Beşiktaş'ın kalecisine meslektaşı sahip çıktı

Beşiktaş'ın kalecisine meslektaşı sahip çıktı.14763
  • Giriş : 07.11.2007 / 15:49:00
  • Güncelleme : 07.11.2007 / 15:54:18

Yaşar Duran yaptığı açıklamada, siyah-beyazlı takımın dün gece talihsiz bir sonuçla sahadan ayrılmasına çok üzüldüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kendisinin de 23 yıl önce Wembley’de İngiltere karşısında alınan 8-0’lık mağlubiyette milli takımın kalesini koruduğunu hatırlatan Duran, Beşiktaş’ın kalecisi Hakan’ı en iyi anlayan kişilerin başında geldiğini vurguladı.

Duran, Hakan Arıkan’ın milli takımın ve Beşiktaş’ın gelecek vaadeden oyuncularından olduğunu ifade ederek, genç kaleciye inanılması ve kesinlikle kaybedilmemesi gerektiğini, bunda kulübü, arkadaşları ve ailesinin yanı sıra medyaya da çok büyük görevler düştüğünü belirtti.

Bu tip farklı skorlarla sonuçlanan maçların ardından faturanın her zaman kalecilere kesildiğine işaret eden Duran, "Bu maçların ardından çok büyük hakaretlere maruz kalınabiliyor. Unutulmayan skorlar oluyor.

Hakan, duygusallığını bir kenara bırakmalı. Kendisine verilecek destekle bir an önce toparlanmalı. Kaleciler biraz duygusuz olmalı" dedi.

Duran, Fenerbahçe’de forma giyerken, diğer kaleci Schumacher’in, 4-3 kazandıkları maçın ardından 3 gol yemesine rağmen, "Yendik kardeşim. Bana ne" diyerek işin içinden sıyrıldığına değinerek, Alman kalecinin o günü unuttuğunu, skoru evine ve özel hayatına taşımadığını söyledi.

Wembley’deki maçın ardından 23 yıl geçmesine rağmen sonucun hala kendisinin üzerine konuşulduğunu anlatan Duran, şöyle devam etti:

"Hakan, dün gece çok hatalı goller yemedi. Bana göre, şanssız goller yedi. Çeldiği toplar var. Çeldi demek elinden kaçırmak değildir. Çeldiği toplar Liverpoollu oluncuların önüne düştü. İbrahim Toraman, topu uzaklaştırırken rakip oyuncunun sırtına çarptı gol oldu. Bunlar talihsizlik. Ben Hakan’ın durumunu yıllar önce yaşadığım için onun yerine kendimi koydum. Çok üzüldüm. O çocuğun ruhsal durumunu anlamak, sahip çıkma, desteklemek lazım. Unutması lazım başka yolu yok."

"BENİ VATAN HAİNİ GİBİ GÖRÜYORLARDI"

Duran, Liverpool-Beşiktaş maçının ardından kendisine çok sayıda telefon ve cep telefonu mesajı geldiğini, yakınlarının da geçmişi hatırlayarak çeşitli espriler yaptığını kaydetti.

Beşiktaş maçının ardından bir an geçmişe gittiğini belirten Duran, şunları söyledi:

"Ben, 4-0’dan sonra hocama değiştirilmek istediğimi söylemiştim. Hocamız, ’Ben hakkımı orta sahadan yana kullanacağım. Sen devam et Yaşar’ dedi. Dün akşam da Ertuğrul Sağlam oyuncu değiştirme hakkını orta sahadan yana kullandı. Ancak bu gibi durumlarda kalecinin gardı düşüyor. Eli kolu kalkmıyor. Kaleci ’Bir an önce maç bitse, evime kapansam. 2-3 gün sokağa çıkmasam’ diye düşünüyor." Duran, 23 yıl öncesiyle bugün arasında çok büyük farklılıklar bulunduğunu da ifade ederek, şöyle devam etti:
"Gazetecilerin de mantalitesi değişti. O zaman yerden yere vurmalar vardı. Şimdi, sahip çıkılıyor. O zaman beni vatan haini gibi görüyorlardı. Sanki maçı sattım, 8 golü tek başıma yedim... Bütün fatura bana kesildi. Bir Allah’ın kulu da gerek federasyondan gerek hocalardan gerek takımdan ’ya bu bizim kalecimiz, milli takımın kalecisi, Fenerbahçe’nin kalecisi’ demedi. Bana kimse sahip çıkmadı. Ben, bu durumu kendi kendime yenmeye çalıştım. İşte 3-4 ay kadroya çağırılmıyorsun. Sonra tekrar Milli Takım kadrosuna çağırılıyorsun. Ya da sonun oluyor, bir daha çağırmıyorlar. Çok üzücü şeyler bunlar. Onun için Türk halkından, Beşiktaşlılar’dan, özellikle taraftarlarından rica ediyorum. Hakan kardeşimize sahip çıksınlar. Yoksa kaybederler."

"LINEEKER’İ GÖREN VAR MI?"

Duran, 23 yıl önce kalesinde 8 gol gördüğü İngiltere-Türkiye maçına ait ilginç anılarının bulunduğunu, özellikle Fenerbahçeli Abdülkerim ile Raşit Çetiner’in maç sırasındaki diyaloğunu unutamadığını kaydetti.

O maçta dünyanın en iyi futbolcuları arasında gösterilen Lineeker’i Abdülkerim’in marke ettiğini belirten Duran, "Raşit Hoca da Hoddle’u tutuyordu. İngiltere köşe atışı kullanıyor. Ceza sahası dolu. Bir ara Abdülkerim, Lineeker’i gözden kaçırdı, ’Lineeker’i gördünüz mü?’ diye bağırıyordu. Raşit Hoca da, ’Az önce buralardaydı valla’ diye espri yaptı" dedi.

"FATİH İLE YEDİĞİMİZ-İÇTİĞİMİZ AYRI GİTMEDİ"

Yaşar Duran, kendisi gibi Fatih Uraz’ın da yine İngiltere’den 8 gol yediğini hatırlatarak, bir anısını da şöyle anlattı.

"Fatih Uraz, aynı zamanda oda arkadaşımdı. Bu maçların ardından o da benim gibi 8 yiyince, ’Fatih ile yediğimiz-içtiğimiz ayrı gitmez’ demiştim. Sakın Hakan alınmasın, bu bir şaka, yediğimiz-içtiğimiz ayrı gitmeyen 3 kişi olduk."

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious