büyüka, "Erman'ın o sözleri için kanala gelen telefonların hepsi olumlu. Olumsuz bir şey söyleyen tek kişi çıkmadı. Erman'ı tebrik için arayıp, mesaj bırakanların kayıtları duruyor" dedi.
Büyüka, Toroğlu'nu heyecanlandıran görüntüleri neden yayımladıklarını ise şöyle açıkladı:

"Bu Ankaraspor-Galatasaray maçından önce gaziler arasındaki bir maçtı. Futbol Federasyonu bunun özellikle bizim tarafımızdan yayınlanmasını rica etti, talep etti. Bunun büyük bir bölümünü Ankaraspor - Galatasaray maçından önce naklen yayınladık. Ben o gün maça geç gittim, onları göremedim. O görüntüleri ilk kez Galatasaray kaseti hazırlanırken gördüm ve ağlamamak için kendimi zor tuttum. Kiminin kolu yok, kiminin bacağı... Koltuk değnekleriyle maç yapıyor.

'Tabur komutanıydım, mayına bastım sol bacağım yok' diyor. Hepimiz insanız ve ister istemez duygulanıp üzülüyoruz. Hepsi bu vatanın evlatları. Biz bunu insanların duygularını provake edelim diye yapmadık. Onlara bir güç ve moral olsun diye yaptık. Federasyon bu işin mutlak suretta desteklenmesini ve beslenmesini istiyor.

Sonuçta biz de Federasyon ile ortağız, yayıncıyız. Federasyonun bu isteğini kıramayız. Bize de kalsa böyle bir maçın görüntülerini veririz. Çünkü onlara da bir moral olduğunu düşünüyoruz."

Erman Paşa tüy dikti

Sonunda bu da oldu? Bir spor programı yorumcusu, yeni Genelkurmay Başkanı sayın Yaşar Büyükanıt Paşa'ya nasıl görev yapması gerektiğini "buyurdu".
Emredersin Erman Toroğlu.
Duyguluydu yorumcumuz? Gazilerin yaptığı maçı izlemek yüreğine dokunmuştu.
"Benim askerim kodu mu oturtacak" diye başladı söze. "Beyefendilik" ve "demokratlığın"siyasetçilerle sınırlı kalması gerektiğini savundu?
Ve özel anketinin çarpıcı verilerini sundu milyonların bilgisine:
"Sokaktaki adam da çok anlayışlı Genelkurmay Başkanı istemiyor" .
Nedir bu?.. En hafifinden haddini aşmak değil mi?
Çilekçi, tavukçu, yeni evlenmiş futbolcu neyine yetmiyor sayın Toroğlu?
Ekranda rahat olmak, sur kahvesi jargonuyla konuşmak ilginçtir; reyting getirir de, ya bu ifade özgürlüğünün sonu, her insanın tuvalette yaptığını ekran karşısında yinelemeye kadar giderse? Ve bir de tüy dikerse?

Asıl anket sorusu; "Sokaktaki adam nasıl yorumcu istiyor"?

Futbolun M.Ali Erbil'i

Toroğlu ülkenin en önemli spor şovu adamı. Sert, dediğim dedik ve halka güven veren bir kişilik.
Oyuncuların maç sonu röportajlarında büyük bir yüzdeyle "Akşam Erman hoca söyler" deyişinden bu kolay anlaşılıyor.

Futbol alanında vardığı her yargı tartışılmaz bir gerçek olarak zihinlere yazılıyor. Yarattığı bu güç sanırım onu zaman zaman sarhoş ediyor. Ve bu gücü Futbol dışında da kullanıyor. Bir lafınızla tavukçuluk sektörüne neredeyse kuş gribi kadar darbe vurabilecek bir güce ulaştıysanız artık laflarınızı biraz ölçüp biçmelisiniz. Toroğlu çoğu zaman bunu yapmıyor. Çünkü bunları söylediği zaman Tüketici Haklarını Koruma Hakları reklamlarına çıkabiliyor.

Son yorumu da bu bağlamda ele alınmalı. Genelkurmay Başkanı'nın demokratik olmaması askerlerimizin gazi ya da şehit olmasını nasıl engelleyecek bunu bilmiyorum. Savaş varsa, çatışma varsa gazi de olacak. İnsanın canını acıtan bir gerçek ama çatışma varsa durum budur. Demokrat olmak insanların yaralanmasını ya da şehit düşmesine nasıl yol açıyor acaba?
Toroğlu yine sınırı aştı. İstediği her şeyi yapabilecek, söyleyebilecek konuma gelince bu tip durumlar kaçınılmaz oluyor. Tıpkı Mehmet Ali Erbil krizlerinde olduğu gibi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious