Berlin'de konuşan Türk, PKK'ya terör örgütü diyemedi

Berlin'de konuşan Türk, PKK'ya terör örgütü diyemedi.12776
  • Giriş : 18.01.2008 / 19:03:00
  • Güncelleme : 18.01.2008 / 19:05:59

DTP'nin TBMM Grubu Başkanı Ahmet Türk, Almanya'da ilginç açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan DTP'nin TBMM Grubu Başkanı Ahmet Türk, Türkiye'deki ''tek halk mantığının'' gerçekçi bir politika olmadığı için başarılı olamayacağını savundu.

Türk, bugün Berlin eyalet meclisinde düzenlenen ''Türk-Kürt uyuşmazlığının barışçı çözümüne ilişkin perspektifler'' konulu bir toplantıda konuştu. Türk, TBMM'nin kurulduğu ilk yıllarda ''Kürtlerin'' meclise girerek zaman zaman burada Kürtçe konuşmalar bile yaptıklarını, daha sonraki yıllardaysa potansiyel bir tehlike olarak görüldüğünü öne sürerek, ''Siyasetler realitelere uygun olmazsa başarılı olamaz, tek halk mantığı da bu nedenle başarılı olamaz'' dedi.

Sorunun silahlarla çözülemeyeceğine içtenlikle inandıklarını, ancak silahların susturulması için de bir iletişim ve diyalog sürecinin başlatılması gerektiğini ifade eden Türk, kendilerine bu yönde bir proje sunulması durumunda tüm şiddet yanlılarına karşı çıkacaklarını belirtti.

Türk, kendilerine ''siz önce PKK'yı kınayın'' denildiğini, bunun kendilerini halklarının önünde kimliksiz bırakma çabası olduğunu öne sürerek, ''öncelikle değişimi istemeyenin kim olduğunun tartışılması gerektiğini'' söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious