Beşiktaş'ta son durum!

Beşiktaş'ta son durum!.23925
  • Giriş : 11.02.2009 / 08:45:00

Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği'nden 5 üyenin açtığı dave devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği'nden 5 üyenin, genel kurul toplantısında alınan yönetim ve denetleme kurulu üyelerinin ibrasına ilişkin kararların iptali istemiyle açtığı dava kapsamında bilirkişi heyeti oluşturulması kararlaştırıldı.

İstanbul 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen ve tarafları avukatlarının temsil ettiği duruşmada hakim Ayşe Kurtoğlu, davacı avukatının celse arasında kat irtifakı kurulmasının tedbiren durdurulmasına ilişkin tedbir talebinde bulunduğunu bildirdi.

Davacı avukatı Hürsel Tekinoktay, tedbir kararının verilmesine ilişkin daha önce yaptıkları talebi tekrarladıklarını söyledi. Tekinoktay, kongreye itirazlarının da yerinde olduğunu belirterek, gerekirse bilirkişi incelemesinin yaptırılmasını istedi.

Davalı avukatı Osman Hacıbekiroğlu ise açılan davanın taşınmazın tedbirine yönelik değil, genel kurulda alınan ibra kararlarının iptaline yönelik olduğunu ifade etti.

Hakim Kurtoğlu, dava konusu olmayan bir taşınmaza yönelik ihtiyati tedbir kararı verilemeyeceği gerekçesiyle davacı avukatının talebini reddetti.

Kurtoğlu, genel kurulda yönetimin ibra işlemi ve diğer kararlara yönelik işlemlerin değerlendirilebilmesi amacıyla bilirkişi heyeti oluşturulmasını kararlaştırarak, duruşmayı erteledi.

-DAVA DİLEKÇESİ-

Davacılar Cengiz Sarıkaya, Altan Altın, Teoman Akyıldız, Atilla Odabaşı ve Sezgin Taşkın Mınık adına avukat Murat Ersöz tarafından hazırlanan dava dilekçesinde, davacıların Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği'nin üyeleri oldukları belirtiliyor.

Derneğin, 28 Şubat 2008'de toplanan genel kurulunda yönetim ve denetleme kurulu üyelerinin ibra edildiği belirtilen dilekçede, ibra kararlarına davacıların muhalif kaldıkları kaydediliyor.

Dernek yönetim kurulunun, ''gelir ve gider hesaplamalarına ilişkin işlemleri yaparken birtakım konuları Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği genel kuruluna sunduğu bilançoda hiç belirtmediği'' öne sürülen dilekçede, ''bazı hususlarla ilgili de gerçeklerle tam örtüşmeyen bilgiler verildiği'' savunuluyor.

Dilekçede, bu nedenle genel kurul üyelerinin Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği'nin gerçek durumunu öğrenmelerinin önüne geçildiği ve ibra kararlarının alınmasının sağlandığı iddia edilerek, ibra kararlarının iptaline karar verilmesi isteniyor.

-CEVAP DİLEKÇESİ-

Davalı Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği adına avukat Hüseyin Uğur Kılıç tarafından düzenlenen cevap dilekçesinde ise dava şartlarının oluşmadığı ve davanın kanunda belirtilen iptal sebeplerine dayanmadığı savunularak, ret yönünde karar verilmesi isteniyor.

Davacıların usulüne uygun şekilde ''muhalefet şerhi'' koymadıkları, açılan davanın hukuki dayanaktan yoksun olduğu ve bilançonun gerçeği yansıtmadığına ilişkin beyanların doğru olmadığı belirtilen dilekçede, dernek hesaplarının denetleme kurulu haricindeki bir denetim firması tarafından da denetlendiği anlatılıyor.

Dilekçede, dernek kayıtlarının gerçeği yansıttığı, mahkemenin talep etmesi halinde bağımsız denetim firmasınca düzenlenen raporun da sunulabileceği ifade edilerek, ''Dolayısıyla davacıların, bilançonun gerçeği yansıtmadığına ilişkin mücerret ve hiçbir mesnedi bulunmayan iddialarının reddini talep ediyoruz'' deniliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*