Beşiktaş - Tigana gerginliği artıyor

Beşiktaş - Tigana gerginliği artıyor.7312
  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Beşiktaş Teknik Direktörü Jean Tigana'nın, Gençlerbirliği maçı dönüşü uçakta yaptığı iddia edilen açıklamalar sonrası Siyah-Beyazlı yöneticiler dün gece geç saatlerde bir araya geldi!..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Siyah-Beyazlı Kulüp, oyuncularıyla yapılan sözleşmelerin gereklerini her zaman, en küçük ayrıntısına kadar yerine getirmekte olduğunu vurgulayarak, parasal hiçbir problemden dolayı oyuncularıyla kulüp arasında bir sıkıntı bulunmadığını açıkladı ve medyaya yansıyan açıklamalarından dolayı, teknik direktör Jean Tigana'dan noter kanalıyla savunmasını istedi.

Tigana konulu toplantıda, Fransız teknik adamla telefon aracılığı ile temasa geçildiği ve kendisine bu açıklamaları yapıp yapmadığının sorulduğu öğrenildi. Fransız teknik adamın, yaptığı açıklamaların abartıldığı ve saptırıldığı yönündeki cevabından tatmin olan Beşiktaş yönetimi, Tigana ile Türkiye'ye döndükten sonra yüzyüze görüşme kararı aldı.

Öte yandan Tigana'nın futbolcuların parasının ödenmediği açıklamaları üzerine siyah beyazlı yönetimden cevap geldi. Yöneticiler kulübün futbolculara toplam 5 milyon Euro borcu olduğunu, bu miktarın 2 milyon Euro'sunun geçen hafta ödendiği, kalan borçun ise 3 milyon Euro olduğu belirtti.

Beşiktaş Kulübü'nün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, kurulduğu günden bu yana sporcularına ödemelerini düzenli olarak yapan, zaman zaman gecikmeler olsa da tüm taahhütlerini yerine getiren bir spor kulübü olduğu vurgulanan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

"Kulübümüz, oyuncularıyla yapılan sözleşmelerin gereklerini her zaman, en küçük ayrıntısına kadar yerine getirmektedir.

Yabancı futbolcularımızın Aralık maaşları dışında, kulübümüzden alacakları bulunmamaktadır. Kendilerine son ödeme de 19 Aralık 2006 tarihinde yapılmıştır. Dolayısıyla tatile çıkan bu futbolcularımızın ülkelerinden geri dönmeyecekleri şeklinde basında yer alan iddiaların, parasal konulara dayandırılması tamamen anlamsızdır.

Diğer oyuncularımızla ilgili iddialara gelince; Türk oyuncularımıza yapılan maç başına ödemelerde gecikmeler söz konusu olmuştur. Ancak diğer ödemelerin tamamı gününde yerine getirilmiştir. Futbolcularımıza kalan alacaklarının da bu ay içinde ödeneceği bildirilmiş olup, parasal hiçbir problemden dolayı oyuncularla kulübümüz arasında bir sıkıntı bulunmamaktadır.

Hal böyle iken özellikle kaybedilen bir maç sonrası, alınan başarısız sonucun para ödenmediği iddiasına dayandırılması kabul edilir bir durum değildir."

- "PARA PAZARLIĞI SÖZ KONUSU DEĞİL" -

Kulüp ikinci başkanı Murat Aksu'nun, Gençlerbirliği maçından bir gün önce, futbolcularla sabah 02.00'ye kadar para pazarlığı yaptığı iddiasının tamamen hayal ürünü olduğu vurgulanan açıklamada, daha sonra şöyle denildi:

"Sayın Aksu, saat 20.30'da takım kaptanları ve aynı zaman dilimi içinde Ricardinho ile Gençlerbirliği maçının önemini belirten maç konuşması yapmıştır. Ardından saat 24.00'de takımımızın menajeri Sayın Ali Gültiken, kulüp doktorumuz Sayın Ayhan Optur'un isteği doğrultusunda ailevi sorunları olan, ayrıca maçta oynamamış bir oyuncumuzun özel durumu ile ilgili görüşmede bulunmuştur. Gençlerbirliği karşılaşmasından bir gece önce, otelde para pazarlığı yapılması söz konusu olmadığı gibi, başka bir görüşme de kesinlikle olmamıştır."

- TİGANA'DAN SAVUNMA İSTENDİ -

Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu, açıklamalarının çarpıtıldığını kulübün internet sitesinden dün açıklamasına rağmen, teknik direktör Jean Tigana'dan noter kanalıyla savunma istedi.

Yönetim açıklamasında konuyla ilgili, "Şu anda tatilde bulunan Sayın Tigana, tercüman Sayın Sinan Serhatlıoğlu vasıtasıyla yaptığı açıklamaların çarpıtıldığını dün internet sitemiz aracılığıyla kamuoyuna duyurmuş olmasına karşın, yönetim kurulumuz konu ile ilgili olarak Beşiktaş İkinci Noterliği'nden 22.12.2006 tarihinde düzenlenen ihtarname ile kendisinin savunmasını istemiştir" denildi.

Açıklamada ayrıca, "Kulübümüzün maddi imkanlarının kısıtlı olduğu ifade edilerek transfer yapamayacağı iddialarının da tümüyle gerçek dışı olduğunu belirtmek isteriz. Beşiktaş Kulübü gerektiği zaman, gereken transferleri yapabilecek güce her zaman sahiptir" ifadelerine yer verildi.

- TİGANA NE DEMİŞTİ? -

Fransız çalıştırıcı, "20 maçtır para alamayan oyuncular, nasıl motive olur. Brezilyalı futbolcular tatilden dönmeyebilir. Oyuncularım gece 2'ye kadar Murat Aksu ile para pazarlığı yapıyorlar' dedi.

Fortis Türkiye Kupası'nda, Gençlerbirliği'ne 3-0 yenilen Beşiktaş'ta, Jean Tigana mağlubiyetin faturasını yönetime kesti. Siyah-beyazlı takımın teknik patronu, alacaklarının ödenmemesi nedeniyle oyuncularını maçlara motive edemediğini açıkladı.

Tigana gazetecilerle yaptığı sohbette "Gençlerbirliği maçında oyun disiplini hiç olmadı ki. 1-0 yenik duruma düşmeden önce de disiplinden kopmuştuk. Aklımız hiçbir zaman sahada olmadı. Şimdi soruyorum; 20 maçtır para alamayan bir takımda oyun disiplini nasıl olur ? " ifadelerini kullandı.

- "NASIL KAZANALIM ?" -

Tigana, sohbete uçakta da devam etti. Yönetimi, yaptığı açıklamalarla adeta topa tutan Fransız hoca, takım içerisindeki Brezilyalı futbolcuların tatilden sonra dönmeyebileceklerini iddia etti.

Beşiktaş'ın çalıştırıcısı şunları söyledi: "Tekrar ediyorum. Futbolcularımı motive edemiyorum. Brezilyalı oyuncular bana tatilden sonra geri dönmeyebileceklerini söylediler. Paraları ödenmezse, bir daha Türkiye'ye gelmeyebilirler. Bu takım nasıl maç kazansın. Maçtan bir gün önce oyuncularımın saat 22.00'da yatağa girmeleri gerekiyor, ama sabaha karşı 02.00'a kadar Murat Aksu ile para pazarlığı yapan, paralarının neden ödenmediğini soran futbolcularım var. Bu şartlarda nasıl maça motive olunur, nasıl galip gelinir."

Devre arasındaki transfer konusuna da değinen Tigana "20 maçtır paraların ödenmediği bir kulüpte nasıl transfer yapalım. Sözlerim çok iyi anlaşılmıyor galiba. Para yok. Paranın olmadığı bir takımda transfer olmaz. Ama bedava gelecek bir futbolcu varsa, onu bilemem. Beyin olarak çok yoruldum ve yıprandım. İstanbul'a herşeyden arınmış sağlam bir kafayla gelmek istiyorsam, 10 gün boyunca futbolun f"sinden bile bahsetmemem lazım. Şu dakikadan itibaren 10 gün boyunca futboldan kopuyorum" dedi.

Tigana karşılaşmadan sonra futbolcularına da "Aklınız bir karış havada. Bana hep para diyorsunuz. Birazcık olsun dediklerimi yapın" diye sinirli bir konuşma yaptığı da öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious