Berdimuhamedov, Ankara'ya hareket etti

Berdimuhamedov, Ankara'ya hareket etti.12267
  • Giriş : 24.03.2008 / 08:55:00

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün resmi davetlisi olarak gerçekleştireceğ iki günlük ziyaretinin ilk durağı olan Ankara'ya hareket etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 5-7 Aralık 2007 tarihleri arasında Aşkabat'a gerçekleştirdiği ziyarete karşılık iade-i ziyarette bulunuyor. Diplomatik çevreler, bu ziyaretle iki ülke arasındaki ilişkilerin yüksek seviyeye çıkarılabileceği kanaatını taşıyorlar.

Türkmen lider Berdimuhamedov, bugün sabah saatlerinde Aşkabat havaalanından özel uçağı ile Türkiye'ye hareket etti. Türkmen lider Berdimuhamedov'u havaalanında Türkmen yetkilileri uğurladı.

Türkmenistan ile Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari hatta kültürel ilişkilerin bu ziyaretten sonra yeni bir ivme kazanması bekleniyor. Berdimuhamedov'un Ankara ve İstanbul temasları çerçevesinde işbirliğinin geliştirilmesi için bir takım anlaşmaların imzalanması bekleniyor.

Bugüne kadar Türkmenistan ile Türkiye arasında 94 belge imzalandı. Ülkeler arasında karşılıklı olarak elçilikler açıldı, uçak seferleri başlatıldı. Türkmenistan'a çok sayıda Türk şirketleri yatırım için geldi. İki ülke arasındaki ticaret hacmi de sürekli artıyor. 2007 yılında ticaret hacmi 2000 yılına kıyasla 3 kat artarak, 1 milyar 296 milyon doları buldu.

Türkiye, Türkmenistan'ın dış ticaretinde ihracatta Rusya, İran ve İtalya'dan sonra dördüncü, ithalatta ise birinci sırada bulunuyor. Türkmenistan, Türkiye'ye tekstil, pamuk ipliği, elektrik enerjisi, kimya ve petrol ürünleri ihraç ederken, bu ülkeden makine, metal, elektrik eşyaları, kırtasiye, ilaç ve inşaat malzemeleri ithal ediyor.

Türkmenistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı'nın verilerine göre, Türkmenistan'da 15 Mart 2008 itibariyle Türk sermayeli 479 firma bulunuyor. Türk şirketlerinin katılımıyla 6 milyar dolar değerinde 809 proje üzerinde çalışılıyor.

Türk şirketleri, doğrudan 327,9 milyon dolar yatırım yaptı. Bunun 256,7 milyon doların tekstil oluşturdu. Türkmenistan ile Türkiye eğitim alanındaki işbirliğine büyük önem veriyor. Türkiye'deki üniversitelerinde 1625 Türkmen öğrencisi eğitim alırken, Türkmenistan'da, Türk girişimcileri tarafından açılan 14 Türkmen-Türk okulları, Uluslararası Türkmen Türk Üniversitesi ve 8 Kurs Merkezi halen faaliyet gösteriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious