Besiciye devlet el uzattı

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Gaziantep Çevre ve Orman Müdürü Mesut Niziplioğlu, Süt Sığırcılığı Projesiyle 30 aileye toplam 300 bin YTL ferdi kredi kullandırılacağını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Orman Köylüleri Kalkınma Hizmetlerine İlişkin Esas ve Usuller" gereği hazırlanan '2006 Yılı İş Programı'nın yürürlüğe girdiğini belirten Niziplioğlu, havza köyleri bazında uygulamaların yapılması amacıyla 300 bin YTL ferdi ödenek kredisi tahsis edildiğini söyledi.

Ormanların korunması, geliştirilmesi, genişletilmesi hedeflerine ulaşmak amacıyla, orman köylerinin tek geçim kaynağı hayvancılığı geliştirmek, üretim ve verimi artırmak amacıyla Süt Sığırcılığı Projesi'nin uygulanacağını açıklayan Niziplioğlu, İslahiye İlçesi Deliçay Havzası'nda bulanan Yağızlar, Tandır ve Kayabaşı köyleri ile Nurdağı İlçesi Ökkaşiye Havzası'ndaki Hamidiye, Atmalı ve Kuzoluk köylerinde 5'er aileye 10 biner YTL olmak üzere toplam 300 bin YTL ferdi kredi kullandırılacağını dile getirdi.

Kredinin kullandırılmasına ilişkin kura çekiminin adaletli bir şekilde yapıldığına dikkat çeken Niziplioğlu şöyle devam etti: "Kayabaşı, Yağızlar, ve Kuzoluk köylerinde evrak hazırlama ve borçlandırma işlemleri tamamlandı. Diğer 3 köyde ise devam ediyor. Proje kapsamında 30 aileye 60 baş siyah-alaca (holstein) kültür ırkı hayvanı çiftçilerimizin istedikleri yerlerde temin etmeleri hususunda bilgi verildi. Ayrıca girdi maliyetlerini düşürmek amacıyla her aileye 5 dekar alanda yem bitkisi ekimi yaptırılacak. Kredilerin vadesi bir yıl ödemesiz toplam 6 yıl olup yıllık faizi yüzde 3."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious