Bermek, İ.Ü rektör adaylığını açıkladı

Bermek, İ.Ü rektör adaylığını açıkladı.7288
  • Giriş : 24.10.2008 / 16:08:00

Prof. Dr. Gülçin Bermek İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü için adaylığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin en köklü eğitim kurumu ve Cumhuriyet'in ilk üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi'nin 21. Dönem Rektörlük Seçimleri için geri sayım başladı.

İ.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi Toplum Ağız Diş Sağlığı Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülçin Bermek, İstanbul Üniversitesi'ni dünya üniversiteleri arasında ön sıralara taşıma hedefi ve “Önce Üniversite” sloganıyla Rektörlük görevine aday olduğunu 23 Ekim 2008 tarihinde resmen açıkladı.

Prof. Dr. Bermek, Rektör adaylığıyla birlikte 8 Mayıs 2007 tarihinden bu yana yürüttüğü İ.Ü. Uluslararası Akademik İlişkiler Kurulu Başkanlığı görevinden istifa ederken, projeleri ve seçim çalışmaları hakkında İ.Ü. öğretim üyeleri ve kamuoyunu sürekli bilgilendireceği www.gulcinbermek.com sitesi de eş zamanlı yayına girdi.

Öğrencilik dönemi ve akademik kariyeri dahil İstanbul Üniversitesi'nin 37 yıllık mensubu olan Prof. Dr. Bermek, İstanbul Üniversitesi adına ulusal ve uluslararası platformlarda yürüttüğü yoğun idari ve akademik faaliyetlerinin yanı sıra topluma yönelik çalışmaları ve aktif sosyal kişiliği ile tanınıyor. 2001-2007 yılları arasında Diş Hekimliğinde Temel Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı Başkanlığı yapan Prof. Dr. Bermek, 2006'dan bu yana Türk Yükseköğretim Kurumları arası Öğrenci ve Öğretim Elemanı Değişim Koordinatörü ve İ.Ü. Sokrates-Erasmus Koordinatörü olarak görevlerini de aktif olarak yürütüyordu. 12 Sempozyum, 32 Ulusal Kongre ve 18 Uluslararası Kongrede 64 sunum yapan Prof. Dr. Bermek'in 46 bilimsel yayını bulunuyor.

İdari görevleri dolayısıyla son 3 yılda İstanbul Üniversitesi'nin 17 fakültesini, 12 yüksekokulunu bir bütün olarak görme fırsatı yakaladığını ve Üniversite'nin insan gücünü, akademisyeninin kalitesini heyecanla hissettiğini kaydeden Prof. Dr. Bermek, ana projesinin İ.Ü. mensuplarının projelerini ve hayallerini hayata geçirmek olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Gülçin Bermek, adaylık bildirgesinde adaylığının gerekçelerini şöyle açıkladı:

“İstanbul Üniversitesi'nin yaklaşık 2.500 öğretim üyesi, 2.400 öğretim üyesi yardımcısı, 6.000 idari personeli, 52.000 lisans ve 9.000 lisansüstü öğrencisi ile Türkiye'nin geleceğine yön vermedeki etkisinin çok önemli olduğunu biliyorum. Bu etkinin Üniversitemiz'in özünde ve geleneğinde yer aldığından ve Üniversitemiz'in yönünün Atatürk İlke ve Devrimleri ile pozitif bilimin ışığına doğru olduğundan eminim.

İstanbul Üniversitesi mensubu olarak geride bıraktığım 37 yıl içinde, Üniversitemiz'in dünyanın en eski 20, Avrupa'nın en eski 10 ve dünyanın en iyi 500 üniversitesinden biri olmasının onurunu yaşadım. Bu onuru her ortamda koruma, kollama ve yansıtma gayreti içinde oldum ve olacağım.

İstanbul Üniversitesi'nin birer Cumhuriyet ferdi olarak kimliğimizin oluşmasındaki ve kişisel gelişimimizdeki katkısı yadsınamaz.

Şimdi katkıda bulunma, Üniversitemiz'i kuruluş ve varoluş değerleri ile koruma, kollama ve geleceğe taşıma sırası hepimizde”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*