Beşiktaş huzuru bulamadı

  • Giriş : 14.08.2007 / 14:35:00

Yıldırım Demirören'in Siyah-Beyazlı kulübün başkanlığına seçildiği 2004 yılından bu yana yönetim içinde meydana gelen olaylar futbol takımının önüne geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son olarak Menajer Sinan Engin'in göreve getirilmesi tartışmalara neden olurken yönetim içinde bile Engin'in gelmesine karşı olanlar vardı. Beşiktaş, sahada maç kazanırken yönetim ile tribünler arasında sesiz bir gerginlik yaşanıyordu. Engin'in menajer olarak gelmesini Beşiktaşlılık duruşuyla bağdaştıramayan taraftarlar, Konya maçında açtıkları çeşitli pankartlarla bunu gösterdiler. Pankartları Başkan Demirören'in bildiği ve asılmasına göz yumduğu ortaya çıktı. Tüm bu kargaşa içinde Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam ve futbolcular olayları görmezden gelip sahada mücadelesini veriyor. Sinan Engin-Çarşı tartışmasında Başkan Demirören sessizliğini koruyarak olayların yatışmasını bekliyor. Engin'i menajer olarak getirirken camia içinden tepki geleceğini çok iyi bilen başkan, önce projesini hayata geçirdi şimdi de oluşan krizin durulmasını bekliyor. Yıldırım Demirören'in başkanlık döneminde patlak veren olayları ise şöyle sıralamak mümkün:

Başkanlık koltuğuna oturduğu ilk dönemde listesine aldığı önemli isimlerle ayrı düştü. Camianın önemli isimlerinden ve Demirören'in seçimi kazanmasında etkili olan Adnan Demir, Hakan Kalkavan ve Levent Erdoğan istifa etti. Bu isimler yönetimde yer almalarına karşın Demirören'in icraatlarıyla ortak bir paydada buluşamadıklarını açıkladılar.

Başkan olduktan sonra Futbol Şube sorumluluğunu Kıvanç Oktay'a verdi. Fakat Transferdeki başarısızlık yönetim üzerinde baskı oluşturdu. Oktay'a görevi bırakması konusunda dolaylı olarak baskı oluşturdu. Oktay önce görevinden istifa etti. Bir dönem sonra yönetim kuruluna girmedi.

Ürün ve pazarlama sorumlusu yönetici Murat Ürünsak, yaptığı icraatlarla tartışmamalara neden oldu. Başkan olayların daha fazla büyümemesi için Ürünsak'ın istifasını istedi.

Başkan Demirören'le bir önceki yönetimde 2. başkan olan Murat Aksu'nun aralarından su sızmıyordu. Yeni yönetime aldığı isimlerden dolayı Aksu ile araları açıldı. Sonrasında yönetimin en güçlü ismi 2. kez yönetime girmedi.

Yeni yönetimde yer alan Gülnaz Arsel'i önce basın sözcüsü yapan Yıldırım Demirören, daha sonra istifasını istedi. Gülnaz Arsel, başkanın bu tutumu sonrası yönetimden ilk fire veren isim oldu.

Başkanın Celalettin Kolot'un Futbol Şube sorumluluğunu bırakması için Gülnaz Arsel'i dolaylı olarak kullandığı iddia edildi. Sonrasında Arsel yönetimden, Kolot ise görevinden istifa etti. Bu arada Kolot, 30 Ağustos'ta kulübe ödemeyi kabul ettiği 1 milyon dolarlık senedi ise Futbol Şube sorumluluğundan ayrıldığı için ödemeyi düşünmüyor. Başkan, ödeme konusunda ısrar ederse Kolot yönetimden de istifa etmeyi planlıyor. Bu kadar karışık ortamda Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam, takımını Şampiyonlar Ligi'nde gruplara taşımanın ve ligin ilk haftalarını kayıpsız geçirmenin hesaplarını yapıyor.

Engin: Pankartlar Çarşı'yı bağlamaz

Beşiktaş Genel Menajeri Sinan Engin, Konyaspor maçında kendisine yönelik asılan pankartlar için, "Bunu Çarşı Grubu'na mal edemezler." dedi. Engin, "Benim hayatımda kötü bir şey yok. İnsanlar önyargılı. Çarşı'nın astığı pankartlar çok normal. Asanlar da benim arkadaşım. Bu Çarşı'ya mal edilemez." ifadelerini kullandı. Sinan Engin, "Şimdi 'Çarşı, Sinan Engin'e karşı' diyorlar, ben de çıkarım Çarşı'ya karşıyım, derim. Konu Çarşı değil, başka şeyler var." diyerek 2004 yılında meydana gelen olaylara açıklık getirdi: "2004'de ne oldu? Fenerbahçe güçlendi. Sen futbolcu sattın. Futbolcularda doyum vardı. Sonra pasaport olayı ortaya çıktıktı görevi bıraktım. İnsanlarda Sinan kompleksi oluşmuş."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious