Beşiktaş Cola Turka - Galatasaray: 65 - 62

Beşiktaş Cola Turka - Galatasaray: 65 - 62.20525
  • Giriş : 03.02.2008 / 20:21:00

Türkiye Bayanlar Basketbol Ligi'nin 14. haftasında oynanan derbi mücadelesinde Beşiktaş Cola Turka, son saniye üçlüğü ile Galatasaray'ı 65-62 mağlup etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maça sayı bularak hızlı başlayan taraf Galatasaray oldu. Her iki takım da maçın ilk dakikasını karşılıklı sayılar bularak geçirirken, Beşiktaş Cola Turka pota altında Korana Zanve, Vanessa Hayden ile etkili oldu. Konuk ekip Galatasaray, sayılarını Işıl Alben ve Sophia Phienola'nın elinden buldu. Konuk ekip Beşiktaş Cola Turka maçın ilk 5 dakikasını 12-8 önde geçerken düşük şut yüzdesini pota altı organizasyonları ile telafi etmeye çalıştı. Galatasaray ise Işıl Alben'in etkili oyunu ve isabetli şutları ile rakibinin farkı açmasına izin vermedi, pota altında da Petra Uhjelyi ile sayılar buldu. Maçın son iki dakikasına girilirken skor farkını eriten konuk ekip, hızlı oyunu ve sert savunması ile siyah beyazlıları hataya zorlayarak bulduğu sayılarla öne geçti ve karşılaşmanın ilk periyodunu 14-18 önde tamamladı.

Maçın ikinci periyoduna geride başlayan ev sahibi Beşiktaş Cola Turka Stacey Lovlace, Korona Zanze ve Vanessa Hayden ile pota altında sayılar üretmeye çalıştı. Sarı kırmızılılarda ise günün etkili ismi Işıl Alben hızlı hücumları ile takımına birçok sayı kazandırdı, benchten gelen Esra Şencebe'nin oyuna pozitif katkısı Galatasaray'ın skor farkını korumasını sağladı. İkinci periyodun ikinci 5 dakikalık bölümünde Beşiktaş Cola Turka savunmasını sertleştirdi, rakibine hızlı hücumlarla karşılık verdi 6 sayılık skor farkını 3 sayıya kadar indirdi. Nilay Yiğit ve Şaziye Karslı'nın etkili oyununa karşılık vermekte gecikmeyen sarı kırmızılılar maçın ilk yarısını da 27-30 önde tamamlayan taraf oldu.

Karşılaşmanın üçüncü çeyreği ise kıyasıya bir mücadeleye sahne oldu. Beşiktaş Cola Turka Galatasaray'ın skorer kısa oyuncularını iyi savundu, şut atmalarını engelledi, pota altını da Stacey Lovelace ve Korona Zanze iyi savundu ve Galatasaray'ı ilk dakikalarda zorladı. Savunma anlayışındaki değişikliği hücumda da gerçekleştiren Beşiktaş Cola Turka pota altından bulduğu sayılarla farkı eritti ve maçın son 2 dakikasına 33-34 Galatasaray'ın üstünlüğü ile girildi. Bu dakikadan sonra Petra Uhjelye'nin basketiyle sarı kırmızılılar öne geçerken Beşiktaş Cola Turka, bitime bir dakika kala skoru 35-36 yaptı. Son dakika içinde Işıl Alben'in üst üste bulduğu sayılara Beşiktaş Cola Turka engel olamayınca maçın final çeyreğine Galatasaray'ın 35-41'lik üstünlüğü ile sona erdi.

Karşılaşmanın son periyoduna da etkili başlayan takım Galatasaray oldu. Galatasaray'ın sayı yollarını çok iyi savunan sarı kırmızılılar hızlı hücumlarla Beşiktaş Cola Turka potasında sayılar buldu. Dış atışlarla yeniden açılan farkı eritmek isteyen Beşiktaş Cola Turka ise istediği sayıları bulamayınca Galatasaray, maçın son 5 dakikasına 41-51 önde geçen taraf oldu. Bu dakikadan sonra her iki takım da karşılıklı üç sayılık basketler bulurken pota altlarında ise kıyasıya bir ribaund mücadelesi yaşandı. Ribaundlarda Da rakibine üstünlük kuran konuk ekip Galatasaray, maçın son iki dakikasına 48-54 önde girdi. Bu dakikadan sonra karşılıklı top kayıpları yapılırken Şaziye Karslı'nın üçlük basketi ile Beşiktaş Cola Turka bitime 1 dakika kala yeniden farkı 3 sayıya indirdi (53-56) Kalan 1 dakika içinde sert savunma yaparak rakibinin topa sahip olmasını engelleyen Beşiktaş Cola Turka bitime 19 saniye kala Şaziye Karslı ile bulduğu üç sayılık basket ile bu kez skoru eşitledi (56-56) Her iki takımın antrenörü de kalan 19 saniyeye başlamadan önce mola alarak oyuncularına son taktiklerini verirken Galatasaray, kullandığı son atakta Sariye Gökçe'ye yapılan faulle bitime 5 saniye kala iki serbest atış hakkı elde etti. Sariye Gökçe iki atışı da sayıya çeviremeyince karşılaşma 56-56'lık skorla uzatma periyoduna gitti. Uzatma periyodunun ilk iki dakikasında her iki takım da sayı bulamazken, Işıl Alben serbst atıştan bulduğu tek sayı ile eşitliği bozan oyuncu oldu (56-57) Işıl Alben'in tek sayısına Nilay Yiğit'in basketiyle cevap veren Beşiktaş Cola Turka ilk periyodun ardından maçta ilk kez 58-57 öne geçerken, bu baskete de yanıt gecikmedi ve Galatasaray yeniden 59-60 öne geçti. Maçın son 1 dakikasına girilirken Nilay Yiğit ile üç sayılık basket kazanan ev sahibi ekip son dakikaya 62-60'lık skor avantajı ile girdi. Maçın son dakikası içinde Annette Johnson'un serbest atıştan kazandırğı 2 sayı ile Galatasaray yeniden skora eşitliği getirirken (62-62) Beşiktaş Cola Turka maçın bitimine 2 saniye kala Nilay Yiğit'in elinden bulduğu üçlük basket ile maçı 65-62 kazandı.

Salon: Cola Turka Arena
Hakemler: Yücel Çilingir, Ziya Özorhon

Beşiktaş Cola Turka (65): Esra Erden (1 asist), Nilay Yiğit 11 (3 ribaund, 2 asist), Dilek Ünüvar 7 (3 ribaund, 2 asist), Nazlı Güler , Korona Zanze 14 (10 ribaund, 4 asist), Stacey Lovlace 8 (8 ribaund), Vanessa Hayden 8 (7 ribaund, 2 asist), Şaziye Karslı 17 (3 ribaund, 1 asist)

Galatasaray (62): Anette Johnson 13 (4 ribaund, 2 asist), Chantelle Anderson (1 ribaund), Işıl Alben 16 (11 ribaund, 6 asist), Petra Ujhelyi 2 (11 ribaund 2 asist), Şebnem Kimyacıoğlu 7 (4 ribaund, 1 asist), Didem Sarıca, Esra Şencebe 7 (1 ribaund)

1. Periyot: 14-18

2. Periyot: 13-12

3. Periyot: 8-11

4. Periyot: 21-15

Uzatma: 9-6

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious