Beşiktaş, derbi maçlarında yabancı hakem istiyor

Beşiktaş, derbi maçlarında yabancı hakem istiyor.7540
  • Giriş : 05.11.2007 / 12:25:00
  • Güncelleme : 05.11.2007 / 12:04:14

Maç öncesinde F.Bahçe'nin istemediği Arzuman, karşılaşmanın sonrasında Beşiktaş cephesinin hedefi oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yine bir derbi maçı ve yine sonrasında ortalık tam bir kaos. Maç öncesinde Fenerbahçe yönetiminin istemediği hakem İsmet Arzuman, karşılaşmanın sonrasında da Beşiktaş cephesinin hedefi oldu. Beş dakika uzatma verilen mücadelenin son dakikasında Siyah-Beyazlıların Higuain'le bulduğu gol, hakem Arzuman'ın pozisyonun başında Bobo'nun Gökhan Gönül'e faul yaptığı gerekçesiyle sayılmayınca ortalık karıştı. Beşiktaşlıların yanında hakem otoriteleri Erman Toroğlu ve Ahmet Çakar da, yazılarında ve yorumlarında bu pozisyonda faul olmadığını belirtti, Fenerbahçe camiası da Beşiktaş'ın hakkının yendiği iddiasında bulundu.

En önemlisi de Siyah-Beyazlı yönetim, önceki gece apar topar toplandı ve başkan Yıldırım Demirören, konuya ilişkin en vurucu açıklamayı yaptı:
"Türkiye'de iki büyük yaratılmak isteniyor, buna izin vermeyeceğiz. Öncelikle Affan Keçeci, federasyondaki görevinden istifa etmeli, İsmet Arzuman da hakemliği bırakmalı. İki derbi maçta hakem oyunlarıyla yenildik, zaten iki rakibimiz var. Türkiye Beşiktaş'sız, Beşiktaş da Türkiye'siz yapamaz. Sivasspor maçına PAF takımıyla çıkacağız. Taraftarımızdan da Sivasspor maçına gelmemelerini rica ediyoruz. Beşiktaş'ın sponsorları da isterlerse desteklerini çekilebilirler. Eğer Sayın İsmet Arzuman ve Affan Keçeci istifa etmezlerse, Milli Takım arasından sonra tekrar değerlendireceğiz ve sezon sonuna kadar PAF takımıyla maçlara çıkacağız."

'Yerliden yanaydık ama...'
Bu gelişmelerin ardından dün de Beşiktaş Asbaşkanı Levent Erdoğan, artık derbilerde yabancı hakem seçeneğine sıcak baktıklarını söyledi. Erdoğan, yaptığı açıklamada, hakemlerin de insan olduğunu, hata yapabileceklerini düşündüklerini belirterek, "Ama ne yazık ki hakemler Beşiktaş'ın maçlarında hataları tekrar ediyorlar. Bu da bizi başka şekilde düşünmeye sevk ediyor. Fenerbahçe karşısında hakemin hışmına uğradık. Fenerbahçeli yöneticiler geçen sezon olduğu gibi bu sefer de derbi maçı öncesi hakemi tesir altında bırakacak demeçlerde bulundu. Onların tepkisi hakemin zayıflığı nedeniyle tesirini göstermiştir" diye konuştu.

Erdoğan, Başkan Demirören'in "Sivasspor maçına PAF takımıyla çıkacağız" açıklamasına camianın büyük destek verdiğini söyleyerek şöyle devam etti: "Başkan Yıldırım Demirören'in açıklamasını tüm yöneticiler ve taraftarlar destekliyor. Derneklerden sorumlu yönetici olarak sabaha kadar bu dernek üyelerinden telefonlar aldım. Başkanın almış olduğu kararı kayıtsız şartsız desteklediklerini söylüyorlar. Taraftarlarımızdan da bu yönde mesajlar alıyoruz." Erdoğan, her zaman yerli hakemlerin maçları yönetmesinden yana olduklarını, ancak en azından derbi maçlarda yabancı hakemlere sıcak baktıklarını dile getirdi. Fenerbahçe maçında yaşanan olaylar sonrası bu konudaki görüşlerin yerinde olduğunun ortaya çıktığını vurgulayan Erdoğan, "Yaşananlar sonrası yabancı hakem çözümü ortaya çıkmaktadır. Bu çözümü düşünmek durumunda kalıyoruz" dedi.

Çarşı da tepkili
Öte yandan derbide sakatlanan Gökhan Zan, bir ay sahalardan uzak kalacak. Başarılı savunmacının sol üst adalesinde lif yırtığı olduğu öğrenildi.
Siyah-Beyazlı tribünlerin önemli taraftar gruplarından 'Çarşı Grubu' da kendisine ait internet sitesinde Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy ve Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a sert tepki gösterdi. Sitede, Ulusoy ve Yıldırım'ın fotoğrafları yan yana ve üzerlerine çarpı konulmuş şekilde yer alırken, "Elbet bir gün, ektiğiniz kin ve nefret tohumlarının içinde boğulacaksınız! Türk sporunun içine ettiniz!!! Bu lig için fazla şerefliyiz!" dendi.

Maçı Markus Merk yönetecek
Öte yandan Beşiktaş, bugün Liver-pool'la oynayacağı Şampiyonlar Ligi için bu sabah Liverpool'a uçacak. UEFA maçı Alman Markus Merk'in yöneteceğini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious