Benzin yüzsüzleri belli oldu

Benzin yüzsüzleri belli oldu.13148
  • Giriş : 20.11.2008 / 21:08:00
  • Güncelleme : 21.11.2008 / 01:46:21

Koç ve Doğan Holding'in oluşturduğu petrol karteli, benzinde halkı soyuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KOÇ VE DOĞAN FAHİŞ KAR ELDE EDİYOR

2006 yılında petrolün varili 55 dolar iken 2.57 liradan satılan kurşunsuz benzin, petrolün varili tekrar 55 dolara gerilemesine rağmen hâlâ 3 liradan satılmaya devam ediyor.

NEDEN AÇIKLANMIYOR?

Petrol-İş Sendikası Araştırma Uzmanı Aşkın Süzük, rafineride TÜPRAŞ'la Koç'un, petrol dağıtıcılığında ise, Opet'le Koç ile POAŞ'la Aydın Doğan'ın kartel oluşturduğunu ifade ederek, “Bugün Koç'un sahibi olduğu TÜPRAŞ, Türkiye'deki petrol ürünleri ihtiyacının yüzde 70'ini sağlıyor. TÜPRAŞ yurtdışından aldığı ham petrolü işledikten sonra Opet, POAŞ gibi akaryakıt dağıtım firmalarına satıyor. TÜPRAŞ bu alanda yüzde 70'lik payla tekel konumunda. Dağıtımda piyasanın yüzde 10'u yine Koç'un sahibi olduğu Opet'in elinde. Yüzde 40'ı da Aydın Doğan'ın sahibi olduğu POAŞ'ın” dedi. Koç'un TÜPRAŞ'ının bugün ham petrolü yüzde 60'a varan oranlarda daha ucuza aldığını ancak bunu açıklamadığını belirten Süzük, “TÜPRAŞ'ın özelleştirilmesinden önce bu rakamlar açıklanırdı. TÜPRAŞ ham petrolü kaça alıyor, ürünlerini akaryakıt dağıtım firmalarına kaça satıyor düzenli olarak açıklanırdı. Ama TÜPRAŞ'ın Koç'un eline geçmesinden bu yana bu rakamlar kamuoyundan gizleniyor. Hatta ilgili devlet kurumu olan EPDK dahi bu rakamları bilmiyor. TÜPRAŞ benzini kaça mal ediyor ve bu benzini OPET'e, POAŞ'a kaça satıyor, açıklamalı? OPET ve POAŞ, TÜPRAŞ'tan daha önce diyelim ki 2.5 YTL'ye aldıkları benzinin litresini bugün kaçtan alıyorlar? Satış fiyatı belli, peki alış fiyatı nedir? Bunların açıklanması gerekir. Ama yok açıklamıyorlar. Bu rakamları kamuoyundan gizlemelerinin sebebi, korkunç kârı gözlerden kaçırmak” dedi.
 


ZAMMI HEMEN YANSITIYORSUNUZ AMA!

Yaptıkları zamlara dünya petrol piyasalarındaki yükselmeleri bahane eden KOÇ-DOĞAN petrol kartelinin, Temmuz ayında 155 dolar seviyelerinde olan varil fiyatının yüzde 60 oranında azalarak 55 dolar seviyelerine düşmesiyle oluşan farkı tüketiciye indirim olarak yansıtmamak için her türlü hilebazlığa başvurduğunu söyleyen Süzük, “TÜPRAŞ ham petrolü vadeli anlaşmalarla aldığını ileri sürerek, indirim yapmamakta direniyor. Peki piyasalardaki yükselmeleri, daha önce ucuz fiyatlarla aldığı stoklarına neden hemen yansıtıyor? Açıkça görülmektedir ki petrol karteli açgözlülük ve fırsatçılık yapmaktadır” şeklinde konuştu.

EPDK EL KOYSUN

Süzük, EPDK'nın bile TÜPRAŞ'ın rafineri çıkış fiyatlarını düzenli olarak bilmediğini belirterek, “TÜPRAŞ ve petrol dağıtım şirketleri, EPDK'nın şeffaflaşma adına düzenlediği yeni yönetmeliğe itiraz ettiler. Kartel fiyat düzeni oluşturmak isteyen akaryakıt sektörü fiyatlarının bilinmesini istemiyor” dedi. Süzük, “EPDK'nın acilen bu duruma müdahale etmesi lazım. Aksi takdirde vatandaş soyulmaya, birileri de vatandaşın sırtından haksız paralar elde etmeye devam edecek” uyarısında bulundu.

VAKİT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*