Bernard Kouchner: ABD Irak konusunda yalnız kaldı

Bernard Kouchner: ABD Irak konusunda yalnız kaldı.13109
  • Giriş : 21.09.2007 / 10:08:00

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, ABD'nin Irak konusunda yalnız kaldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'de resmi temaslarda bulunan Kouchner, Washington'daki bir röportajı sırasında kendisine, "ABD'nin Irak'ı işgalinden sonra Fransa'nın yalnız kaldığını" söyleyen muhabire gülerek, "Uluslararası alanda yalnız kalan sizdiniz. Biz Fransızlar yalnız kalmadık, hem de hiç" yanıtını verdi.

Kouchner, "Ancak, Irak'taki durumunuzu unutmamız gerekir. Beraber, hep birlikte, Iraklılara içinde bulundukları durumdan kurtulmaları için yardım etmeyi denemeliyiz" dedi.

ABD ile Fransa'nın yakınlaşmasıyla, iki ülke arasındaki dostluğun geri döndüğünü ifade eden Kouchner, "ABD'nin aldığı her tavrı kabul etmek zorunda değilim ama ABD'li dostlarıma karşı samimi olmak zorundayım" diye konuştu.

Savaş karşıtları konuşmasını böldü

Kouchner'in Washington'daki Stratejik ve Uluslararası Etüdler Merkezi'nde (CSIS) yaptığı konuşma, savaş karşıtları tarafından kısa bir süre kesildi.

Kouchner kürsüde konuşurken salona giren ve "Codepink" adlı barış yanlısı bir kuruluşa mensup oldukları açıklanan iki kadın, "İran'da savaşa hayır" sloganları atarak Fransız bakanın konuşmasını böldü.

Üzerinde "Bush Kouchner = Sınır tanımadan savaşa git" yazılı bir pankart açan eylemciler hemen salondan çıkartıldı.

Eylemcilerden Gaelle Murphy (53) AFP'ye yaptığı açıklamada, "Fransa'nın Bush'un dış siyasetini izlediğini görmek istemiyoruz. Kouchner, pazar günkü açıklamasıyla Bush'u geçti" dedi.

'Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'nün kurucuları arasında yer alan Kouchner, pazar günkü açıklamasında, İran'ın nükleer krizinin "en kötü şey olan savaşa hazırlıklı olmayı" zorunlu kıldığını, ancak müzakerelere öncelik vermek gerektiğini söylemişti.

CNN TURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious