Benzin indirimi hangi gerçeği saklıyor?

Benzin indirimi hangi gerçeği saklıyor?.13267
  • Giriş : 30.06.2009 / 12:20:00
  • Güncelleme : 30.06.2009 / 12:00:05

TÜDEF, ''Akaryakıt pompa fiyatları gerçekten iniyor, gerçekten ucuzluk oluyor'' imajı yaratıldığını iddia etti...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

EPDK'nın 1 ay önce ilk yaptığı açıklamalarda tavan fiyat kurşunsuz benzin için 2,86 olarak ifade edilmişti. Ne oldu da 3,05 ile yetinildi?

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, akaryakıtta tavan fiyatı uygulamasına ilişkin olarak, ''akaryakıt pompa fiyatları gerekten iniyor, gerçekten ucuzluk oluyor'' sanısı yaratıldığını iddia etti.

Çetin yaptığı açıklamada, akaryakıtta yapılan uygulama ile asıl amacın Türkiye'deki tüketicilerin dünyanın en pahalı akaryakıtı kullandığı gerçeğini tüketicilerden gizlemek olduğunu savundu.

Akaryakıtta bir litre benzinin yüzde 63'ünün, bir litre mazotun yüzde 58'nin, bir litre otogazın da yüzde 80'inin vergi olduğuna işaret edilen açıklamada, sabit ÖTV üzerinden bir de KDV alındığını kaydetti.

''Vergi soygununu önlemeden akaryakıtta ucuzluk hayaldır'' diyen Çetin, bunun yanı sıra akaryakıt şirketlerinin de kendi aralarında kartel oluşturduğunu ifade etti.

Çetin şunları kaydetti:

''Ortada bir orta oyunu oynanıyor. Bu oyunda Pişekar rolünü EPDK oynuyor. Kavuklu rolünü ise akaryakıt bayilerinin almış olduğu görülüyor. Oyunun hedefi ise halkı eğlendirmek değil, tüketiciyi uyutmak.

Biz cambaza bak diye bizi soyan orta oyunlarından bıktık,. Gerçek ucuzluk istiyoruz. ÖTV'nin rafineri çıkış fiyatının yüzde 20'sini geçmemesini, ÖTV'den KDV alınmaması, kartel fiyatların sona erdirilmesini, gerçek anlamda serbest piyasada fiyat oluşturulmasını istiyoruz. Tüketicilere sesleniyoruz; gelin orta oyuncuların bizi uyutmasına kandırmasına daha fazla seyirci kalmayalım.

Gerçek bir indirim için tüketimden gelen gücümüzü, "tüketmeme" hakkımızı kullanalım.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*