Benzinin yarısı vergi!

  • Giriş : 30.06.2006 / 00:00:00

Akaryakıtın litre fiyatı 3 YTL'yi aşarken, petrol piyasasının düzenlenmesinden sorumlu EPDK'dan, fiyat artışlarının sürebileceği uyarısı geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Akaryakıt fiyatlarına ilişkin soruları yanıtlayan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, mevcut koşullarda akaryakıt fiyat artışlarının "dünya petrol fiyatlarının varilde 70 dolar seviyelerine çıkması ve özellikle döviz kurundaki artışla" ilgili olduğunu söyledi.

Dünya petrol piyasalarındaki gelişmeleri ve döviz paritesini yakından takip ettiklerini belirten Günay, "Bu artış eğiliminin belli bir süre daha devam edeceği görülüyor. Dünya piyasalarındaki bu genel eğilim devam ettiği müddetçe, bundan hem akaryakıt fiyatları hem de ülkemizin yurtdışından aldığı doğal gazın fiyatı olumsuz etkilenecektir" dedi.

OLAĞANÜSTÜ DURUMDA MÜDAHALE SÖZ KONUSU

5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu'na göre EPDK'ya, fiyatlara müdahale etme yetkisi verildiğini hatırlatan Günay, "Ancak böylesi bir müdahale, ancak ülkede olağanüstü bir durum yaşanıp belli bölgelere akaryakıt ikmali yapılamadığı için fiyatların artması veya piyasa işleyişinin olumsuz etkilenmesi gibi fevkalade durumlarda olabilir. Ortada böyle bir durum yok" diye konuştu.

AKARYAKITTAN ALINAN VERGİLER

Günay bu arada, 2005 yılı başından itibaren Türkiye akaryakıt piyasasında fiyatların tamamen "serbest rekabet koşullarında" belirlendiğini ve Akdeniz piyasasındaki ürün fiyatları ve döviz kurundaki değişmelerin TÜPRAŞ tarafından rafineri çıkış fiyatlarına yansıtıldığını hatırlattı.

Günay, serbest piyasa koşullarında belirlenen fiyatlara müdahale edilmek isteniyorsa, bunun tek yolunun, akaryakıttan alınan vergi oranlarının düşürülmesi olduğunu bildirdi.

Bugün 3 YTL'lik benzin satış fiyatının 1,8 YTL'sinin vergi olduğuna dikkati çeken Günay şöyle konuştu:"2005 yılı başından itibaren akaryakıt türlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi oranları sabitlendi. Ancak kayıtlı akaryakıt tüketimi arttıkça vergi gelirleri de artıyor. Akaryakıt piyasası uzun yıllar denetimsiz kalmıştı. Bu denetimin EPDK'ya verilmesi ile birlikte sektörün kayıt altına alınmasına yönelik olumlu gelişmeler yaşanıyor. Geçtiğimiz yıl petrol fiyatları yüzde 43 arttığı halde tüketim yüzde 6 oranında arttı. Kayıt altındaki tüketim arttığı müddetçe devletin vergi gelirleri de aynı oranda artıyor."

VERGİDE ADRES MALİYE BAKANLIĞI

EPDK Başkanı Günay, akaryakıttan alınan ÖTV'nin bu yılın 5 ayında 7 milyar 766 milyon 716 bin YTL'ye ulaştığını, böylece geçen yılın aynı dönemine göre 358 milyon 462 bin YTL, yüzde 4,84 oranında bir artış olduğunu belirtti.

Günay, "Bu koşullarda vergi oranlarını düşürerek akaryakıt fiyatlarında bir iyileştirme yapmak mümkün görülüyor. Ancak bu konuda kararı verecek olan siyasi irade ve Maliye Bakanlığı'dır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious