Besime Konca: Taziye evi köpekle arandı

Besime Konca: Taziye evi köpekle arandı.14047
  • Giriş : 30.11.2016 / 17:08:00

Besime Konca, "AK Parti, Bakan gidecek diye Şirvan'daki taziye evini köpekle aramak istedi" iddiasında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, Meclis Genel Kurulu'nda yapmış olduğu konuşmada şunları ifade etti:

Bu Hükümet, sadece, siyasi cinayetlerin faillerinin korunmasını sağlamıyor, siyasi cinayetlerin üstünü örtmüyor, bu Hükümet aynı zamanda iş cinayetlerinin katillerinin de üstünü örtüyor, katillere hesap sormuyor. Bu Hükümet, aynı zamanda tecavüzcüleri de koruyor. Cinayet işlemek sadece can almak değildir, bu Hükümet siyaseten de cinayet işliyor.

Hükümet sadece can alarak değil siyaseten de cinayet işliyor

Bugün eş genel başkanlarımız Sayın Selahattin Demirtaş'ın, Sayın Figen Yüksekdağ'ın, parlamenterlerimizin burada olmaması, onlarca belediye eş başkanımızın burada olmaması, 75 yaşındaki Ahmet Türk'ün, Türkiye siyasetine, Türkiye demokrasisine katkı sunmuş Ahmet Türk'ün burada olmaması bu Hükümetin siyaseten işlediği cinayetlerin ifadesidir, göstergesidir.

Hükümet Şirvan'daki iş cinayetini örtbas etmek istiyor

Hükümet, iş cinayetlerini de örtbas etmeye çalıyor. Bunun en somut örneğini Siirt'in Şirvan ilçesinin Maden köyünde on iki gündür yaşıyoruz. 17 Kasım'da gerçekleşen iş cinayetinde 16 tane canımızı kaybettik. Kardeşini, kuzenini, yeğenini ve dayısını kaybedenler ve o cinayetten sağ kurtulanlar, on iki gündür çalışarak onları kurtarmaya çalışıyor. Biz buradan bir kez daha ailelerimize başsağlığı diliyoruz.

Siirt Şirvan’ da açık açık cinayet işlendi. Ciner şirketi, 2011'de Maraş Elbistan'da aynı cinayeti işledi. 9 kişi dört yıldır hâlen göçük altındadır ve o iş merkezi, o çalıştırdıkları ocak onlara mezar haline getirildi ve Şirvan'ın Maden köyünde aylardır işçiler "İş güvenliğimiz yok, bu ocakta tehlike var, çatlamalar var, palyalarda şişmeler var, biz burada çalışamayız." dedikleri hâlde şirket yetkililerinin "Ya burada çalışırsınız ya çıkışınızı veririz, burada çalışacak çoktur" dedi. Çalışanlar Kürt olunca, emekçi ve yoksul olunca ölmeye razı eden, ölmeyi buyuran bir anlayış ile karşı karşıyayız.

İş cinayetine "Allah’ın Takdiri" demek ranta ortak olmaktır

Darbeyi Allah'ın lütfu göreceksiniz, göz göre göre gelen cinayeti de "Allah'ın takdiridir, bir şey yapamayız" diyerek işin içinden sıyrılmaya çalışacaksınız . Bu, iş cinayetlerine ortak olmaktır. Bu, oradaki ranta ortak olmaktır.

Siz AKP Hükümeti olarak iki gündür kurulan taziye evine gidip "Bakanımız geliyor, taziye evini köpekle aramak istiyoruz." diyeceksiniz, taziyeye, acısını yaşayan aileye saygısızlık yapacaksınız, taziye evinden korkacaksınız, köpekle gidip bomba araması yapacaksınız... AKP’nin iktidar anlayışı da, siyaset anlayışı da, insanlara verdiği değer de budur! Biz bunun üzerinde duracağız. Nereye kadar giderse gitsin bunun hesabını, bu cinayeti işleyenlere soracağız.

BASIN BÜLTENİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*