Benim üzerimden konuşmak moda oldu

  • Giriş : 29.05.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Danıştay'a yapılan saldırının ilk başladığı saatlerden bugün geldiği şekil ve konumun herkesin gözlerinin önünde olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Bülent Arınç, gazetecilerin sorusu üzerine Danıştay'a yapılan saldırıda gelinen noktayla ilgili değerlendirmede bulundu. Saldırıya nereden bakılırsa bakılsın hain bir saldırı olduğunu, herkesin bu saldırıyı lanetlediğini anlatan Arınç, olayın sıcaklığı içinde herkes gibi kendisinin de kısmen bir yorumda bulunduğunu kaydetti.

"Olay henüz çok sıcaktır, bu bir kin ve intikama dönüşmemelidir" dediğini hatırlatan Arınç, Türkiye'nin daha önce yaşadığı tecrübeler ışığında, sonradan farklı sonuç çıkabileceği gerekçesiyle 'olayın yönünü ve şeklini değiştirmeye matuf çabaların içinde yer almayalım' dediğini hatırlattı. Arınç, "Kaldı ki o gün konuşulanlarla bugün geldiğimiz noktanın da herkes açısında söylüyorum çok farklı yönleri oldu. Demek ki sorumluluk sahibi insanların, henüz olay çok sıcakken ve akan kan yerde duruyorken olayı yönlendirmek, saptırmak, başka istikametlere çekmek gayreti yerine sağduyu ve serinkanlı olarak meselenin yargıyla ilgili bölümünün sonuçlanmasını beklemesi lazım" diye konuştu.

Bülent Arınç, saldırıyla ilgili olarak herkesin söyledikleri ve yazdıklarının tarihe not edildiğini vurgulayarak, "Yarın bu olay tamamen gün ışığına çıktığında, aydınlandığında herkes bu konuşmalarıyla olay arasındaki bağlantı sebebiyle ya 'Doğru çıktım, haklı çıktım' diyecek ya da mahcup olacaktır. Biz şuna inanıyoruz: Bu saldırı, laik Cumhuriyete karşı mıdır? Evet. Danıştay'a karşı, yargıya karşı bir saldırı mıdır? Evet. Anayasal kurumlara, laik devlet düzenine... Evet. Neresinden bakarsanız bakın, olay vahimdir" şeklinde konuştu.


Böyle günlerde gerçek siyaset adamları, gerçek devlet adamları, sorumluluk sahibi insanların ortaya çıkacağını belirten Arınç, şöyle konuştu: "Bunlar eliyle de toplumlar, ya gerilimleri düşüren, aklıselimle hareket eden bir noktaya gelir veya olayların daha da büyümesini, daha ileri noktalara uçlanması gibi sorumlulukları üzerlerinde taşırlar. Hepimiz, bu olağanüstü günlerde kimin nasıl davrandığını da çok açık biçimde gördük. Ben de suçlanan kişilerden birisi oldum. Bazı partilerin miting meydanlarında, bazı siyasetçilerin ağzında benim üzerimden konuşmak, adeta bir moda haline geldi. Bunun yanlış olduğunu söylemek istiyorum. Bu doğru değil. Meclis Başkanı olarak siyasetçilerle ne ekran önünde ne de başka yerde tartışmam. Bazıları benim bu huyumu bildikleri için tek taraflı pek çok şeyi söylediler. Söylemeye de devam ediyorlar. Ben tavrımdan vazgeçmemeye dikkat ediyorum. Onları da bu konuda daha ölçülü olmaları ve daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyorum. Ben, söylediklerimle kamuoyunun önündeyim. Herkes kendi yaptıklarıyla ve söyledikleriyle kamuoyunun önündedir. Olayın başladığı saatlerden bugün geldiği şekil ve konum da herkesin gözlerinin önündedir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious