Berber ama kan bankası gibi çalışıyor

  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

Rize'de berberlik yapan bir esnaf, adeta kan bankası gibi çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir berberden ziyade adeta kan bankası gibi çalışan Kul'u bu işi yapmaya iten nedense; hastanede yatan bir yakınına kan bulmada yaşadığı zorluk olmuş.
Reşit Kul, kayıt sisteminde; iş yerine tıraş olmak için gelen müşterilerden isteyenlerin isim, soyisim, doğum tarihi, kan grubu ve telefonlarını oluşturduğu kart sistemine yazıyor. Berber dükkanında oluşturulan bu kart sisteminden haberdar olan vatandaşlar da, kendilerine ya da bir yakınlarına kan lazım olduğu zaman berber Kul'a ulaşıyor. Listeden aranan kan grubuna uygun isimler belirleniyor ve şahıs telefonla aranıp kana ihtiyacı olan kişiye yardımcı olması sağlanıyor.

Berber Reşit Kul, böyle bir yola başvurmasının nedeninin bir yakınına kan bulmakta yaşadığı sıkıntı olduğunu belirtti. Kul, "Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi'nde bir yakınımızın kana ihtiyacı oldu. Kızılay'dan kan talep ettik fakat ellerinde yoktu. Yani, kişi bulmamız gerekiyordu. Sonuçta kanı bulduk ama çok zor oldu. Sonra kendi kendime, 'iş yerinde her gün yüzlerce insanla muhatap oluyoruz. Bir kart sistemi oluşturalım. İsim, soy isim, kan grubu ve telefon numarası aldıktan sonra ben ya da bir başkası aradıktan sonra onlara yardımcı olalım' dedik. Yaşadığım bir olay üzerine böyle bir yola başvurdum." dedi.

Şu ana kadar birkaç kişiye bu sistem sayesinde yardımcı olduklarını ifade eden Kul, "Mesela şu anda beni kurumlar da arıyor. Kana ihtiyaç olduğu zaman arayıp, 'isim - numara verebilir misiniz' diyorlar. Biz de kendilerini yardımcı oluyoruz. Sağ olsun, kaydettiğimiz kişiler de duyarlı insanlar. Onlar da gerekeni yapıyorlar. Eğer insanlara yardımcı olabilirsek bu bizi mutlu eder." diye konuştu.

Kan grubu kart sistemini tutmaya başlamasının üzerinden 2 ay gibi kısa bir zaman geçmesine rağmen 650 kişiye ulaştıklarını belirten Kul, Kızılay ile de irtibata geçerek sistemi daha da yaygınlaştırmak istediğini dile getirdi. Kul, şöyle konuştu; "Şu anda sistemi yazılı yapıyoruz. Bilgisayarlı sisteme geçtiğimiz zaman daha kapsamlı olacak. İnşallah o zaman Kızılay ile de iş birliği içerisine girip, onlarla da ortak hareket etmeyi düşünüyoruz."

Yapılan uygulamayı çok yerinde bulan vatandaşlar ise, herkesin elinin altında böyle bir liste bulundurmasının faydalı olacağını ifade ettiler. Bir yakının kan ihtiyacını müşterisi olduğu berberden temin ettiklerini söyleyen Yasin Koçali, her esnafın böyle şeyler yapmasının toplumun yararına olacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious