Beşiktaş'ı zarara uğratan sözleşme

Beşiktaş'ı zarara uğratan sözleşme.23925
  • Giriş : 07.12.2008 / 10:16:00

BJK Derneği'nin Aşçıoğlu ile yaptığı kira sözleşmesini mahkemeye aylarca göndermemesinin nedeni ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nın Aşçıoğlu İnşaat'a yaptırdığı “BJK Fulya Süleyman Seba Projesi” ile ilgili mali ve idari kararların 24 Şubat 2008 tarihindeki Genel Kurulu'nda 5 kişi tarafından ibra edilmemesiyle başlayıp, mahkemeye taşınan olayın nedeninin, ofis ve çarşılarının piyasanın çok altında kira bedeliyle 25 yıllığına inşaatı yüklenen Aşçıoğlu İnşaat Taahhüt Turizm Ticaret Anonim Şirketi'ne kiraya verilmesinin olduğu ortaya çıktı.

BJK Derneği'nin aylarca mahkemeyi oyalayıp istenen kira sözleşmesini duruşmalarda sunmamasının nedeni ofislerin metrekaresini 17 dolar, çarşıların metrekaresini ise 23 dolardan kiraya vermesi olarak belirtiliyor. Genel kurulu ibra etmeyen 5 üye, emsal bedellerin metrekarede en az 50 dolar ile 120 dolar olduğunu belirterek BJK Derneği'nin zarara uğramış olduğunu ileri sürüyor.

NEDEN DAVALIK OLDULAR?

Davacı Dernek üyeleri Cengiz Sarıkaya, Altan Altın, Teoman Akyıldız, Atilla Odabaşı ve Taşkın Mınık, 24 Şubat 2008'de yapılan Genel Kurul'da tesislerin yerine yapılan projede bulunan ofis ve çarşı katlarının kiraya verilmesi hususunda BJK'nın zarara uğradığını düşündüklerini belirterek yönetimi ibra etmemiş, kira sözleşmesinin kendilerine de gösterilmesini istemişti. Ancak sözleşmenin kendilerine gösterilmemesi üzerine Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvuran 5 üye, BJK Derneği'nin 24 Şubat 2008 tarihli Genel Kurulu'nda alınan Yönetim ve Denetleme Kurulu üyelerinin ibrasına ilişkin kararların iptalini istediler.

YÜZDE 67'YE YÜZDE 33'LÜK SÖZLEŞME, EK KATLARA UYGULANDI MI?

İstanbul 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada yönetimi ibra etmeyen üyeler, Genel Kurul'da hiç görüşülmeyen ve önce 31 kat olarak inşa edilen ardından da ek tadilat planıyla 36 kata çıkarılan ek proje sözleşmesinde ana inşaat sözleşmesinde olduğu gibi yüzde 67 BJK Derneği, yüzde 33 inşaat firması anlaşmasının uygulanıp uygulanmadığının belirlenmesini istediler. Bunun üzerine mahkeme hakimi, BJK Derneği'nden hem inşaat sözleşmesi, hem kira sözleşmesi hem de ek katlarla ilgili sözleşmeyi mahkemeye getirmesini istedi. BJK Derneği yönetimi mahkemenin bu istemi üzerine ek katlardan 2 milyon dolar ile 95 metrekare bir daire aldıklarını açıkladılar. Ancak bu açıklamanın yüzde oranlara uymadığını belirten davacı üyeler, derneğin zararının giderilmesini gerekçe göstererek davalarında ısrar ettiler.

MAHKEMEYİ 6 AY BEKLETEN KİRA SÖZLEŞMESİNİN SIRRI NE?

Mahkemenin 19 Haziran tarihinde istediği kira sözleşmesinin fotokopileri 6 ayı aşkın süre mahkemeye gönderilmedi. BJK Derneği'nin avukatı önce mehil isteyerek ve bayramı gerekçe göstererek oyaladığı mahkemeye en son, “Sözleşmemiz gizli, bunu açıklarsak 12 milyon dolar tazminat ödemekle karşı karşıya kalabiliriz. Dernek 12 milyon dolar zarar eder” gerekçesini gösterdi. Ancak avukatın bu gerekçesine hakimin cevabı sert oldu. Hakim BJK'nın bir dernek olduğunu ve gizli saklı sözleşme yapamayacağının dernekler kanununca belirtildiğine dikkat çekti.

12 MİLYON DOLARLAK CEZA SÖZLEŞMEDE YOKMUŞ

BJK Derneği avukatının kira sözleşmesini sunmamak için direndiği gizlilik maddesi sözleşmede yer almasına rağmen, 12 milyon dolar tazminat ödeneceği veya sözleşmenin ifşası durumunda BJK Derneği'nin 12 milyon dolar zarara uğrayacağı yolunda bir madde ise bulunmuyor. Yani söz konusu 12 milyon dolarlık zarar iddiası sadece avukatın söylemi olarak tutanaklara geçmiş oluyor.

MAHKEME BJK DERNEĞİ YÖNETİM KURULU'NU, İL DERNEKLER MÜDÜRLÜĞÜ'NE ŞİKAYET ETTİ

Kira sözleşmesinin dosyaya sunulmaması üzerine 6. Asliye Hukuk hakimi Ayşe Kurtoğlu, kira sözleşmesini mahkemeye vermeyen BJK Derneği yönetim kurulu üyelerinin mali ve cezai yönden denetlenmesini istedi ve Dernekler Müdürlüğü'ne resmi yazı yolladı. Hakim, BJK'nın bir denek olduğunu, gizli bir sözleşme yapamayacağını, gizli denilen bir sözleşmeyi hangi yasal çerçeve içinde imzaladıklarının ortaya çıkmasının için denetlenmelerini istedi.

Mahkemenin bu suç duyurusunun ardından BJK Derneği avukatı, kira sözleşmesini fotokopi olarak dosyaya sundu. Mahkeme bu sefer kira sözleşmesinin noter onaylı nüshasını ve projeye ilave edilen 5 katla ilgili ek sözleşmenin de noter onaylı olarak dosyaya konulması için BJK Derneği'ne 10 gün süre verdi.

GİZLİLİĞİN NEDENİ DÜŞÜK KİRA BEDELLERİ

BJK Derneği avukatının mahkemeyi 6 ay oyaladığı kira sözleşmesinin neden gizli olduğu ise sözleşmenin 22. maddesinin 4. bendinde ifade ediliyor. Bu maddede sözleşmenin taraflar arasında sır kalması gerektiği belirtilerek, sır kalması gereken bilginin özellikle kira bedeli ve ödeme şartları olduğu belirtiliyor. Davacı üyelerin şikayeti de bu noktada sırrı ortaya çıkarıyor. Davacılar, ofis katlarının 17, çarşı katlarının da 23 dolara kiraya verilmesinin BJK Derneği'ni zarara soktuğunu belirtiyor.

DERNEKLERDE GİZLİ SÖZLEŞME YAPILAMAZ

Ekonomi hukukçuları, Dernekler Kanunu'na tabi yerlerin gizlilik içeren sözleşmeye yapamayacağını belirtirken, uluslar arası alanda gizliliği olan belgelerin bile mahkemece istenebileceğini belirtirken, BJK Derneği'nin “Gizli” dedikleri sözleşmeyi mahkemeye vermek istememesinin hukuğa aykırı olduğunu da belirttiler

HABERTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*