Benzin fiyatlarına 'tavan' ayarı

Benzin fiyatlarına 'tavan' ayarı.12662
  • Giriş : 28.06.2009 / 14:53:00

Üç akaryakıt dağıtıcısı EPDK'nın belirlediği fiyatı dikkate alarak fiyatları aşağı çekti. İşte benzinde yeni pompa fiyatı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) akaryakıtta tavan fiyat uygulaması bugün yürürlüğe girdi. Kararın dün Resmî Gazete'de yayımlanmasının ardından fiyat düşüşünü uygulayan akaryakıt istasyonları fiyat tabelalarını değiştirdi. Tüketiciler, indirimin olumlu olduğunu ancak yeterli olmadığını savundu.

EPDK'nın akaryakıt fiyatlarında yaptığı yeni düzenleme vatandaşa yansıdı. Akaryakıt istasyonlarına giden vatandaşlar yeni fiyat tabelaları ile karşılaştı. Yeni düzenlemeye göre, 95 oktan benzinin litresi 3,05 lira, Motorin 2,49, kırsal motorin ise 2,35 liraya indirildi. Yeni fiyat listesine göre tüketici benzini 16-20 kuruş indirimle alıyor.

Düzenlemeyi olumlu bir gelişme olarak değerlendiren vatandaşlar, fiyatların yinede çok yüksek olduğunu savundu. Fiyatların zaman zaman düşüp çıktığını dikkat çeken bir tüketci, "Her durumda akaryakıt almak zorundayız. Fiyat ne olursa olsun işimizi yapmak için araçların deposuna benzin koymamız gerekiyor." dedi. Bir başka tüketci de depoda 10 tl'lik bir indirimin söz konusu olduğunu bununda kendilerini için yeterli bir indimi olmadığını söyledi.

Son fiyat düzenlemesinden önce 3,24 TL olan 95 oktan benzin için vatandaşın cebinden 178,2 Türk Lirası çıkarken yeni düzenleme ile 167,7 TL çıkacak. Enerji Üst Kurulu'nun yeni hesaplama yöntemiyle 2 ay boyunca ham petrol fiyatları aşağı düşerse fiyat daha da indirilecek. Ancak muhtemel artışlar da aynı şekilde pompa fiyatlarına yansıtılacak. Fiyatlar her hafta pazartesi, çarşamba ve cuma günleri hesaplanacak ve ertesi gün yürürlüğe girecek. Yeni fiyatlar EPDK'nın internet sitesinde ilan edilecek. Hiçbir akaryakıt istasyonu, bu fiyatların üstünde satış yapamayacak.

FİYAT AYARLAMASI İKİ AY İÇERİSİNDE OTURUR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) tavan fiyat uygulamasına ilişkin, ''Bu 2 ay sonunda inşallah ben piyasanın daha stabil, daha korunaklı bir fiyat mekanizmasına ulaşacağına inanıyor ve ümit ediyorum'' dedi.

Yıldız, İncesu ilçesi Tekke Tepesi'ndeki Şeyh Turhasan Veli'yi anma etkinliklerine katılmak üzere geldiği Kayseri'de, gazetecilere yaptığı açıklamada, EPDK'nın piyasaya müdahale etmeden fiyatların denetlenmesiyle alakalı bir tasarrufta bulunduğunu söyledi.

Kurumun, dağıtım şirketleri ve bayilerin hakkını ziyan etmeyecek, sıkıntıya uğratmayacak şekilde tüketicilerin haklarını koruyacak bir düzenleme yaptığını ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

''Enerji Bakanlığı olarak bu politikaları ortaya koyarken rekabetçi, serbest, daha liberal, tüketicinin lehine sürekli ve sürdürülebilir bir fiyat politikası izlenmesini özellikle istemiştik. Bu manada Enerji Piyasası da 2 aylığına bir düzenleme yaptı. Bu 2 ay sonunda inşallah ben piyasanın daha stabil, daha korunaklı bir fiyat mekanizmasına ulaşacağına inanıyor ve ümit ediyorum. Çünkü dağıtım şirketleri de bayiler de bizim. Tüketiciler ve vatandaşlar da bizim.''

Doğal gazda da aynı mekanizmanın uygulanıp, uygulanmayacağının sorulması üzerine, Bakan Yıldız, şöyle konuştu:

''Doğal gazda zaten bir formülümüz var. O formül, EPDK kararıyla uygulanıyor. Dünyadaki gelişen petrol varil fiyatları ve döviz fiyatlarına endeksli bir formül. Ne yazık ki bir ithalat ülkesiyiz. Hem doğal gaz hem de petrolde ithalat yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl 145 dolara kadar çıkan petrol varil fiyatı, 45 dolarlara düşmüştü. Ama şu anda yine 75 dolara tırmandı. Dolayısıyla o formülasyon çerçevesinde inşallah çok büyük bir zam gelmeden bu şekilde fiyatlar devam eder. Hatta petrol fiyatlarının bir miktar daha düşmesini temenni ediyoruz. Yıl sonuna kadar da o formülasyon bize bir zam yetkisi vermez diye ümit ediyoruz. Halkımızın kışın pahalı ısınmaması için mutlaka uğraşacağız. Ama buradaki en büyük etken, dünyadaki petrol varil fiyatları ve döviz fiyatları. İnşallah kısa sürede böyle bir durum oluşmaz ve biz de zam yapmak durumunda kalmayız. Vatandaşlarımız da ucuz gaz kullanmış olur. Daha uzun vadede hedefimiz, ithalattan kurtulmak, yerli kaynaklarda doğal gaz ve petrolü görebilmektir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*