Berlusconi: Katolik adayı destekleyin

Berlusconi: Katolik adayı destekleyin.13344
  • Giriş : 19.06.2009 / 15:00:00

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Avrupa Parlamentosu (AP) başkanlığına aday gösterdiği Mario Mauro'nun "kiliseye giden Katolik" olduğu için desteklenmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AP başkanlığına giden yolda Hristiyan Demokratlar grubunun adayı olmak için "Katolik" Mauro ile "Protestan" eski Polonya Başbakanı Jerzy Buzek yarışıyor. Alman ve Fransız Hristiyan Demokratlar yanında Yeşillerin de desteğini alan Buzek'in adı öne çıkıyor.

Son yıllarda AB içindeki etkinliği Almanya, Fransa ve İngiltere üçlüsünün gerisine düşen İtalya'nın AB kurumlarında daha güçlü temsil edilmesi için çabalayan Berlusconi, basına yaptığı açıklamada, İtalya'nın Fransız ve Almanların AB'deki adaylarına bugüne dek sürekli destek verdiğini hatırlatarak AP başkanlığı yarışında Buzek'in yanında yer alan komşularına mesaj verdi.

Berlusconi, "en iyi aday ve kiliseye giden Katolik" olan Mauro'ya destek isterken, İtalya'nın AB'nin kurucu üyelerinden olduğunu hatırlattı. Son AP seçimlerinde Hristiyan Demokratların Polonya'ya kıyasla İtalya'da daha yüksek oy aldığını Belirten Berlusconi, yine de AP'nin en büyük grubu Hristiyan Demokratların adaylarını belirlemek için 7 Temmuzda yapacakları oylamanın sonucunu kabulleneceklerini bildirdi.

Tek istisna dışında bugüne dek Hristiyan Demokratlar ve Sosyalistlerin anlaşmasıyla seçilen AP başkanları iki buçuk yıl görevde kalıyor. AP tarihinde Sosyalistlerle anlaşmayı bir kez bozan Hristiyan Demokratlar, 2002-2004 yılları arasında Liberallerden de başkan seçilmesini sağlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*