Berlusconi kabineyi açıklayacak

Berlusconi kabineyi açıklayacak.13344
  • Giriş : 15.04.2008 / 21:45:00

İtalya'daki genel seçimi, rakibi merkez sola yüzde 9 fark atarak net bir biçimde kazanan Silvio Berlusconi, hafta içinde kabineyi açıklayabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Basına yansıyan dedikodulara göre, İtalya Dışişleri Bakanlığı'na Franco Frattini'nin getirilme olasılığı güçlenmiş bulunuyor.

Berlusconi, bugün İtalya Devlet Televizyonu RAI'ye verdiği demeçte, merkez sağ ittifakı oluşturan Özgürlükçü Halk Birliği (ÖHB), Kuzey Birliği Partisi (KBP) ve Özerklik Hareketi'nin (ÖH) yetkililerinin yarın biraraya geleceklerini belirterek, ''Kabineyi oluşturmak hiç sorun değil. Kabine listesini bu hafta içinde açıklayabilirim. Müttefiklerimizle yarın bir toplantı yapıp durumu değerlendireceğiz'' dedi.

Berlusconi, yasadışı göçle mücadelenin de hükümetin öncelikli konuları arasında yer alacağını belirtirken, suçla mücadele konusundaki soruya verdiği yanıtta, yabancı göçmenler ve yasadışı göç konusuna vurgu yaptı.Berlusconi, ''Sınırları kapatacağız. Göçmen ağırlama merkezlerini güçlendirmemiz, semtlerdeki polis ve jandarma sayısını artırmamız gerekecek. Hayır ordusu, caddelerde şer ordusuyla mücadele edecek'' diye konuştu.

Berlusconi, tek eve sahip vatandaşların gayrimenkul vergisinden muaf tutulması, ek çalışmanın vergilendirilmesine son verilmesi, yeni doğacak çocuklar için ailelere 1000 Avro para yardımı yapılması konularının da oluşturulacak bakanlar kurulu tarafından öncelikle ele alınacağını bildirdi.

''BAKANLAR KURULU, İLK TOPLANTISINI NAPOLİ'DE YAPACAK''

Berlusconi, seçim kampanyasında vaat ettiği üzere, Napoli'de merkez sol döneminde başlayan çöp sorunu çözümleme kararlılığını gösterme amacıyla, bakanlar kurulunun ilk toplantısının Napoli'de yapılacağını duyurdu.

Berlusconi, ''Bakanlar kurulu, ilk toplantısı Napoli'de yapacak. Çöp sorununun nihai bir çözüm yoluna girdiğini görene kadar da haftanın 3 gününü Napoli'de geçireceğim'' diye konuştu. Berlusconi, oluşturacağı kabinede, bir önceki kabinesinde görev yapmış kişilere ağırlık vereceğinin sinyalini de verdi.

''BAŞBAKANIN YETKİLERİ ARTIRILMALI''

Berlusconi, İtalya'da devlet kurumlarının yeniden yapılanmaya ihtiyacı olduğunu savunarak, ''Başbakanın yetkileri artırılmalı. Parlamenter sayısı azaltılarak, yasama tek meclisle mümkün duruma getirilmeli. Ben, 2001'deki Berlusconi değilim. Artık devlet aygıtını daha iyi tanıyorum'' dedi.

Berlusconi'nin, Yeniden Komünist Yapılanma Partisi, İtalya Komünistler Partisi ve Yeşiller Partisi'nin, bu genel seçimde tümüyle parlamento dışında kalmalarını da ''olumlu bir gelişme'' diye niteledi. Berlusconi, ''Aşırı uçlar parlamentoya giremedi. Bu, parlamentoda iki kesim arasında daha iyi bir diyalog kurulmasını sağlayacak. Gerekli olan anayasal reformların her iki tarafın katkısıyla, daha hızlı bir tempoda yapılmasına da olanak tanıyacaktır'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious