Bergama'daki tartışmalı ayin bugün yapıldı

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

İncil'de adı geçen Bergama'daki Bazilika kilisesinde, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un da katılımıyla Aziz Yuhanna'nın doğum günü anısına düzenlenen ayinlerin dördüncüsü bugün yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hristiyanlığın yedi önemli kilisesinden biri olan Bazilika'daki ayin saat 11.00 sıralarında başladı ve yaklaşık 2.5 saat devam etti. Ayine çeşitli ülkelerden gelen 250 civarında Ortodoks katıldı. Etkinliğe gelenler, Patrik Bartholomeos'un elini öptü ve Hz. İsa'nın (AS) havarilerle yediği son yemeği temsili olarak canlandırdı.

İzmir'den gelen Çevik Kuvvet ekipleri, ayin bölgesi ve kiliseye giden yolda panzerler eşliğinde güvenlik önlemi aldı. Bu arada Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan 200 kadar ülkücü, sloganlar atarak ayinin yapıldığı kilisenin yakınına kadar gitti. "Ya sev ya terket" şeklinde Patrik Bartholomeos aleyhine slogan atan grup, ayini seyretmeye gelen AK Partili Bergama Belediye Başkanı Raşit Ürper'in de bölgeyi terketmesini istedi ve tekbir getirdi.

Ülkü Ocakları İzmir İl Başkanı Sinan Demirtürk, Çevik Kuvvet tarafından kiliseye girmesi engellenen ülkücüler adına yakındaki Kızılavlu'da bir açıklama yaptı. Bazilika kilisesinde ayin yapılmasının Lozan Antlaşması'na aykırı olduğunu iddia eden Demirtürk, Atatürk'ün açıklamalarına göre patrikhanenin ihanet içinde olduğunu ve yerinin Türkiye sınırları dışında bulunduğunu vurguladı. Ülkücüler, basın açıklamasından sonra ayini yarıda bırakarak sloganlar eşliğinde dağıldı. Ayine geçen yıl da tepki gösteren ülkücüler, kilisenin yanıbaşında Atatürk ve şehitler için mevlit okutmuş ve katılımcılara yumurta atmıştı.

Ayinden sonra dua eden Fener Rum Patriği Bartholomeos, etkinlikle ilgili kısa bir konuşma yaptı. Ayinin inanç turizmi ve Bergama'ya katkısı olacağını belirten Bartholomeos, "Ya sev ya terket" sloganına ise şöyle cevap verdi: "Sevmesem burada ne işim var? Ben de bu ülkenin insanıyım." Bergama'da Hristiyan olmadığı halde ayin yapılmasının siyasi olarak değerlendirilmemesini isteyen patrik, geçmişte buralarda yaşayan atalarının ruhu için ayin düzenlediklerini belirtti ve Bergama'ya gelmeye devam edeceklerini vurguladı.

Başkan Ürper de ayakta seyrettiği ayinden sonra kısa bir açıklama yaptı. Ayine gelenlerin misafirleri olduğunu vurgulayan Ürper, herkesin özgür bir şekilde dinini ifade edebileceğini, ayinden inanç turizmi adına istifade etmek istediklerini anlattı.

Üç yıldır düzenlenen ayin, bu sene ilçedeki çeşitli parti teşkilatlarının tepkisini çekmiş, birçok partinin Bergama ilçe teşkilatı ayinin iptal edilmesini istemişti. AK Partili Belediye Başkanı Raşit Ürper ise yapılması gerektiğini söylemişti. İçişleri Bakanlığı da yapılması yönünde karar verince ayin bugün gerçekleştirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious