Beşiktaş Colin Kazim'ı nasıl kaybetti?

Beşiktaş Colin Kazim'ı nasıl kaybetti?.6664
  • Giriş : 15.06.2007 / 11:30:00

Beşiktaş Türk vatandaşı olan Colin Kazım Richadrds'ı Fenerbahçe'ye kaptırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Beşiktaş'ın eski teknik direktörü Jean Tigana'nın da alınması için talimat verdiği bu futbolcu ile ilgili ilk girişimi 5 Nisan tarihinde yaptığı babası Antigualı, annesi Kuzey Kıbrıs Türk vatandaşı olan Colin Kazım Richadrds'ı Fenerbahçe'ye kaptırdı. Siyah-Beyazlı yöneticiler Colin Kazım'ın İngiltere'de yaşayan ailesiyle temasa geçerek, genç oyuncuyu istediklerini ve Colin Kazım'ın Beşiktaş'ta büyük başarılara imza atacağına inandıklarını söylediler.
Yapılan görüşme sonrası baba Rodney Richards'ı ikna eden Beşiktaş yönetimi ilk hatayı o gün yaptı. Futbolcunun ailesi ile görüşen heyet, Colin'in menajeri ile temasa geçmeyip beklemeye başladı.
Bu dönemde başta Fenerbahçe olmak üzere Trabzonspor ve Galatasaray da genç oyuncuyu almak için girişimlere başladı. Süper Lig'in sona ermesi ve Colin Kazım'ın A Milli Takım formasıyla Brezilya karşısına çıkması okları yeniden bu oyuncunun üzerine çevirdi. Ancak genç oyuncu kulübü Sheffield United ile mukavele yenileyerek 2011 yılına kadar sürecek olan yeni bir sözleşme imzaladı.
Brezilya maçının ardından Colin'i transfer etmek için yoğun bir çaba içerisine giren Beşiktaş yaptığı görüşmeler sonuçu İngiliz Kulübüne 1.7 milyon Euro, futbolcuya ise yıllık 1 milyon Euro ücret vererek transferde büyük aşama kaydetti. Artık genç oyuncunun Beşiktaş' a transfer olmasına kesin gözüyle bakılırken Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım futbolcunun menajerine 11 Haziran günü telefon açarak, kendisiyle görüşmek istediğini ve Colin Kazım'ı transfer edeceklerini dile getirdi. Antalya'da bulunan menajer Aytaç Erenler aynı gün İstanbul'a gelerek 2 gün boyunca sürecek olan görüşmeler başladı. Aynı anda İngiltere'de bulunan Beşiktaş dış İlişkiler sorumlusu Mario Berk son tekliflerinin aynı olduğunu daha fazla ücret artıramayacaklarını menajerlerine iletti.
Fenerbahçe ilk aşamada Beşiktaş'ın verdiği 1.7 milyon Euro'luk teklifin 300.000 Euro altını vermiş ve Aziz Yıldırım'ın telefonuna kadar fiyat artırımına gitmemişti. Ancak Pazartesi günü Aziz Yıldırım ile görüşen Erenler, sarı lacivertlilere Beşiktaş ile temas halinde olduğunu ve Çarşamba gününe kadar süre istediğini dile getirdi. Bu 2 gün içinde Beşiktaş Kulübü yöneticilerinden telefon bekleyen Aytaç Erenler kendisiyle temas kurulmayınca yeniden Fenerbahçe ile görüştü ve dört buçuk saat süren toplantının ardından Colin Kazım'ı 1.2 milyon Paund karşılığı Sarı Lacivertli kulübe verdi.
Beşiktaş'ın İngiltere'de bulunan yöneticileri ise Colin Kazım'ın babası Rodney Richards ile görüşerek, hatta daha fazla ücret vererek oyuncuyu transfer etmeye çalıştı. Ancak menajeri ile anlaşan Fenerbahçe kulübü Beşiktaş'ın son teklifi olan 1.5 milyon Paund'dan daha az miktara oyuncuyu transfer etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious