"Beşiktaş'tan korkuyorlar"

  • Giriş : 25.02.2008 / 08:42:00

"Dünyanın önde gelen bir firmasıyla anlaştık. Yeni stadımızın üstü tamamen kapalı olacak. 80 milyon Euro civarında maliyeti olacak yeni stattan yıllık 40 milyon Euro gelir bekliyoruz."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

BEŞİKTAŞ Kulübü Olağan Yıllık İdari ve Mali Genel Kurulu’nda üyelere seslenen başkan Yıldırım Demirören, yeni stat projesini anlatırken, rakiplerine de gözdağı verdi. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda açılış konuşmasını yapan Demirören, "Beşiktaş’tan korkuyorlar. Onun için de bilinçli bir şekilde yıpratma ve karalama kampanyası yapıyorlar" dedi.

Demirören, daha sonra Beşiktaş Kulübü’nün projelerini anlattı. Yeni stat projesiyle ilgili olarak dünyanın önde gelen bir firması ile anlaştıklarını belirten Beşiktaş Kulübü Başkanı, "Bu firma, Wembley, Arsenal’in Emirates ve Benfica statlarını yapmıştır. Yeni stadımız spor ve kültür hizmetlerini bir arada yapacaktır. Amacımız stadımızı yılda 200 gün boyunca çalıştırmaktır" diye konuştu. Avrupa’nın en modern statlarından birine sahip olacaklarını kaydeden Demirören, "Stadımız üstü kapalı olarak yapılacaktır. Stat projesinin bugünlere gelmesinde desteği olan Spordan Sorumlu Devlet Bakanımız Sayın Murat Başesgioğlu’na ve Federasyon Başkanımız Sayın Hasan Doğan’a teşekkür ederim" dedi.

Türkiye’nin gözbebeği olacak

Yıldırım Demirören, stat ve kültür merkezinin İstanbul ve Türkiye’nin gözbebeği olacağına inandığını dile getirerek, şöyle devam etti: "Gerekli izinleri tamamladıktan sonra, en kısa zamanda hatta mayıs ayı sonunda kazmayı vurup bu stat ve kültür merkezini 18 ay gibi kısa bir sürede Beşiktaşımıza kazandırmak istiyoruz. Stadımız 42 bin kişi kapasiteli olacaktır. 18 bin kişilik üst tribün, 18 bin kişilik alt tribün, 6 bin loca olacak. Bu projeyi hazırlarken en çok dikkat ettiğimiz husus, tarihsel yapıyla yeniliği bir araya getirmek oldu. 2500 araçlık otopark ve stadın bünyesinde 5 bin kişilik tiyatro, konferans ve fuar alanı bulunacaktır."

Başka statlara gideceğiz

Stadın inşaası sürerken bir sezon boyunca Zeytinburnu veya Kasımpaşa Stadı’nda oynamayı planladıklarını anlatan Demirören, Avrupa maçlarını ise Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynamayı düşündüklerini ifade etti. Demirören, yeni stadın maliyetinin 80 milyon Euro civarında olacağını belirterek, şöyle devam etti: "Şu an 40 gün maç için çalışan stadımız, üstü kapalı olduğu için 200 gün çalışacaktır. Bu da kulübümüze kombine ve loca satışlarımızla beraber senelik 40 milyon Euro gelir getirecektir. Bu benim değil, Beşiktaş’ın projesidir. Bana göre spor alanında en önemli projedir. Camiamıza hayırlı olsun."

Yolun sonu üniversite

Yıldırım Demirören, Bahçeşehir Üniversitesi ile Türk kulüpçülük tarihinin ilk spor akademisini kuracaklarını anlatarak, "Bu akademide yetiştireceğimiz genç yetenekler, Beşiktaş ilkelerinin ve ahlakının yeni nesillere ulaşmasında öncü olacaktır. Bu yolun sonu Beşiktaş Üniversitesi’dir" dedi.

Demirören, Akatlar, BJK Plaza ve Nevzat Demir Tesisleri’ne de değinerek, şunları söyledi: "Sayın Serdar Bilgili döneminde inşaatına başlanan, bizim dönemimizde biten Akatlar Spor Kompleksi, kulübümüzün gurur kaynağıdır. Onursal Başkanımız Süleyman Seba zamanında yapılan BJK Plaza, kulübümüzün ayrı bir gücü olmakla birlikte kulübe gelir sağlamaktadır."

Fulya Projesi ile ilgili bilgi veren Demirören, "Dünyada sayılı kulübe nasip olan, Türkiye’de tek olan ve senede 13-14 milyon dolar gelir getirecek projemizin inşaatı son hızıyla devam etmektedir ve eylül ayı sonunda tamamlanacaktır" diye konuştu.

Yıldırım Demirören, biten ve bitecek olan projelerden, bazılarının rahatsız olduğunu kaydederek konuşmasını şöyle tamamladı: "Beşiktaş’ın büyüklüğü ve gücü bu saydıklarımdır. Biten ve bitecek olan projeler bazılarını rahatsız etmekte ve korkutmaktadır. Doğrudur korksunlar, Sizlerden aldığımız kuvvetle, sizlerin ve bizlerin birlikteliği ile önümüz açık, yolumuz ferahtır."

İdari ve Mali Genel Kurul’da üyeler en çok kulüp başkanı Demirören, Onursal Başkan Süleyman Seba ve Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal’ı alkışladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious