Berlusconi hükümet kurma çalışmalarına başladı

Berlusconi hükümet kurma çalışmalarına başladı.10225
  • Giriş : 16.04.2008 / 13:56:00

İtalya'da yapılan erken genel seçimlerden zaferle çıkan merkez sağ ittifakın lideri Silvio Berlusconi hükümet kurmak için çalışmalara hemen başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hükümet üyelerini belirlemek için bugün partisinin üst düzey yetkilileri ve koalisyon ortağı Kuzey İttifakı Partisi lideri Umberto Bossi ile bir zirve toplantısı yapacak olan Berlusconi bakan, bakan yardımcısı ve müsteşarlardan oluşacak 60 kişilik bir ekip kurmayı düşündüğünü söyledi. Berlusconi seçim sonuçları açıklanır açıklanmaz hükümetinin 12 bakandan oluşacağını, kabinede 4 kadın bakanın yer alacağını söylemişti. Koalisyon ortağı Kuzey İttifakı Partisine de (Lega Nord) 2 bakanlık vereceğini belirten Berlusconi Avrupa Birliği (AB) Komiseri ve eski Dışişleri Bakanı Franco Frattini'nin yeniden Dışişleri Bakanlıgına, Ekonomi eski Bakanı Giulio Tremonti'nin de yeniden Ekonomi Bakanlığına getirileceğini de önceden açıklamıştı.

BUSH, BERLUSCONI'Yİ DAVET ETTİ

Bu arada Berlusconi seçim zaferi sonrası dünyanın her yerinden tebrik telefonları alırken ABD Başkanı George W. Bush'un Berlusconi'yi ülkesine davet etti. İtalyan liderin önümüzdeki günlerde ABD'de Başkan Bush ile bir akşam yemeğinde bir araya geleceği belirtiliyor. Bununla birlikte Rus lider Vladimir Putin'in de Berlusconi'yi tebrik için İtalya'ya gelecek. İki liderin yarın İtalya'nın Sardunya arasında görüşecek.

BAKANLAR KURULUNUN İLK TOPLANTISINDA ÇÖP SORUNU GÖRÜŞÜLECEK

Berlusconi hükümetin yapacağı ilk icraatın 1. ev üzerine konulan vergiyi (L'İci)kaldırmak oldugu müjdesini verirken bir önceki hükümetin nasıl bir bütçe bıraktığının ortaya çıkması ve ilerde sürprizlerle karşılaşmamak için devlet hesaplarının genel olarak incelenmesi talimatı verdi. Berlusconi hükümetinin öncelikleri arasında yer alan Napoli çöp sorununun çözümü için ilk bakanlar kurulu toplantısını Napoli'de yapacağını belirtirken sorun tamamen çözüme kavuşuncaya kadar her hafta en az iki gün Napoli'de bulunma sözü verdi. Berlusconi ekonomik darboğazdan geçen ve satılması gündemde olan devlet havayolları şirketi Alitalia konusunda ise "En yakın zamanda bu probleme el atacağız ve Alitalia'yı İtalyan ekonomisine kazandıracağız" açıklamasını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious