"/> " /> " /> " />

Berlin de büyüyen Türkiye

  • Giriş : 14.12.2006 / 00:00:00

Berlin Sanayii ve Ticaret Odası Başkan Schweitzwer: "Türk işverenler Berlin ekonomisinde her geçen gün daha aktif hale geliyor"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başkent Berlin'de faaliyet gösteren Türk-Alman İşadamları Birliği Berlin-Brandenburg (TDU), Berlin'de düzenlediği bir törenle yeni üyelerine belgelerini verdi. Törene katılan Berlin Sanayi ve Ticaret Odası (İHK-Berlin) Başkanı Eric Schweitzwer, Türk işverenlerin Berlin ekonomisinde her geçen gün daha aktif hale geldiklerini söyledi.
Bu yıl içerisinde TDU'ya katılan 60 yeni üye için düzenlenen törende konuşan İHK-Berlin Başkanı ve Alba firmasının sahiplerinden Eric Schweitzwer, Türk işverenlerin son yıllarda Berlin'de daha da aktif olmaya başladığını söyledi.

Berlin'in bu yıl yeni meslek eğitim yeri oluşturma konusunda en yüksek artış oranını yakaladığına dikkat çeken Schweitzwer, "Berlin olarak bu başarıyı yakaladık. Ancak çok daha fazla meslek eğitim yerine ihtiyacımız var. Türk işletmeleri de bu konuda daha aktif olmaya davet ediyorum. İş piyasasında iş bulma şansı eğitim seviyesi düştükçe artıyor. Akademiker'ler arasında işsizlik yüzde 3 iken eğitim seviyesi düştükçe bu oran da artıyor" dedi. Türkiye'nin AB üyeliğini şahsen desteklediğini ifade eden Schweitzwer, bunun ekonomik olarak çok önemli olduğunu söyledi.

Programda konuşan Başkonsolos Ahmet Nazif Alpman da, TDU'nun Türk üyelerinin yanında Alman üyelerinin de artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu gelişmenin firmalar arasındaki işbirliğini arttıracağını söyledi.

Alpman, Schweitzwer'in firması Alba'nın TDU'ya 'imtiyazlı' değil tam üye olacağı' esprisini yaparak, "Türkiye'nin AB üyeliğini destekleyen Alman dostlarımız bu düşüncelerini kendi aralarında veya bize söylemenin yanında her platforma açıkça dile getirerek bize destek versinler" diye konuştu.

Toplantıda, Türk işletmelerin müşteri portföyünün yüzde 60'ını Almanların oluşturduğu ve bu oranın arttığına işaret edilerek, Alman firmaların da Türkiye'deki yatırımlarını son dört yılda 2'ye katladıklarına dikkat çekildi. Program sonunda 60 yeni üyeden salonda bulunan 26'sına üyelik belgeleri verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious