Beşiktaş davayı kaybetti

  • Giriş : 15.11.2007 / 17:44:00
  • Güncelleme : 15.11.2007 / 17:49:41

Beşiktaş İsviçre Federal Mahkemesi'nde CAS'ın Del Bosque kararına yaptığı itiraz reddedildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erkiner, CAS'ın kararını verdiğini belirterek, konuyla ilgili prosedürü şöyle anlattı:

''CAS kararı verir, bu kararı ilgili mercilere bildirir. Kimdir burada, FIFA'dır. FIFA da bu kararı ilgili kişi veya kulübe '30 gün içinde yap' der. Yapmazsa ondan sonra sırayla müeyyideler başlar. İsviçre Federal Mahkemesi'ne yapılan başvurudan sonra, oranın da başvuruyu reddetmesiyle bu iş bitmiştir. Del Bosque davasında Beşiktaş'ın buradan sonra ancak Birleşmiş Milletler Konseyi'ne gitmeleri lazım. Tabii bu da olamayacağına göre,. dava kapanmıştır.''

-''DİSİPLİN KURULUNA GİDERLER''-

FIFA'nın kendisine gelen bu kararın Beşiktaş tarafından uygulanmasını talep ettiğini kaydeden Kısmet Erkiner, Beşiktaş'ın bu karara uymaması halinde disiplin kuruluna gideceğini ifade etti.

FIFA'nın, CAS'ın kararını yönetim kurulu karına dönüştürdüğünü belirten Erkiner, şöyle devam etti:

''Bu kararı Beşiktaş uygulamıyorsa, bu sefer Del Bosque davasından dolayı değil, FIFA'nın kararına uymamaktan dolayı Beşiktaş, disiplin kuruluna gider. Eğer karar uygulanmazsa FIFA, 'Benim kararlarımı dinlemiyorsan ben de seni disiplin kuruluna gönderirim' der.''

-''FIFA, BEŞİKTAŞ İÇİN RİSKE GİRMEZ''-

CAS Üyesi Erkiner, FIFA'nın, CAS'ın kararını uygulamaması diye bir şeyin söz konusu olamayacağını söyledi.

CAS'ın, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) bir kurulu olduğunu dile getiren Kısmet Erkiner, ''IOC de FIFA'nın uluslararası federasyonluğunu tescil eden makamdır. Beşiktaş'ın meselesi için FIFA bu riske mi girecek'' dedi.

-''BAŞKAN VE YÖNETİM TRİBÜNLERE KONUŞUYOR''-

Erkiner, Beşiktaş Kulübü'nün başkan ve yöneticilerinin bu konuyla ilgili tribünlere yönelik konuştuğunu savundu.

Kısmet Erkiner, ''Beşiktaş'ın problemi şu; başkan ve yönetim, tribünlere konuşuyorlar. Kendi taraftarlarına 'oldu, olacak' diyorlar. Bütün beklentileri şu; paranın Beşiktaş yönetimi tarafından ödendiği tescil edilmeden, yönetim dönemlerini bitirmek. Ondan sonra 'yeni gelen düşünsün' diyecekler'' şeklinde konuştu.

Beşiktaş'ın CAS veya FIFA'nın kararlarını tanımamasının söz konusu olmayacağını da dile getiren Erkiner, ''Bu, Türkiye Cumhuriyeti'nin Birleşmiş Milletler Konseyi'ni tanımamasına benzer'' ifadesini kullandı.

-''KULÜPLER VE YÖNETİCİLER HUKUKU CİDDİYE ALMALI''-

Kısmet Erkiner, milli takımdan ve Futbol Federasyonu'ndan başlamak üzere Türk kulüpleri ve yöneticilerin hukuku ciddiye almayı öğrenmelerinin gerektiğini söyledi.

Hukuk ciddiye alınmadığı sürece birtakım böyle maddi manevi kayıplara uğramanın kaçınılmaz olduğunu vurgulayan avukat Erkiner, ''Bizim kulüplerimiz, özellikle bazı başkanlar 'Biz büyük kulübüz, kimse bize dokunamaz' diye düşünüyorlar. Türk vergi dairesi sana dokunmayabilir, ama yabancı için sen hiçbir şey ifade etmezsin'' şeklinde konuştu.

Erkiner, bir hukukçu olarak Türkiye'de hangi kulüp isterse istesin hukuki yardımda bulunacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious