Benzersiz üstü açık sürüş deneyimi

Benzersiz üstü açık sürüş deneyimi.16601
  • Giriş : 13.11.2008 / 20:15:00

Yeni Bentley Azure T, dünyanın en zarif convertible'ı olarak klasik olmaya aday bir otomobil. 500 beygirlik sportif Azure T convertible anlayışına yeni bir soluk getiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şık ve güçlü yeni Bentley Azure T dünyanın en zarif convertible'ı olarak klasik olmaya aday bir otomobil. Bentley'in benzersiz "T" tasarım ayrıntılarına sahip, 500 beygirlik sportif Azure T, sürücüsü için üstün bir performans sağlarken aynı zamanda dört yetişkin için birinci sınıf, üstü açık seyahat imkanı sağlıyor.

Yeni Azure T, Crewe'ün ikon haline gelen 6.75 litrelik V8 motoruyla sunuluyor. Her ikisi de son derece etkileyici performansa sahip Continental Coupe (1996) ve ardından da 2002'de Arnage T'nin ardından, yeni Azure T, Bentley modelleri içinde "T" adını taşıyan en son model oldu.

Zaten çarpıcı bir tasarıma sahip olan Azure 20 inçlik 5 kollu jantları, "Le Mans" ön çamurluk hava çıkışları, koyu renkli matris ızgarası ve çıkıntılı, geriye yatan "B" logosu ile daha da sportif hale geliyor.

Performansa aracı olan Azure T'de çift turbolu V8 motor ile 500 beygir güç ve 1000 Nm tork üretiyor. 450 bg / 875 Nm'lik kardeşi Azure'a göre güçte yüzde 11 ve torkta da yüzde 14'lük bir artışa sahip.

Yeni Azure T'nin son hızı 288 km/s'ye ulaştırılarak 0-100 km/s hızlanma süresi de 5.2 saniyeye düşürüldü.
 
BENZERSİZ ÜSTÜ AÇIK SÜRÜŞ DENEYİMİ 

Azure temeli üzerinde geliştirilen Azure T, güçlü duruşunu daha da geliştiren ve artan performans potansiyeline işaret eden bazı dış tasarım ayrıntıları ile sunuluyor. Ayırt edici görünümünün temel öğeleri arasında 20 inçlik beş kollu, iki parçadan oluşan alaşım jantları ve "Le Mans" alt ön çamurluk hava girişleri yer alıyor.

Azure'dan ayrıldığı diğer noktalar arasında standart olarak sunulan koyu renkli üst ve alt ızgaralar, "mücevher" görünümlü aluminyum yakıt deposu kapağı (som alüminyumdan) ve gövde rengindeki yan ayna kaplamaları bulunuyor.

Bentley Brooklands gibi, Azure T kaputunda da ikon haline gelmiş "Flying B" (uçan B) logosu bulunuyor ve katlanarak ızgara çerçevesine de girebiliyor. Otomobil ressamı F. Gordon Crosby tarafından tasarlanan "B" ilk kez 1930 Bentley 8-Litre'de kullanılmıştı.

1946'daki Bentley Mk.6'yı andıran dış hatlarıyla Azure, Ocak 2005'teki Los Angeles Otomobil Fuarında ilk kez konsept otomobili olarak sergilenmiş ve çok beğenilmişti. Şimdi Azure T'nin ilk tanıtımı da Los Angeles'ta yapılırken Bentley Motors Tasarım sorumlusu Raul Pires şu yorumda bulundu:

“Azure'un oranları bize yeni Azure T'yi yaratırken çalışabileceğimiz ideal platformu sağladı. Belirgin arka çıkıntılar ve "süpermodel" gövdesi tasarımcılarımıza, daha kaslı ve sportif bir duruşun vurgulandığı yeni bir Bentley convertible yorumu yaratmak için ilham verdi."

Bentley'in tasarımcıları, şu anki Azure ve Azure T'yi hazırlarken en çok etkilendikleri araçların 1955 Park Ward S1 Drophead Coupé ve 1995 Azure olduğunu belirtiyorlar. 50'lerin convertible'ında olduğu gibi, Azure T'nin hızlı ve akıcı tavan çizgisi yedi bükümlü branda bezinden tavanda da devam ediyor ve tavan kapatıldığında otomobile belirgin bir sportif görünüş sağlıyor.

Çıkıntılı tekerlek boşlukları ince, daralan bagaj bölümünü çevreliyor "at nalı" şeklinde bir kenar oluşturuyor. Bu zarif şekil Crewe'de üretilen ilk Bentley olan Mk.6'yı hatırlatıyor ve genel olarak da Azure T'nin gövdesinin altındaki güç ve performansa işaret ediyor.

Arka far çerçeveleri, egzoz uçları ve otomobilin yan tarafı boyunca uzanan ince şeritleri kapsayan ince ayrıntılar Azure T'nin akıcı çizgilerini vurguluyor.

Azure T'nin katlanan tavanının çekici olması kadar, çok fonksiyonel de olması için büyük bir çaba gösterildi. Bir düğmeye dokunulduğunda hidrolik olarak çalışan etkileyici, üç tabakalı tavan, 25 saniye içinde arka koltukların arkasındaki bölüme zarif bir şekilde yerleşiyor. Tavan ayrı bir boşluğa yerleştiği için, iki golf sopası setini ve el bagajlarını alacak şekilde tasarlanan geniş bagaj alanı bundan etkilenmiyor.

GÜÇLÜ V8'İN ETKİLEYİCİ PERFORMANSI

Azure T'nin motoru ve şanzımanı yüksek performanslı Arnage T'de kullanılanla aynı. Bentley'in bütünüyle alüminyum 6.75 litre V8 motoru bu son haliyle 500 HP (507PS/373kW) güç ve 1000 Nm tork üretiyor. Bu torkun yüzde 90'ından fazlası 1,800 ile 3,800 d/d arasında sunuluyor; bu rakamlar Bentley'e özgü "tork dalgası"nın benzersiz bir üstü açık sürüş deneyimi sağlayacak şekilde rahat performans sunmasını sağlıyor.

Bu el yapımı V8 motorların her biri, Crewe fabrikasında motorun yapımını yöneten Bentley teknik ekip liderinin imzasını taşıyan bir hava giriş manifolduna sahip. Altı vitesli ZF otomatik şanzıman en iyi esnekliği, tepkiyi ve yumuşaklığı sağlıyor. Üç şanzıman ayarı (Drive, Sport ve Manuel) sürücünün güçlü 500 beygirlik V8 motorun avantajlarından bütünüyle yararlanabilmesine olanak tanıyor.

Gelişmiş elektronik işletim sistemi otomobil nasıl kullanılırsa kullanılsın çabuk ve yumuşak vites geçişleri sağlıyor. Azure T'nin diğer bir önemli özeliği de spor süspansiyon ile spor vites kutusu ayarlarının ayrılması. Böylece sürücüye her bir sistemle ilgili tercihlerini bağımsız bir şekilde yapma olanağı sunuluyor.

Bentley'in V8'i üstün performans değerleri sunuyor. Sıfırdan 100 km/s hıza ulaşma süresi sadece 5.5 saniye, 160 km/s hıza 12 saniyede ulaşılıyor ve son hız olarak 288 km/s'ye ulaşmak da mümkün.

DİNAMİK KULLANIM, ÜSTÜN SÜRÜŞ KONFORU VE FRENLEME 

Azure'un çift üçgen kollu ön ve arka süspansiyonu Azure T'ye değişmeden taşınıyor. Azure T'nin süspansiyonu her türlü sürüş koşulunda etkileyici bir gövde kontrolü sağlarken, yeni beş kollu iki parçalı 8.5J x 20 inç spor alaşım jantlar, 255/40 ZR20 Pirelli P Zero lastiklerle kullanımı ve yol tutuşunu daha da geliştiriyor.

Azure T sahipleri isteğe bağlı seçenek olarak sunulan çapraz delikli soğutmalı fren disklerine sahip daha da gelişmiş bir fren sistemini de seçebiliyorlar. 420 x 40 mm (ön) ve 356 x 28 mm (arka) boyutlarındaki bu diskler şu anda satışta olan herhangi bir seri üretim araçtaki en büyük diskleri oluşturuyor. Sekiz piston kumpasıyla frenler etkileyici bir yavaşlama sağlıyor ve yaylanmayan ağırlıkta da 8 kg tasarruf sağlayarak sürüş konforunu ve hızlanmayı iyileştiriyor.

Bu hafif fren sistemi tekrar tekrar kullanımda performansın düşmesini önlüyor ve yüksek ısılarda disklerdeki bozulmaya karşı üstün bir direnç sağlıyor. Normal kullanımda fren diskleri otomobilin ömrü boyunca dayanacak şekle getirilirken, fren balatası ömrü de standart sistem ömrüne göre iki katına çıkarılıyor.

Bentley Azure T'de Azure'a göre yüzde 11'lik güç ve yüzde 14'lük bir tork artışı var.  Azure'dan alınan şasinin gücü ve sertliği çok iyi olduğu için herhangi bir değişikliğe gerek görülmediğini söyleyen Motor ve Şasi Müdürü Brian Gush'un, "Azure şasisi her zaman büyük bir potansiyele sahip oldu. Bu da bizim sürüş konforundan taviz vermeden 500 beygirlik V8 motorumuz ile Bentley T'nin sürücüye dönük özelliklerini sunmamıza olanak tanıyor.”

Arnage ile karşılaştırıldığında, Azure T'nin şasisinde  sertleştirilen bölümler bulunuyor. Bu güçlendirilen çelik alanlar otomobilin eşik bölümünde bulunuyor ve ön cam çerçevesini oluşturan A sütunlarına uzanıyor. Azure'un ön ve arka bölümlerinin altında, karbon lifinden çapraz destek elemanları bütün gövdeyi güçlendiriyor ve çeliğe göre daha az ağırlık ekliyor.

Güçlendirme işlemleri arka koltukların arkasındaki gövde bölümüne de uygulandı ve buraya gelişmiş bir devrilme koruma sistemi yerleştirildi. Bu sistem otomobilin devrilme tehlikesine maruz kaldığını hemen algılıyor ve arka koltuk başlıklarına entegre edilen iki çubuk yukarı doğru çıkıyor. Güçlendirilen ön cam çerçevesiyle birlikte bu çubuklar ters dönmüş bir aracın ağırlığının 2.5 katını taşıyabilecek güçte.

BENZERSİZ İŞÇİLİK KALİTESİ

Bentley'in yeni convertible amiral gemisi rolüne uygun olarak Azure T'de daha önce Azure'da sunulmayan ya da ek ücret karşılığında sunulan standart özellikler yer alıyor. Koltuklar ve kapı panellerinde baklava desenli ve dolgulu döşeme bulunuyor, ön panelde özel işlemden geçirilmiş alüminyum kaplamalar (1920'lerin yarış Bentley'lerini hatırlatıyor) bulunuyor.

Bentley amblemleri ön koltuk arkalıklarında ve arka koltuğun ortasında işlenmiş olarak yer alıyor, iPod/USB arayüzü sunuluyor ve Bentley'in lüks ahşap kaplamalarının hepsinden de seçim yapılabiliyor.

Mulliner'de (Bentley'in özel sipariş bölümü) Kişisel Sipariş Müdürü Trevor Gay, Azure T'nin Bentley müşterilerine çok çekici geleceğini söylüyor. Sözlerine devam eden Gay, "Azure her zaman Bentley model ailesindeki diğer araçlara göre ayrı bir yere sahip olmuştur. Daha yüksek performanslı Azure T de müşterilere Mulliner hizmetini kullanarak her şeyiyle kendi belirledikleri özelliklere göre özel üretim bir convertible oluşturma olanağı sunacak” dedi.

Her Bentley'de olduğu gibi, işçilik kalitesi ve özel kaplamalar öne çıkıyor. Her kaplama öğesi, ister ahşap olsun, ister deri ya da krom kaplı bir çerçeve, bütünüyle gerçek malzemelerden üretiliyor.

Azure T, Bentley'de sunulan 42 dış renk, 25 iç deri ve bütün lüks ahşap kaplamalar, ayrıca kapsamlı Mulliner seçenekleri ve müşterilerin gerçekten kendilerine özel bir otomobil yaratmasına olanak tanıyan özel renk uyumu hizmeti ile sunuluyor.

Bütün Azure T modelleri bilgi ve eğlence sistemine bağlı bir iPod arayüzü ile sunuluyor. Böylece müşteriler sevdikleri müzikleri otomobilin müzik sistemi yoluyla dinleyebiliyor. Sistemde iPod, USB, Mini USB ve bir 3.5 mm AUX girişi bulunuyor ve şarj amaçlı olarak 12 Voltluk bir elektrik çıkışı da var.

İsteğe bağlı bir seçenek olarak Azure T müşterileri Naim for Bentley lüks müzik sistemini de alabiliyor. Merkezi İngiltere'de olan yüksek kaliteli hi-fi üreticisi Naim Audio tarafından Bentley ile ortak bir şekilde geliştirilen bu sistem 10 hoparlöre, çift kanallı bir bas hoparlöre ve 1100 Watt'lık bir amfiye sahip. Ayrıca gerçek duyguları ve "canlı" konser havasını yansıtmak için sekiz ayrı Dijital Sinyal İşlemci (DSP) ayarı bulunuyor.

Azure T'de bas hoparlörler arka yolcuların ayak boşluklarında bulunuyor ve bu saf müziğin sesinin açık kabinde kalmasını sağlamak için özel bir kutu içinde yer alıyorlar.Mynet

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*