Benzinden tasarruf etmenin yolları!

  • Giriş : 13.06.2008 / 20:00:00
  • Güncelleme : 13.06.2008 / 19:08:43

Petrol fiyatlarındaki yükseliş tedirgin ediyor, araçlarda tasarrufun yolları aranıyor. İşte İngiliz otomotiv kurumu What Car'dan kaçırılmayacak öneriler...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Petrol fiyatları tavan yapınca İngiliz otomotiv kurumu What Car, aracı tasarruflu kullanmanın yollarını sıraladı. Petrol fiyatları her geçen hafta tavan yapıyor. Son olarak petrolün varili 150 dolara kadar dayandı. Dünyanın her yerinde sürücüler depolarını geçen yıllara nazaran daha kolay dolduramamaktan şikayetçi. İngiliz otomotiv kurumu What Car, tüketiciler ve sürücüler için tasarruflu araç kullanma yollarını bulmak için mühendisler ve ileri sürücülük tekniği uzmanları ile biraraya gelerek bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre tasarruf yolları şöyle:

-Yolda saatte 40 ile 60 kilometre hızla gitmek yılda 500 litre daha az benzin tüketimine neden oluyor.

-Belli bir uzunluktaki yolu saatte 112 km hızla gitmek yerine saatte ortalama 80 km ile gitmek, yüzde 38 daha az benzin tüketimi sağlıyor.

-Saatte 60 kilometrenin üzerine çıkıldığında benzin tüketimi artmaya başlıyor. Saatte 144 kilometre hızdan sonra kilometre başına litre tüketimi iki katına çıkıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious