Beş günde 800 organ bağışı yapıldı

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Ege Üniversitesi tarafından başlatılan organ bağışı kampanyasına gazete ve televizyonların verdiği destek, 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası'nda da devam edince bağışta patlama yaşandı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Organ Bağışı Haftası'nda faaliyetlerini yoğunlaştırdıklarını, açtıkları stantlarda öğrenci, öğretim elemanı ve personelin bağışlarını kabul ettiklerini belirten Organ Bağışı Kampanyası Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı, medyanın da büyük desteğini gördüklerini ifade etti.

Bu etkinliklerle ulaşılan zaferde medyanın payının büyük olduğunu kaydeden Kavaklı, "16 Mart'tan beri binin üzerinde haber yayımlanarak kamuoyunun bilinçlendirilmesi sağlandı. Artık insanlar çarşıda, sokakta, dolmuşta, otobüste organ bağışını konuşuyor. Üniversitemizin organ nakli merkezi koordinatörleri, stantlarda, salonlarda, okullarda devamlı olarak toplumu bilgilendiriyor. Bu çalışma TBMM'ye kadar uzandı. Dr. Ata Bozoklar, perşembe günü milletvekillerine, Türkiye'de organ nakli ve mevzuattan doğan sıkıntılar konusunda brifing verdi. Dr. Şükriye Alyanak ise beş gün boyunca sabahtan akşama kadar gençlere organ bağışı ve naklini anlattı. Gönüllü gençlerimiz Mühendislik, Edebiyat, Su Ürünleri, Ziraat, Tıp ve Fen fakültelerinde bağışları kabul etti. İletişim Fakültesi öğrencilerince dizayn edilen tişörtler ve organ bağışı bilezikleriyle kampanyayı cezbedici hale getirmeye çalıştık ve amacımıza ulaştık." diye konuştu.

Bu yılın ilk dokuz ayında 17 ilde hiç organ bağışı yapılmazken İzmir'le birlikte Ege Bölgesi illerinde bin 363 (İzmir hariç 608), ülke genelinde ise 3 bin 601 bağış oldu. Son bağışlarla bin 555'e ulaşan İzmir'de, bütün bölgenin 2.5 katı bağış yapıldı. Bu rakam ülke geneliyle karşılaştırıldığında yüzde 46.5'e denk geliyor. 2005 yılına ait kadavra donör bildiriminde ise İzmir yüzde 41 oranla yine birinci. Bildirimlerin yüzde 20'si Antalya, yüzde 20'si Ankara, yüzde 14'ü İstanbul, yüzde 5'i ise diğer illere ait. Bu yılın ise istatistikleri çıkarılmamış olmakla birlikte sadece Ege Üniversitesi'nin beyin ölümü bildirimi, İzmir'i birinciliğe taşımaya yetiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious