'Beş Vakit' ve 'Takva' New York yolcusu

  • Giriş : 22.04.2007 / 00:00:00

Türk Sineması'nın son dönemdeki en başarılı örneklerinden olan ''Beş Vakit'' ile ''Takva'' filmleri, New York'ta görücüye çıkacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Filmler, 25 Nisan-6 Mayıs tarihleri arasında Tribeca Uluslararası Film Festivali'nde Türkiye'yi temsil edecek.

Alınan bilgiye göre, Türk Sineması'nın Amerikan pazarında tanıtımı için çaba sarf eden New York Kültür Tanıtma Ataşeliği, bu çerçevede ''Beş Vakit'' ve ''Takva'' filmlerinin tanıtımı amacıyla bir dizi etkinlik düzenleyecek.

Bu kapsamda, iki film, Tribeca Uluslararası Film Festivali'nde Türkiye'yi temsil edecek. ''Beş Vakit'' ve ''Takva'' filmleri için ünlü yönetmen Fatih Akın'ın da yer aldığı Corazon International şirketinden 9 kişilik oyuncu ve yapımcının bulunduğu ekibe destek olan Kültür ve Turizm Bakanlığı, filmlerin duyurusu amacıyla kokteyl düzenleyecek.

Ayrıca, ABD'nin Orlando şehrindeki Disneyland'de Epcot Merkezi'nde Fransa, İtalya, İngiltere, ABD, Almanya gibi ülkelerin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin katıldığı Yemek ve Şarap Festivali gerçekleştirilecek. Geçen sene de söz konusu festivale katılan New York Kültür Tanıtma Ataşeliği, bu yılki fuara da iki usta aşçı, bir ebru sanatçısı, iki kaligrafi sanatçısı ve iki kültür elçisiyle iştirak edecek.

-TÜRK FİLMLERİ DANİMARKA'DA...-

Bu arada, Danimarka'da Kültür ve Tanıtma Müşavirliği öncülüğünde Türk Sineması'nın Avrupa ve dünya kamuoyunda daha iyi tanınması amacıyla 18-25 Mayıs tarihleri arasında ''Türk Filmleri Haftası'' düzenlenecek.

Danimarka'nın önemli sinema merkezlerinden biri olan Park Bio Sinema Salonu'nda yapılacak gösterimlerde ''Takva'', ''Dondurmam Gaymak'', ''Beynelmilel'', ''Babam ve Oğlum'', ''Neredesin Firuze'' ve ''Beyza'nın Kadınları'' filmlerinin yanı sıra, ''Eve Dönüş'', ''Anlat İstanbul'' ya da ''Eğreti Gelin'' filmlerinden birinin de yer alacağı 7 film izlenime sunulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious