Benim dönemimde asker konuşamaz!

  • Giriş : 06.10.2006 / 00:00:00

Öğrencileri yanıtlayan Ağar, "Benim dönemimde asker konuşamaz. Asker konuşuyorsa hükümet yok demektir" sözleriyle hem alkış aldı, hem de protestolara muhatap oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


İrtica kaçamağı
Ağar'ın kafaları karıştıran ve aynı anda hem alkış hem de protestolara neden olan söylemlerinin başında ise, "Benim dönemimde asker konuşamaz. Asker konuşuyorsa hükümet yok demektir. Hiçbir zaman bu noktaya gelinmez" sözleri geldi.
Aynı şekilde, Cumhurbaşkanı Sezer, CHP Genel Başkanı Baykal, Genelkurmay Başkanı Büyükanıt ve kuvvet komutanlarının irticaya yönelik sözlerinin de onları bağladığını dile getirmesi ve "Sizce de Türkiye'de irtica var mı?" yönündeki sorulara, ısrarla kaçamak cevaplar vermesi, salonda farklı tepkilere neden oldu.

İncirlik tepkisi
Öğrencilerin önce alkışladığı, sonra da eleştirdiği konu başlıklarından biri ABD ile ilişkiler oldu.
Ağar, ABD'den icazet alan liderlerden olmayacağını, ABD'nin başta Irak olmak üzere yaptıklarının yanlış olduğunu, Büyükelçi'nin "kakofoni yapılıyor" sözleriyle Türkiye'nin iç işlerine karışmasını hiç doğru bulmadığını dile getirip bol bol alkış aldı.
Ağar, bir öğrencinin "ABD karşısındaki dik duruşunuz nedeniyle sizi kutluyoruz. Eminiz ki, Başbakan olduğunuzda İncirlik'teki ABD üssünü kapatırsınız" yönündeki bir sorusunu, "O konuya iktidara gelince karar veririz. Ülkemizin menfaati neyi gerektiriyorsa o yönde hareket edilir" şeklinde cevaplandırınca, bu kez, şiddetli protestolarla karşılaştı.

Avşar'a kapı açık
Önceki gece, Kanal D'de yayımlanan Abbas Güçlü ile Genç Bakış programına, 5. yılda 4. kez konuk olan Ağar, Hülya Avşar'a kapılarının açık olduğunu, önseçimleri kazanırsa partisinden milletvekili olabileceğini söyledi.

Zaman zaman çok elektrikli bir ortamda geçen programda Ağar hem alkışlandı ve hem protesto edildi.

Ağar en fazla hangi soruya sinirlendi?
Neredeyse her soruyu hoşgörüyle karşılayan Ağar'ın en fazla sinirlendiği soru, emniyet müdürüyken İsrail ve ABD gizli servisleriyle görüşüp satın aldığı silahların, faili meçhul cinayetlerde kullanılıp kullanılmadığına yönelik soruydu. Bir öğrencinin, 'artık kan üzerine inşa edilen politikacılar istemiyoruz' yönündeki değerlendirmesi de bardağı taşıran son damla oldu.

Mehmet Ağar, uzun uzun bu silahların sadece terör amaçlı kullanıldığını anlattıktan sonra, öğrencilere doğruları iyice araştırmadan eleştiri getirmemeleri gerektiğini söyledi.

Alkışlanan sözleri:
# Hükümete yönelik her eleştirisi
# Milletvekili seçilme yaşı 25'e indirilsin
# Paran yoksa öl dönemi yaşanıyor
# Erken seçime gidilsin, cumhurbaşkanını yeni meclis seçsin
# IMF'nin esiri olmayacağız
# AB, Türkiye'ye karşı dayatma içinde
# Türkiye'de artık silahlar değil, hukuk konuşulsun
# Başarısız olmuş bir iktidarla koalisyon kurmayız
# Yabancıya mülk satışı karşılıklı olmalı
# Benzini, vergi yükünü kaldırıp ucuzlatacağız


Tepki çekenler:
# Susurluk'ta adalet gereğini yerine getirdi
# Derin devlet, derin ülke sevgisidir
# İncirlik üssü kalabilir
# İrtica var diyememesi
# Çatlı'ya pasaport, Kırcı'ya nikâh şahitliği
# 301 birçok ülkede var
# İsrail'den alınan silahlar terör için kullanıldı. Faili meçhullerle ilgisi yok
# Üç ayda kapkaçı da bitiririz; ekonomiyi düzeltir, işsizliğe çare buluruz


İşte karnesi
Ağar'ın karnesi yıldızlı pekiyi ile dolu olmasa da, kırık yoktu. Ağar, Hitabet Gücü, Vizyon, Karizma, İnandırıcılık, Konulara Hâkimiyet ve Giyim Kuşam'dan oluşan dersler içinde en az alkışı, İnandırıcılık konusunda aldı. Öğrenciler, "Söylediklerinin yarısını yapsa yeter" değerlendirmesinde bulundu.

Baykal'la kıyaslama
Geçen hafta ile bu haftanın bir değerlendirmesi yapıldığında ortaya şu tablo çıktı: Solcu CHP askere daha yakın, muhafazakâr DYP ise askere mesafeli. Reytinglerde ise Baykal, Ağar'a göre açık ara önde. Samimiyet konusunda öğrencilerin tercihi Ağar'dan yanaydı...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious