Beşiktaş'tan ben bile istifa ettim

Beşiktaş'tan ben bile istifa ettim.9219
  • Giriş : 01.01.2009 / 15:50:00

Rıza Çalımbay, Türk futbolundaki istikrarsızlığın kaynağı olarak kulüp yöneticilerini gördüğünü belirtirken, kendisinin Beşiktaş teknik direktörü olduğu dönemi de örnek olarak gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Futbol Federasyonu tarafından yayınlanan, ''TamSaha'' dergisine açıklamalarda bulunan Rıza Çalımbay, ''Türk futbolundaki istikrarsızlık hastalığını teknik direktörlere değil, yöneticilere bağlıyorum. Buna medya ve taraftarın düşünce yapısını da eklememiz gerek. Çünkü bir-iki kötü sonucun ardından bir baskı ortamı oluşturuyorlar. Yönetim de gereken desteği vermezse, teknik adamın bırakıp gitmekten başka çaresi kalmıyor'' dedi.

Kendisinin Beşiktaş'ın başında olduğu dönemi örnek olarak gösteren Çalımbay, şöyle konuştu:

''Benim Beşiktaş'ta yaşadıklarım ortada. Orada 20 yıl Futbol oynadım. En çok forma giyen, en çok şampiyonluk yaşayan oyuncu oldum. 10 sene kaptanlık yaptım. Beşiktaş'ta ben bile istifa ettiysem, herkes eder. Sezonun ikinci yarısında işe başlayıp 17 maç oynadık ve 1 yenilgi alıp ikinci yarıyı lider tamamladık. Ertesi sezon istediğimiz transferler yapılamadı ama Avrupa'da iki tur atladık. Ligde de takım bir-iki takviyeyle düzelecek durumdaydı. Ama öyle bir baskı geldi ki, istifa etmek zorunda kaldım. Oysa yönetimin gerçekten arkanızda olduğunu hissetseniz yol devam edersiniz. Mesela ben Malmö maçında istifa ettim, başkan 'Hayır istifa etme, arkandayız' dedi. Ama iki maç sonra değişen bir şey olmadığını görüp bıraktım. Eğer yönetim gerçekten arkamızda dursaydı, devam edecektim. Bu bütün Türk antrenörler için geçerli. Ben Yıldırım Demirören'e de suç bulmuyorum. Çünkü bütün kulüp başkanları baskı altında.''

-''BİZDE SABIR YOK''-

Rıza Çalımbay, Türkiye'de teknik adamlara yeterli sabrın gösterilmediğini ve olası başarıların gerçekleşemediğini kaydetti.

''Bizde sabır yok. Oysa bir antrenör ikinci sezon da görevine devam ederse, mutlaka başarılı olur'' diyen Çalımbay, '' Mesela Eskişehirspor çok iyi bir camia. Bu seneyi geçersek, önümüzdeki sezon bambaşka bir takım oluruz. O zaman Eskişehirspor ilk beşe, hatta şampiyonluğa oynar. İnsanlar sabır göstermez, hemen başarı isterse işler zorlaşır. Eskişehirspor'un 3-4 yıllık bir programı olmalı. Akılcı transferler, ayrılacak bütçe ve altyapı yatırımlarıyla bu proje hayata geçirilirse, yüzde 100 başarılı oluruz'' ifadelerini kullandı.

En büyük hedefinin Avrupa'da bir kulüp çalıştırmak olduğunu da anlatan Rıza Çalımbay, ''Bir gün kesinlikle yurt dışına gideceğim. Kendimi buna hazırlamak için İngilizce öğrendim'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*