Berdimuhamedov, Bush ile görüştü

Berdimuhamedov, Bush ile görüştü.12267
  • Giriş : 04.04.2008 / 16:07:00

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, NATO zirvesi için gittiği Bükreş'te, bazı ikili görüşmelerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkmen lider , ABD Başkanı George W. Bush ikili bir görüşme yaptı.

Berdimuhamedov ile Bush görüşmesinde ikili ilişkiler ele alındı. Bush, ABD'nin Türkmenistan'ı sağlam ve perspektifli bir partner olarak gördüğünü söyledi. ABD lideri, iki ülke arasındaki ilişkilerin aktif hale gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Liderler, ikili münasebetlerin bundan sonra da karşılıklı çıkara dayalı devam ettirileceğine inandıklarını kaydettiler.

Ayrıca, taraflar enerji sektöründe, karşılıklı menfaate dayalı işbirliği yapılması konusunda mutabık kaldılar. Berdimuhamedov, Türkmenistan'ın zengin enerji kaynaklarını dünya halklarının hizmetine sunma yönünde çaba harcayacağını ifade etti.

Bu arada Berdimuhamedov, Bükreş'te konakladığı Crown Plaza Oteli'nde, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile de görüştü. Görüşmede TransAfgan doğalgaz boru hattı projesi ele alındı. Afganistan Dışişleri Bakanı Rangin Dadfar Spanta ve Savunma Bakanı Abdul Rahim Vardak'ın da hazır bulunduğu görüşmede, liderler Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı projesine ilişkin konuyu masaya yatırdılar. Bu projenin önemine değinen liderler, doğalgaz hattının bölgenin istikrarına önemli katkı sağlayacağına inandıklarını dile getirdiler.

İki ülke arasındaki elektrik enerjisi ve ulaşım işbirliğinin de ele alındığı görüşmede, Karzai Berdimuhamedov'u ülkesine davet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious