Beşiktaş'ın 'Asi Ruh'u kitap oldu!

Beşiktaş'ın 'Asi Ruh'u kitap oldu!.10351
  • Giriş : 20.11.2008 / 16:38:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 08:27:36

Beşiktaş'ın en meşhur ama kimsenin tam olarak tanımlayamadığı taraftar grubunun, nasıl doğduğu ve nasıl bir ruh taşıdığı Asik Ruh kitabını vücuda getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çarşı grubunun doğuşunu anlatan 'Asi Ruh' çıktı. Asi Ruh adlı kitap çarşı diye bilinen ama kimsenin tam olarak tanımlayamadığı grubun, nasıl doğduğunu ve nasıl bir oluşum olduğunu anlatıyor.

Kitapla ilgili olarak yayınevinin geçtiği basın bülteninin metni şöyle:

1982 yılında kurulan, maçlarda takındığı tavırlar, açtığı pankartlar, dile getirdiği tezahüratlarla farklı bir taraftar profili çizen, farklı sosyal tabakalardan, kültürel çevrelerden ve etnik kimliklerden, farklı ve hatta çatışan politik ve ideolojik alanlardan insanlardan oluşan Çarşı, toplumsal olaylara duyarlılığı ile diğer taraftar gruplarından ayrılan bir grup.

Neler yapmadı ki;

Asi ruh, ırkçılığa karşı “hepimiz Eto'yuz” demiş, Plüton gezegen statüsünden çıkarıldığında “hepimiz Plütonuz” diye gündemi tiye almıştı...

“Çarşı dediğimiz neresidir ki? Belki de birilerinin yüreğinde açmaya korktuğu isyankar bir köşedir, kimbilir...”
“İMPARATORLUK DEĞİL TAM DEMOKRASİ”

Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan Orhan Pamuk'u kutlayan, Fatih Terim'in 'imparator' diye tanımlandığı sırada “imparatorluk değil tam demokrasi” diye pankart açan bir taraftar grubu.

“Beşiktaş'ın dışında kalan diğer tribünlerde genel tarz oynama isteğinin daha az olmasıdır Onlar daha az oynadığı için daha az yaratıcıdır. Beşiktaş tribünün şöyle bir özelliği var oynamaya, eğlenmeye çok daha meyyaldir. Bu nedenle kanaatimce çok daha hırçındır ve kanaatimce bu hırçınlıkla - yani bu hırçınlığı olumsuz anlamda kullanmak istemiyorum - daha provakatifdir, olaylara daha kolay reasiyon verir.” (Cem Dizdar)

“HEPİMİZ PLÜTONUZ”

Barcelona'nın Kamerunlu siyahi oyuncusu Samuel Eto'ya hemen her maçta yapılan ırkçı tezahüratlar nedeniyle “Çarşı ırkçılığa karşı - Hepimiz Eto'yuz” pankartları açan, nükleer santrallerin kurulması gündeme geldiği zaman “Çarşı Nükleer Santrallere Karşı” diyerek safını belli eden bir taraftar grubu. Aynı zamanda Plüton gezegen statüsünden çıkarıldığında “Hepimiz Plütonuz” pankartı açarak yaratıcılıklarını ve mizah duygularını her daim gösteren bir taraftar grubu. Ve daha fazlası...

Bu ülkede 'asilik' vardır ama isyan yoktur. Çünkü asilik daha bireyseldir ve hayatın küçük detaylarında alınan bir tavırdır. İsyan ise kalabalıkların sorunudur” (Metin Tekin)

Peki Asi bir ruha sahip olan bu insanlar ne yapıyorlar? Çarşı tam olarak neyin karşılığı? Ersin Kana'nın hazırladığı 'Asi Ruh', bunun gibi birçok sorunun cevabını arayan bir kitap. Daha önce DVD olarak yayınlanan 'Asi Ruh'ta Feyyaz Uçar, Metin Tekin, Cem Dizdar, Rıza Çalımbay, Ali Gültiken, Rıdvan Dilmen, Yılmaz Erdoğan, Kazım Kanat, Atilla Gökçe, Adnan Bostancıoğlu, Zeki Demirkubuz gibi isimlerin görüşlerine yer veriliyor.

“... Acıyla ilişki kuran başarısızlık anlamında değil - böyle bir akıl dışılığı taşıyan tek takım ve tek takım taraftarı olduğunu düşünüyorum. Kötü gün duygusu onları daha çok bağlıyor, daha çok kışkırtıyor. 2. lige düşme riskimiz olan bir sezon vardı. İşte o sezon Zonguldakspor maçına gelen 67 bin kişi bu durumu tescillemiştir aslında. Ben bu tür şeylerden daha çok etkileniyorum. Başarı daha Fenerli bir duygu gibi geliyor bana. Başarıyı da yadsımıyorum ama bir de günümüzde başarının verili anlamını düşünürsek benim için çok da fark etmiyor aslında.” (Zeki Demirkubuz)

Kitapla ilgili teknik bilgiler ve internet üzerinden sipariş şartları

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*